Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya21°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14458 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARAPGİR KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE VAKIF VE İKTİSADİ İŞLETME KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

17 Ağustos 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » ARAPGİR KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE VAKIF VE İKTİSADİ İŞLETME KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI
ARAPGİR KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE VAKIF VE İKTİSADİ İŞLETME KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Merkezi İstanbul’da bulunan, Arapgir’de de şubesi olan Arapgir Kültür Derneği’nin öncülüğünde Vakıf kurma çalışmaları başlatıldı. Ayrıca dernek bünyesinde yapılan faaliyetlerin genişletilmesi ve ticari-iktisadi işletme kurularak Arapgir ürünlerinin değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Vakıf hazırlıkları ve ticari işletme kurulması ile ilgili iki gündem maddesiyle Ağustos ayı toplantısını gerçekleştirilen Arapgir Kültür Derneği yönetimi, genel kurulda aldığı bu yetkiyi kullanmaya karar verdi.

07.08.2019 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında iki gündem maddesi görüşüldü. Arapgir Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurulması için derneğin öncülük yapması kararlaştırılırken, derneğin ticari çalışmalara da başlaması uygun görüldü. Bu amaçla dernek bünyesinde sürdürülen çalışmaların kapsamanın genişletilmesi ve aynı zamanda ilçemizde üretilen ürünlerin tanıtım ve pazarlamasının yapılması amacıyla Arapgir Kültür Derneği’nin ticari-iktisadi işletme kurması için hazırlıklara en kısa zamanda başlanması kararlaştırıldı.

Toplantı sonucunda konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin 1954 yılında kurulup 65 yıldır Arapgir’e hizmet eden derneğin çalışma kapsamının genişletilmesine karar verildiğini belirterek şöyle dedi:

”17 Mart 2018 tarihinde yapılan genel kurulumuzda genel kurul kararı ile Arapgir ile ilgili vakıf kurma, federasyon kurma, iktisadi ticari işletme kurma konusunda derneğimiz yönetim kuruluna geniş yetki verilerek karar alınmıştı. Bu doğrultuda ilgili kuruluşların kurulması yönünde yönetim kurulumuz tarafından altyapı çalışmalarına başlanmış; Arapgir sivil toplum teşkilatlarımıza zaman zaman yapılan toplantılarda derneğimiz tarafından bilgi verilmiştir. Ayrıca Türk Patent Enstitüsü tarafından Arapgir adına vakıf kurma, federasyon kurma ve dernek kurma isim hakları derneğimiz tarafından tescil edilmiştir.

Bundan 65 yıl önce amacı sadece Arapgir’e hizmet için kurulan Arapgir Kültür Derneği binlerce öğrencimize eğitim bursu imkânı sağlamıştır. Bunun yanı sıra Arapgir’de yapılan özel yatırım ve diğer ihtiyaçlar konusunda her zaman öncü olarak görevini yerine getirmiş, Arapgir yerel idaresi ile irtibat halinde olmuştur. Adeta Arapgir gurbet köprüsü görevini üstlenmiştir. Arapgir’de bulunan devletimize ait birçok kurum ve kuruluşa 65 yıldır nakdi ve ayni yardımlarını sürdürmüştür.

Derneğimizin son yıllarda Arapgir’e dönük hizmet ağını genişletmek amacıyla Arapgir’de Arapgir Kültür Derneği şubesi kurulmuş ve hizmet binası satın alınmıştır. Arapgir’in Tarihi Kentler Birliği’ne 2009 yılında girmesi ve bu doğrultuda yapılan çalışmalar Arapgir Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu durum Arapgir kamuoyu tarafından takdirle karşılanmıştır. 2009 yılında yeni seçilen Belediye Başkanımız Haluk Cömertoğlu’nun da girişimleriyle Arapgir Belediye Meclisi’nden hızlı bir şekilde geçirilen Tarihi Kentler Birliği’ne girme kararı onaylanmasıyla birlikte çalışmalarımız belediye, kaymakamlık ve derneğimiz tarafından hızlandırılmıştır. Bu çalışmalarımızın örnekleri Arapgir yerelinde bellidir.

Derneğimiz tarafından kurulacak iktisadi işletmenin tüzüğümüzde belirtilen amaca kaynak sağlamanın yanı sıra hem ülke ekonomisine, hem ilçemiz ekonomisine, hem de istihdama önemli katkılarda bulunması amaçlanmaktadır. Bununla ilgili çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. En kısa zamanda bu çalışmalarımızı sonuçlandırmayı düşünüyoruz.

Son günlerde Arapgir Kültür Derneği dışında bazı oluşumlar yapılmak istenmesi Arapgir’e ve kamu oyuna hizmet yerine zarar vereceğini üzülerek belirtmek istiyorum. Bu anlamda Arapgir Kültür Derneği’ne destek olmak yerine yeni arayışlara girilmesi hemşehrilerimiz tarafından hoş karşılanmayacağının altını çizmek istiyorum.” HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika