Dolar : Alış : 5.3710 / Satış : 5.3807
Euro : Alış : 6.0755 / Satış : 6.0865
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya8°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13417 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

14 MART TIP BAYRAMI

13 Mart 2018
Ana Sayfa » Genel » 14 MART TIP BAYRAMI
14 MART TIP BAYRAMI

Ülkemizde Tıp Bayramı ilk kez, I. Dünya Savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edilmesine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 14 Mart 1919 tarihinde kutlanmış ve gelenekleşmiştir

Tıp bilimi, insanın var olmasıyla başlayan ve geçirdiği evrelerle, gelişmeler gösteren, sağlıkla ilgili bir bilim dalıdır.

Tarihte bilinen ilk tıp bilim adamı Hippocrates’dir. Bir doktorun oğlu olan Hippocrates, tıp alanında yaptığı hizmetler nedeniyle, tıbbın babası olarak kabul görmüştür.

Hippocrates’in tıbba yaptığı katkıları ve getirdiği felsefe, dünya tıp çevrelerince kabul görmesi nedeniyle, birçok ülkede, doktorlar mezun olurken “Hipokrat Yemini” olarak bilinen meslek yemini ederler.

Bergamalı Galen, anatomi ve genellikle hekimlikle ilgili bilgileri sistemleştirmiştir.

Galen, anatomi, fizyoloji, patoloji ve tedavi konularında birçok yeni bulgular elde etmiştir. Ayrıca, kalbin çalışmasını, omuriliğin yapısı ve görevlerini anlamaya çalışmıştır.

Batılılar tarafından hekimlerin piri olarak tanınan İbni Sina, 16 yaşındayken pratik hekimliğe başlamış ve resmi saray doktorluğu da yapmıştır.

İbni Sina, tıp alanında ki araştırmaları sırasında bazı hastalıkların bulaşmasında, göze görünmeyen bir takım yaratıkların varlığını ortaya çıkarmıştır. Şifa adlı 18 ciltlik eseri bir felsefe ansiklopedisidir.

Leonardo da Vinci, 10 insan cesedi üzerinde çalışmalar yaparak, anatomi tarihinde büyük bir yer edinmiştir.

Harvey, kan dolaşımı üzerinde çalışmalar yapmıştır. Harvey, yaptığı çalışmalarında; kalpten yarım saatlik sürede geçen kanın tüm vücuttaki kanın miktarına denk olduğunu, bu nedenle kanın, arterlerden damarlara geçmesi ve tekrar kalbe dönmesi gerektiğini belirtmiştir.

Osmanlı Devleti’nde, II. Mahmut zamanında, “Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827 ülkemizde, modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Tıp alanında; Batı ve Doğu’da görülen bu gelişmeler, sağlıklı bir yaşam sürdürmemizi sağlamıştır.

Sağlık, parayla satın alamayacaklarımızın önünde gelir. Durum böyle olmasına karşın, sağlığımızın korunması noktasında gerekli sağlık kültürüne sahip değiliz.

İnsanın en temel hakkı; sağlıklı yaşama hakkıdır. Ancak ülkemizde oluşan fiziki ve sosyal kirlilikler, ayrıca, beslenme konusundaki yetersizlikler nedeniyle, hastalıkların türleri ve hasta sayısı artmaktadır.

Özellikle çocuk bakımı konusundaki duyarsızlık, çocuk ölümlerinin artmasını beraberinde getirmektedir.

Ülkemizde, yeter sayıda hekim mevcut değildir. Devlet Hastaneleri’nde bir hekim, günde yaklaşık olarak seksen doksan hastayla ilgilenmek durumunda kalıyor. Ayrıca Devlet Hastaneleri’nde gerekli olan hayati öneme haiz ilaçlar da bulunmamaktadır.

Böyle bir tempoda çalışan hekimler, aileleri ve çocukları için nasıl zaman ayıracaklar. Ayrıca, hekimlik alanlarında, kendilerini geliştirebilmek için gelişmeleri nasıl takip edip, hastalara yararlı olacaklardır.

Ülkemizdeki sorunların birinci sırasını sağlık sorunları almaktadır. Umarım sorun kısa zamanda çözüme kavuşturulur ve sağlıklı nesiller yetişir.

Sağlık mensuplarının Tıp Bayramlarını kutluyorum.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman, böyle söylemiş.

Ömür boyu sağlıklar…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika