Dolar : Alış : 5.4401 / Satış : 5.4499
Euro : Alış : 6.2291 / Satış : 6.2404
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya5°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13490 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AĞBABA’DAN BELEDİYEYE KARAKAŞ KONAĞI TEPKİSİ

11 Mayıs 2018
Ana Sayfa » GÜNDEM » AĞBABA’DAN BELEDİYEYE KARAKAŞ KONAĞI TEPKİSİ
AĞBABA’DAN BELEDİYEYE KARAKAŞ KONAĞI TEPKİSİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Niyazi Mahallesi’ndeki Karakaş Konağı’nın kullanım hakkının bir derneğe 5 yıllığına kiraya verilmesini eleştirdi. Ağbaba, “Bir  güvenlik görevlisi vermedikleri için konağın yanmasına göz yumanlar, şimdi de tarihi konağı turizme açmak yerine derneklere peşkeş çekiyorlar” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında  Niyazi Mahallesi’ndeki Karakaş Konağı’nın kullanım hakkının 5 yıllığına Önder İmam Hatipler Derneği Malatya Şubesi’ne verilmesine tepki gösteren ve Karakaş Konağı ile daha önce defalarca  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na soru önergeleri veren, konağın kaderine terk edilmesine mecliste yaptığı konuşmalarla isyan eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin konağın işletmesini bir derneğe vermesini ‘beceriksizlik’ olarak nitelendirdi.

“Yeri gelince mangalda kül bırakmayanlar , Malatya’nın ne kadar büyüdüğünü, belediyenin ne kadar büyük işlere imza attığını söyleyenler tarihi eserleri, kültür varlıkları derneklere kiraya vererek çağdaş belediyecilik örneği sergiliyorlar” diyen Ağbaba, “Bir tarihi eserin göz göre göre yok edilmesini kabul etmek mümkün değil. 15 yıldır iktidarda olup bir konağı Malatya’ya kazandıramamak ayıptır. Aslında Karakaş Konağı’nın başına gelenler Malatya’nın başına gelenlerle aynıdır. Konak ta tıpkı Malatya gibi kaderine terk edildi.Kurtuluşu bir derneğe vermekte buldular.Oysa o konak, istenirse yüzlerce turistin ziyaret ettiği bir yer olabilirdi. AKP zihniyeti bir taraftan vakıf eserleri ile övünürken, diğer taraftan tarihi konakları peşkeş çeken zihniyetin adıdır” dedi.

Tarihi Karakaş Konağı’nın kamu eliyle turizme kazandırılması gerektiğini ve bu tür tarihi eserlerin STK’lara verilmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağını kaydeden Ağbaba,  Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin elindeki değerleri kendisine yakın STK’lara vermesinin kamuoyunda eleştirilere sebep olduğunu belirtti.  Ak Parti ile birlikte hayatın her alanında ayrımcılığın baş gösterdiğini kaydeden Ağbaba, “Bugün geldiğimiz noktada sivil toplum örgütleri arasında da ayrım gün yüzüne çıkmıştır. Daha önce  Atatürkçü Düşünce Derneği,  YEŞİLDER gibi derneklerin başvurularına rağmen, bırakın konağı bir çöp bile vermeyen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte  Malatya Kerpiç Evleri’ni, Türkiye’nin en zengin vakıflarından Türkiye Gençlik Vakfı‘na ve milyarlarca geliri olan TRT’ye tahsis etmesi, maddi durumu çok iyi olmasına rağmen KADEM isimli derneğe 1 yıllık kira yardımı yapması, son olarak da Karakaş Konağı’nı ÖNDER isimli derneğe vermesi, ikiyüzlülük ve açık bir ayrımcılıktır” dedi. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika