Dolar : Alış : 5.8826 / Satış : 5.8932
Euro : Alış : 6.6316 / Satış : 6.6436
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya29°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13795 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AĞBABA: TOPÇUYA VAR, ÇİFTÇİYE YOK

09 Ocak 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » AĞBABA: TOPÇUYA VAR, ÇİFTÇİYE YOK
AĞBABA: TOPÇUYA VAR, ÇİFTÇİYE YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’daki ziyaretlerini n sürdürürken hükümetin çalışmalarını eleştirerek “Milli ve yerlilikle övünen hükümet Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nı Katarlılara devrediyor. Bu devir Türkiye için yüzkarasıdır” dedi. Partisinin Doğanşehir İlçe Örgütü tarafından düzenlenen yerel seçim çalışmaları değerlendirme toplantısına katılan Ağbaba, hükümetin yerli ve milli söylemlerinin havada kaldığını belirterek tank palet fabrikasının satılması ve ithal tütünde verginin sıfırlanmasını eleştirdi. Futbol kulüplerine sağlanan imkanları da değerlendiren Veli Ağbaba “Kulüplerin 14, 5 milyar borcunu yapılandırıp, üreticiye sırt çeviriyorlar. Ziraat Bankası’nın yeni politikası topçuya var, çiftçiye yok anlamını taşıyor” diye eleştirdi.

Yerel seçimlerde tek adamlığa karşı demokrasiye inan insanlar başarılı olamazsa Türkiye’nin  tamamen parti devleti ile yönetileceğini kaydeden Ağbaba, “Her şey kararnamelerle gerçekleşiyor. Ve o kararname ile ne yapacağımıza bir kişi karar veriyor. Adıyaman’da, Doğanşehir’de tütün eylemi yapıldı. Devletin copuyla biber gazıyla karşılaştılar. Doğanşehirliler, Adıyamanlılar, Malatyalılar  siyasi tercihlerini sağlıklı yapmış olsalardı bugün tütün diye bir mesele konuşmuyorduk. Hükümet ’ben tütünü yasaklıyorum’ dedi. ‘Fakir fukara çocuğunun ekmeğini kazanmasını istemiyorum’ dedi. Köy köy gezdik ‘çıkan bu tütün yasası sizin lehinize değil’ dedik. ‘Tütün yasası tamamen İngiliz şirketleriyle Amerikan şirketlerinin isteği doğrultusunda çıkarıldı’ dedik. Ama, Doğanşehirliler ne yaptı? Kendilerinin ekmeğiyle oynayan hükümete oy verdi” ifadelerini kullandı.

Ağbaba; “İktidar, Türkiye’de tarımı çökertmek için her geçen yıl yeni bir adım atıyor.  Yeni yılın ilk günü, Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre “Yabancı sigara üretiminde kullanılan yabancı tütün ithalatında alınan ton başına 150 dolar vergi sıfırlandı.”  Tarım sektöründeki her ürün ithalat darbesiyle bitiriliyor. Yeni yıl itibariyle ithal tütünde ton başına alınan 150 dolar vergi sıfırlandı. Türkiye’de tütün piyasasının yüzde 90′ı yabancı üreticilerin eline geçti. Bakın önümüze bir sandık daha geliyor. Eğer bunları onaylıyorsanız AKP’ye oy verin. Onlara verdiğiniz oy sizin ekmeğinizi elinizden alacak” ifadelerini kullandı.

Milli ve yerlilikle övünen hükümetin Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nı Katarlılara devrettiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yrdımcısı Veli Ağbaba, “20 Aralık 2018 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile palet Fabrikasının özelleştirmesinin yolu açıldı. Özelleştirecek bir şey kalmayınca savunma sanayisine el attılar. ‘İşletme hakkı devredeceğim’ diyorlar. Kime devrediliyor? Katarlılara. Yandaş işadamları  Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC , Katarlılara ortak oluyor. TSK’nın stratejik öneme sahip tankını topunu imal eden fabrika Katarlılara devrediliyor. Devir işlemlerini de Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar takip ediyor. Adına devir dedikleri ama gerçekte bir özelleştirme işlemi Türkiye için bir yüz karasıdır. Türkiye’de yerliliği milliliği dilinden düşürmeyenler Türkiye’yi Katarlılara peşkeş çekiyor” dedi.

“ÜRETİCİYE SIRT ÇEVİRİYORLAR”

Ağbaba son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan Ziraat Bankası’nın futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak; “Sözde Ziraat Bankası çiftçiye destek için kurulmuştu. Şimdi ne yapıyor? Parasını hovardaca harcayan, zarar eden kulüpleri kurtarıyor. 10 milyona 20 milyona futbolcu alan kulüpler Ziraat Bankası eli ile kurtarılıyor.  Üreticinin parasıyla büyük futbol kulüplerinin borçlarını ödüyor. Topçuya para var çiftçiye para yok. Ziraat Bankası, tarım  kredi kooperatifleri çiftçinin borcunu erteliyor mu? Ertelemiyor. Erteliyorsa da faiziyle erteliyor. Bu bankanın kulüplere verdiği borç tüm Türkiye de ki çiftçinin borçlarının en az 10 katı. Yazıklar olsun böyle siyasi anlayışa böyle siyasi tercihe. 14.5 milyar lira futbol kulüplerinin borcunu ödüyorsun, üreticinin bin lira borcunu ertelemiyorsun.“ dedi.

2011 den beri Malatya’nın bütün sıkıntılarını mecliste dile getirdiğini kaydeden Veli Ağbaba, “Siz bana görev verdiniz bu benim namus borcum  vatan borcum. İktidar partisinin milletvekili CHP’ye muhalefet konu ne olursa olsun CHP diyor. Malatya’da  kimin hangi il müdürü olacağına sen karar veriyorsun, bürokrasiye milli eğitime sen karar veriyorsun,  Doğanşehir İŞKUR 6 aylık TYP’lerinde kimin çalışacağına sen karar veriyorsun, kenti sen yönetiyorsun. Tütünle ilgili şekerle ilgili kayısıyla ilgili bir laf etmemişsin,her şeye CHP diyorsun,  Veli Ağbaba diyorsun. Benden hiç duydunuz mu Malatya’nın aleyhine konuştuğumu? Çiftçinin borcunu ertelemediniz diyorum, tütünü korumadınız diyorum. Malatya’nın hakkının  savunmak benim size namus borcum. Birileri de CHP diyor sadece” ifadelerini kullandı.

“Hala din imanı kullanıyorlar” diyerek konuşmasını sürdüren Veli Ağbaba, “Önceki gün Kapalı Spor Salonunda Hafızlık eğitimlerini tamamlayanlar için düzenlenen törende “15 yıl önce böyle bir eğitim veremezdik” diyor. 15 yıl önce sen nerdeydin? 15 yıl önce namaz kılmamıza, Kur’an okumamıza izin vermiyorlar diyerek yalan söyleyen milletvekili sana diyorum. Sen neredeydin?  28 Şubat’ta sen neredeydin? Utanmasalar ‘15 yıl önce Müslüman değildik’ diyecekler. Sanki Müslümanlık Malatya’ya Öznur Çalık’la geldi. ‘15 yıl önce ibadet yapamıyorduk’ diyor. Doğru 15 yıl önce sen ibadet yapmıyordun zaten. Yeni başladın ibadete. Toplumu bölüyor kutuplaştırıyor. Namaz kılan da bizim kılmayan da bizim. Biz herkese insan diye bakıyoruz.  Türban takan tütüncü ile takmayan tütüncü ile arasında ne fark var? Muhafazakar tütün üretenle muhafazakar tütün üretmeyen arasında ne fark  var? İkisi de aç. Bu sorunu çöz.  İnsanları rant  devşirme. Biz bu anlayışı reddediyoruz. Bizim için Polatdere ne ise Çavuş da odur. Bu birliği beraberliği bozmamamız lazım” dedi.HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika