Dolar : Alış : 6.8519 / Satış : 6.8642
Euro : Alış : 7.7300 / Satış : 7.7439
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya33°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14559 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARAPGİR BOLPINAR GÖLETİ’DE DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZE ULAŞTI

21 Mayıs 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » ARAPGİR BOLPINAR GÖLETİ’DE DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZE ULAŞTI
ARAPGİR BOLPINAR GÖLETİ’DE DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZE ULAŞTI

Arapgir’in Bolpınar mevkiine yapılan ve birçok mahallenin sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan göletin bu sezon yağışların da bol olması nedeniyle doluluk oranı yüzde yüze ulaştı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından ilçede inşa edilen, yapımı uzun yıllar süren ve yapım aşamasında çeşitli aksaklıkların meydana gelmesi yüzünden hizmete giremeyen Bolpınar Göleti’nin bu yıl tam kapasite ile hizmet vermesi bekleniyor.
İnşaatın tamamlanmasından sonra gövdedeki çatlaklardan su kaçağı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanan göletin tabanı önceki yıl membranla kaplanarak su kaçağı önlenmişti. Bu tamirat sonrasında geçen yıl su tutulmaya başlayan gölette kuraklık nedeniyle fazla su birikmemiş; ancak biriken su sulama sezonunda kısmi olarak arazilere ulaştırılmıştı.

Yapımına 1999 yılında başlanıp 2008′de tamamlanan Bolpınar Göleti’nde sorunlar giderilerek şimdiye kadar randıman alınamamıştı. İnşaatın tamamlanmasından sonra su tutmaya başlayan gölette su kaçağı nedeniyle biriken su kontrolsüz olarak boşalmıştı. Gövdedeki çatlaklar nedeniyle boşalan suyun önlenmesi için 2016 yılında DSİ tarafından göletin tabanda kaplama çalışmaları ihale edilmişti.

İhale için hazırlanan projede göletin tabanının kazınarak membranla kaplanması ve gövde yüksekliğinin de 5 metre artırılarak su toplama kapasitenin çoğaltılması planlanmıştı. Yapılan çalışmaların önceki yıl bitirilmesinin ardından Bolpınar Göleti yeniden su toplamaya başlamıştı.

Tabanının yenilenmesi ve gövdenin yükseltilmesi sonucu su toplama kapasitesi 307 bin metreküpe ulaşan Bolpınar Göleti’nde geçen yıl kuraklık nedeniyle yeterince su toplanamamıştı. Çevre kaynaklarla birlikte Zorhap bölgesindeki kaynaklardan gelen sularla dolan gölet, geçen yıl sulama mevsiminde kısmen hizmet vermiş; ilçenin Hocaali, Berenge, Çarşı, Köseoğlu ve Mehmet Akif mahallelerindeki arazilerin sulama mevsiminin son zamanlarında iki kez sulanmasını sağlamıştı.

Şehir sulama kanallarına yeterince adapte edilememesi nedeniyle verimli olamayan Bolpınar Göleti’nin bu konudaki eksiklerinin de giderilmesi bekleniyor.

11 yıldır ilk defa

Yapılan çalışmalar sonrasında gövde yüksekliği 25,6 metreye ulaşan Bolpınar Gölet’inde su toplama kapasitesi 307 bin metreküpe ulaştı. Bu suyla 320 dekar zirai arazinin sulanabileceği belirtilirken Arapgir için büyük bir önem arz eden bu gölet 11 yıldır ilk kez tam kapasite ile dolmuş oldu. Kar sularının ve yağmurun etkisiyle Mart ayında tam olarak dolan göletten yaklaşık 2 aydır tahliyeden su boşa gidiyor.

Sulama mevsiminin başlamasıyla birlikte göletteki suyun ilçemizin sulama suyu sıkıntısı yaşayan Hocaali, Berenge, Çarşı, Köseoğlu ve Mehmet Akif mahallelerindeki arazilerin sulanmasına verileceği, bu yıl ilçemizde sulama suyu sıkıntısının yaşanmayacağı belirtiliyor. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika