Dolar : Alış : 8.1383 / Satış : 8.1530
Euro : Alış : 9.6805 / Satış : 9.6979
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya11°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AĞBABA: “MALATYA’DAKİ ETİL ALKOL FABRİKASI FAALİYETE GEÇMELİ”

28 Nisan 2020
Ana Sayfa » EKONOMİ » AĞBABA: “MALATYA’DAKİ ETİL ALKOL FABRİKASI FAALİYETE GEÇMELİ”
AĞBABA: “MALATYA’DAKİ ETİL ALKOL FABRİKASI FAALİYETE GEÇMELİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Veli Ağbaba, Malatya’daki Etil Alkol Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçmesini isteyerek “Korona salgınına karşı mücadelede etkili olan etil alkolü bulmak neredeyse imkansız hale gelmişken, Malatya’da kapalı bulunan etil alkol fabrikasını açmak için daha ne bekleniyor?” dedi.

Korona salgınına karşı mücadelede etkili olan etil alkolü bulmak zorlanıldığını belirten Ağbaba, kolonya ve dezenfektan üreticilerinin etil alkol bulmakta büyük zorluk yaşadıklarına dikkat çekti. Bu sıkıntının giderilmesi için yabancı ülkelerden ithale gidildiğini söyleyen Ağbaba, böylesi bir ihtiyaç ortamında yıllar önce kapatılan Türkiye’deki 4 alkol fabrikasından biri olan Malatya Alkol Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçmesi gerektiğini açıkladı.

Ağbaba bu konudaki değerlendirmesinde şöyle dedi:

“Malatya Şeker Fabrikası kurulurken, İspirto Fabrikası, Küp Şeker Fabrikası, küspe kurutma ve besicilik gibi kapsamlı şekilde kurulmuştu. Bu yatırım yıllarca Malatya’ya hizmet ettikten sonra, ispirto- diğer adıyla alkol fabrikası- arıtma tesisi olmadığından, atıklarının çevreye zarar verdiği gerekçesiyle 2000 ‘li yıllarda kapatıldı. Fabrikaya daha sonra biyolojik arıtma tesisi yapılmasına rağmen, saf alkol üretip, ilaç, kozmetik, savunma sanayinde kullanılan alkol fabrikası tekrar açılmadı.

Pancarın nasıl stratejik bir ürün olduğu şimdi çok daha net görülüyor. Pancar üretimine kota koyan, şeker fabrikalarını satanlar, pancarın küspesine muhtaç oldular. Şu an dezenfektan ve medikal sektöründe üretim yapan tüm firmalar, etil alkol ihtiyacını karşılamak için şeker fabrikalarına başvuruyor, fabrikalardan çıkan melastanın hepsini alıyorlar, ancak yeterli gelmiyor. Üretilen etil alkol Türkiye için yeterli olmadığı için yurt dışından almak zorunda kalıyoruz”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Alkol Fabrikasının Türkiye’nin 4 saf alkol fabrikasından biri olduğunu belirterek, “3 Kilo Melas (Küspe)den 1 kilo alkol üretilen fabrika günde yaklaşık 50 ton,  yılda 6 bin ton yüzde 95 oranında alkol üreterek, hem ülke ekonomisine katkı sunuyor hem de etil alkol ihtiyacının giderilmesine katkı sunuyordu” dedi.

Ağbaba, koronavirüs salgının yaşandığı şu günlerde etil alkole bu kadar çok ihtiyaç varken, Malatya Şeker Fabrikası bünyesinde uzun süre üretim yapan ancak daha sonraki yıllara kapısına kilit vurulan alkol fabrikasının açılmamasının beceriksizlik olduğunu iddia ederek “Koronavirüs’ün uzun süre hayatımıza etki edeceği bilim insanları tarafından ortaya konuşmuşken, saf alkole uzun süre ihtiyaç duyacağımız gerçeği ortadayken, Malatya Alkol Fabrikası derhal faaliyete geçirilmelidir. Bu konuda 1 dakika bile beklemek yanlıştır. Hem Türkiye’nin ihtiyacını gidermek hem de Malatya ekonomisine ciddi katkı sunacak adımın atılması için siyaset üstü düşünüp tüm milletvekilleri olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor” şeklinde çağrıda bulundu. HEBER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika