Dolar : Alış : 6.8519 / Satış : 6.8642
Euro : Alış : 7.7300 / Satış : 7.7439
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya33°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14559 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

100. YIL FENER ALAYI COŞKULU GEÇTİ

20 Mayıs 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » 100. YIL FENER ALAYI COŞKULU GEÇTİ
100. YIL FENER ALAYI COŞKULU GEÇTİ

Malatya’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında her ilde olduğu gibi 19.19’da atabarı oynanırken, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyunları Birlik Platformu tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde 19 Mayıs 1919’da Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi ateşini yaktığı günün 100.yılında Malatya’da atabarı oynandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu işbirliği ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’ a çıkışının 100. yıl dönümünde 19.19’da Malatya’da atabarı oynandı. 81 il ve 19 ülkeyle eşzamanlı olarak gerçekleştirilen “Dünya Atabarı Oynuyor” projesi Malatya’da 15 Temmuz Meydanı’nda gerçekleştirildi. Malatyalıların yoğun ilgi gösterdiği atabarı oyunu, büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi.

Hürriyet Parkı önünden başlayan ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ İnönü Kapalı Çarşısı önünde sona erdi. Yoğun bir katılımın olduğu etkinliğe katılanlar fenerlerin yanı sıra ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüdü.

Atatürk Anıtı önünde Mehmet Takımı tarafından gösteri sunuldu. Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, askeri ve mülki erkan, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş daha sonra ellerinde Türk Bayrakları ve fenerlerle yürüdü.

Atlı cirit takımı, trompetçiler ve bisikletçilerin de yer aldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşe katılanlar, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ sloganları atarken, İzmir Marşı’nı söyledi.

Yürüyüş sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz. Bayramlar, milletlerin ve ümmetlerin tarihinde önemi günlerin zamanı gelince milletler ve ümmetlerce coşku ve sevinç içerisinde kutlandığı günlerdir. Kutlamakta olduğumuz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızda bu müstesna günlerden bir tanesidir. Bundan tam 100 yıl önce İstanbul’un işgali, Anadolu’nun dört bir taraftan işgale başlanılması Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla Anadolu’ya hareket etmesi ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basması, akabinde de milletin sinesine kendisini emanet etmesi, ‘milletin iradesi, milletin geleceğini, istikbalini kurtaracaktır’ demiştir” dedi.

Gürkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının vatan topağını Türk milletine armağan ettiğini kaydederek, “Bu vatan toprağı, Türk milletinin son ocağı kalıncaya kadar el ele, ilelebet payidar olacaktır. Bu konuda kimsenin tereddüdü olmasın. Bugün Malatya’da yaşanan manzara da bunun en güzel tezahürüdür” diye konuştu.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise “Bugün dünya tarihine mal olmuş büyük bir destanın yazıldığı Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’dan yola çıkarak, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı tarihin 100.yıldönümü. Bugün hepimiz gururluyuz, sevinçliyiz. Türk milletinin tarihinde dönüm noktalarından birisidir 19 Mayıs” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından vatandaşlar tarafından havaya dilek fenerleri bırakıldı. HABER MERKEZİ

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika