Dolar : Alış : 6.8138 / Satış : 6.8260
Euro : Alış : 7.5770 / Satış : 7.5907
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya27°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14469 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

23 NİSAN

22 Nisan 2019
Ana Sayfa » Genel » 23 NİSAN
23 NİSAN

TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan, ülkemizde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak, yurt dışı temsilciliklerimiz ve ülkemizde ulusça kutlanılmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk devletlerinde içinde “Türk” adının bulunduğu ilk devlet kurumudur.

Türkiye adı, 12.inci yüzyılda, İtalya’daki devletlerden Venedik Cumhuriyeti tarafından; Anadolu’da yaşayan hâkim unsurun Türk olması nedeniyle verilmiştir.

TBMM, Milli İrade’ye dayalı olarak oluşturulmuş “Kurucu” bir meclistir. Çünkü bu mecliste, yeni Türk Devleti’nin ilk anayasası yapılmış ve kabul edilmiştir.

Anayasada; devleti kuran yüce otorite olan egemenliğin kaynağı halk olarak belirtilmiştir. Bu yaklaşım aynı zamanda, devleti kuran gücün, halk olduğu gerçeğini de ortaya koymuştur.

 Devleti kuran egemen güç, Milli İrade’dir. Bu nedenle; Milli İrade (Kurucu İrade), Siyasi İrade (Tali İrade)’yi görevlendiren iradedir.

Milli İrade (Kurucu İrade), devlet organlarından biri olan hükümeti (Siyasi İrade-Tali İrade) görevlendirir. Hükümet, Milli İrade’ye tabi olarak ve devlet güçlerini yasalar çerçevesinde kullanarak, yürütme görevini yerine getirir.

Milli İrade, ilk kez 22 Haziran 1919 yılında yayımlanan Amasya Genelgesi’nde “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” kararıyla dile getirilmiştir.

Müdafaa-i Hukuk Dernekleri ve Kuvay-ı Milliye Birlikleri, Milli İrade tarafından oluşturulmuşlardır.

Milli güçler, önce Sivas Kongresi’nde sonra da TBMM’inde Milli İrade tarafından birleştirilmişlerdir.

TBMM, Milli İrade (Kurucu İrade) tarafından kurulmuştur.

Ayaklanmaların bastırılması ve işgalci güçlere karşı yapılan savaşlarda kazanılan başarılar, Milli İrade tarafından elde edilmiştir.

Saltanatın kaldırılması ve Cumhuriyet’in kurulması, Milli İrade tarafından gerçekleştirilmiştir.

 Anadolu’da kurulan son Türk devletinin ülkesi: Türkiye, kurucusu: Türk Milleti, egemeni ise Milli İradedir (Kurucu İrade).

Atatürk, “TC Devleti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” demekle bu gerçeği işaret etmiştir.

Türk Milleti’nin egemenlik kurduğu topraklar, parçalara ayrılamaz bir bütündür ve Türk Milleti’nindir. Bu topraklar üzerinde kurulan devlet, üniter bir devlettir, rejimi demokrasi; sistemi de parlamenter başbakanlıktır.

Çünkü egemenlik devredilemez ve bölünemez bir bütündür.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ulusumuza kutlu olsun.

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika