Dolar : Alış : 6.2608 / Satış : 6.2720
Euro : Alış : 7.2946 / Satış : 7.3077
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 13181 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARAPGİR’DE ÇOBANLI’DAKİ SU KAYNAKLARI KURUDU

22 Eylül 2017
Ana Sayfa » GÜNDEM » ARAPGİR’DE ÇOBANLI’DAKİ SU KAYNAKLARI KURUDU
ARAPGİR’DE ÇOBANLI’DAKİ SU KAYNAKLARI KURUDU

Son iki yıldır Arapgir’in Çobanlı mahallesinde yaşanan su sıkıntısı devam ediyor. Bununla ilgili mahallelinin hukuk mücadelesi ve resmi kurumlardaki girişimleri de henüz bir sonuç vermedi.

Çevreyolu yapımı sırasında kurulan beton santralına su temin etmek amacıyla kuyu açılmış, bu kuyu Çobanlı Mahallesi’ndeki su kaynaklarının kurumasına sebep olmuştu. Arapgir Belediyesi tarafından ilgili inşaat firmasına tahsis edildiği belirtilen arazi üzerindeki şantiye alanında kurulan beton santralına su temin etmek amacıyla açılan kuyunun kapatılması yönünde Çobanlı Mahallesi halkı tarafından girişimler yapılmıştı.

Yapılan girişimler sırasında kuyunun kapatılmasına karar verilirken, ilgili firmaya da cezai işlem uygulanmıştı.

Ancak bu kararın henüz uygulanmadığı, mevcut kuyunun kapatılmadığı, kuyu kapatılmadığı için Çobanlı Mahallesi’nde sayısı 7’ye ulaşan su kaynaklarının tamamının kuruduğu, gerek içme, gerekse sulamada kullanılan bu kaynakların kuruması nedeniyle mahalle halkının sıkıntısının devam ettiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak mahalle halkından Ali Ersavaş T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e müracaat ederek konunun akıbetinin ne olacağı öğrenmek istedi. BİMER’den gelen cevapta ilgili firmaya ceza uygulandığı, ayrıca kuyunun kapatılmasına karar verildiği belirtilerek şöyle denildi:

”Sayın ALİ ERSAVAŞ,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ne yapmış olduğunuz 1701240254 sayılı başvurunuz 18.09.2017 tarihinde ARAPGİR KAYMAKAMLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

İlgi tarihli ve sayılı BİMER başvurunuz neticesinde; söz konusu ZİVER İnşaat tarafından usulsüz olarak kullanılan sondaj kuyusu ile ilgili Malatya 92. DSİ Şube Müdürlüğü tarafından Kaymakamlığımıza gönderilen 04/08/2017 tarihli ve 538325 sayılı yazısı ekinde yer alan idari para cezası kararına 06/09/2017 tarihinde 1838,21 TL para cezası Kaymakamlık Makamı’nca uygulanmış olup, sondaj kuyusunun kapatılması ve kararın uygulanmasına esas 07/09/2017 tarihli ve 1467 sayılı yazımız ile Malatya 92. DSİ Şube Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.”

Bu gelişmelerden sonra yıllardır sürüncemede bırakılan ve su sıkıntısı ile başbaşa kalan Çobanlı Mahallesi’nin bu sorununun giderilmesi için su kuyusunun kapatılma kararının ne zaman uygulanacağı merak edilmeye başlandı. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika