Dolar : Alış : 9.4575 / Satış : 9.4745
Euro : Alış : 10.9812 / Satış : 11.0010
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15505 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“AKARYAKITTAKİ YÜKSEK FİYATLAR GELECEK AY DEVAM EDER”

13 Ekim 2021
Ana Sayfa » GÜNDEM » “AKARYAKITTAKİ YÜKSEK FİYATLAR GELECEK AY DEVAM EDER”
“AKARYAKITTAKİ YÜKSEK FİYATLAR GELECEK AY DEVAM EDER”

Malatya Akaryakıtçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Önal OPEC‘in Kasım ayındaki toplantısına kadar petrolün arz ve talebinde yaşanacak gelişmelere bağlı olarak yüksek fiyatların gelecek ayda da devam edebileceğini açıkladı.

Dünya petrol piyasasının yaşanan gelişmeler doğrultusunda arz ve talep dengesini iyi ayarlayamadığını, talebin fazla olmasına rağmen piyasaya sunulan miktarın düşük olmasından kaynaklı fiyat artışlarının olduğuna dikkat çeken Önal yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Geldiğimiz noktada, tüketimin artması ile Brent Petrol fiyatları artmaya başladı. Amerika’daki kaya gazı üreticilerinin bir kısmı iflas ettiği için kalanlarında üretim miktarı azaldığından fiyatlar yukarı yönlü yükselişe geçti. 4 Ekim 2021 Pazartesi OPEC+ ( Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ya da kısaca OPEC, net petrol ihraç eden ve bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran 12 ülkenin oluşturduğu konfederasyondur.)toplantısında üretici ülkeler 400 bin varil/gün üretimini arttırmama kararı alarak, içinde bulunduğumuz dönem için en kötü senaryoyu uygulamaya almış oldular. Maalesef bu durum arz-talep dengesini alt üst ederek Brent Petrol’ün artışını tetikledi. Yani tüketim artarken üretim sabit kaldı.

Ülkemizde fiyatlara bakacak olursak öncelikle,   Eşel Mobil Uygulamasını anlatarak başlamamız gerektiğini düşünüyorum. 2018 Mayıs ayında uygulamaya giren Eşel-Mobil sistemi, döviz kuru, petrol fiyatı veya bütan/propan fiyatı gibi maliyet unsurlarındaki yükselişlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında gerçekleşecek artışların maktu ÖTV indirimiyle telafi edilmesini sağlamıştır.

Brent Petrol ve dövizin artışı ile ürün fiyatları hızla yükselmesi ile içinde bulunduğumuz durum ortaya çıkardı. Brent Petrolünde 100 $ seviyesi test edileceği enerji kulislerinde konuşulmakta, bu da tabi ürün fiyatlarının önümüzdeki günlerde Akaryakıta ZAM olarak yansıyacağı anlamına geliyor.

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatı tespit edilirken kullanılan hesaplamada Ham Petrol ve Dolar kurundan herhangi birinin değişmesi halinde, değişikliği baz alınarak akaryakıt fiyatlaması yapılmaktadır. Şu anda hem Brent Petrol hem de Dolar Kuru ciddi bir yükselişte; onun için önümüzdeki günlerde zamların devam edeceğini öngörebiliriz.

Sonuç olarak; OPEC‘in Kasım ayındaki toplantısına kadar petrolün arz ve talebinde yaşanacak gelişmelere bağlı olarak yüksek fiyatlar gelecek ayda da devam eder gibi görünüyor. Özellikle 80 dolar yakınında veya üzerinde seyrederse, OPEC üyeleri arasında, bu yüksek fiyatları avantaja çevirip daha çok gelir elde etmek için günlük üretimi sabit tutma kararı çıkabilir. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.” (HABER MERKEZİ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika