Dolar : Alış : 12.6595 / Satış : 12.6823
Euro : Alış : 14.2793 / Satış : 14.3050
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya13°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15536 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARAPGİR’DE ÜZÜM ÜRETİCİLERİ, ÜRÜNLERİNİN SOĞUK VE YAĞIŞTAN ETKİLENMEMESİ İÇİN YOĞUN MESAİ HARCIYOR

22 Ekim 2021
Ana Sayfa » GÜNDEM » ARAPGİR’DE ÜZÜM ÜRETİCİLERİ, ÜRÜNLERİNİN SOĞUK VE YAĞIŞTAN ETKİLENMEMESİ İÇİN YOĞUN MESAİ HARCIYOR
ARAPGİR’DE ÜZÜM ÜRETİCİLERİ, ÜRÜNLERİNİN SOĞUK VE YAĞIŞTAN ETKİLENMEMESİ İÇİN YOĞUN MESAİ HARCIYOR

Arapgir’in ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturan bağcılıktan geçimini sağlayan üreticilerin bugünlerde zamanının büyük bölümü bağlarda geçiyor. Yağışların müsaade etmesiyle birlikte kalan üzümü toplayarak değerlendirmek isteyen üreticiler, ailece adeta bağlarda sabahlıyor.

Ürettiği üzümü bir an önce değerlendirerek geçimini sağlamaya, ürün kaybı yaşamadan paraya dönüştürmeye çalışan aileler yoğun bir çalışmayla bağlarda hasat yapıyor. Önceki hafta yaşanan soğuk havanın özellikle Kozluk Vadisi’nde etkili olduğu bildirilirken, diğer yerlerdeki bağlarda da soğuktan ve yağıştan etkilenmeden üzümlerini toplamaya çalışan üreticiler ailelerinin de desteği ile ürünlerini bir an önce değerlendirmeye gayret ediyor.

Soğukların etkili olduğu Ekim ayının son günlerindeki “Mihrican Soğukları”na kalmadan üzümlerin bağlardan toplanması için büyük çaba gösteren üreticiler, ürünün bir bölümünü sofralık olarak pazarlarken, bir bölümünü de şarap ve meyve suyu fabrikalarına vererek değerlendiriyor. Bir kısım üzümle de pestil, oricik, kırmıtik, üzüm pekmezi yaparak ürününü değerlendirmeye çalışan üreticiler, bu yıl ki verimden son derece memnun görünüyorlar.

Tescilli marka olan Köhnü Üzümü’nün sofralık kısmının 6 ile 8 lira arasında, şaraplık ve şıralık üzümün 4 ile 5 lira arasında alıcı bulduğu ilçede üretilen üzümün büyük bir bölümü de İstanbul başta olmak üzere ilçe dışında pazarlanıyor. Bugünlerde gerek yük kamyonlarıyla, gerek otobüslerle ve özel araçlarla paketlenmiş bol miktarda sofralık Köhnü Üzümü’nün İstanbul’a gönderildiği görülüyor. Ayrıca bu hafta İstanbul-Yenikapı’da düzenlenen Malatya Günleri etkinliğinde oluşturulan stantlarda başta Köhnü Üzümü olmak üzere çok miktarda Arapgir ürünlerinin pazarlandığı bildiriliyor. Üzüm ve üzümden elde edilen ürünlerin pazarlanmasında İstanbul, Ankara ve Malatya’daki Arapgir Dernekleri de üreticilere katkı sunuyor. (HABER MERKEZİ)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika