Dolar : Alış : 6.8138 / Satış : 6.8260
Euro : Alış : 7.5770 / Satış : 7.5907
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya27°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14469 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BELEDİYEYİ ‘YÜKSEK FAİZ’LE BORÇLANDIRMIŞLAR

09 Mayıs 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » BELEDİYEYİ ‘YÜKSEK FAİZ’LE BORÇLANDIRMIŞLAR
BELEDİYEYİ ‘YÜKSEK FAİZ’LE BORÇLANDIRMIŞLAR

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde 31 Mart Yerel seçimlerinin ardından ortaya çıkan borç tablosu her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında 1 milyar 778 milyon TL (1 katrilyon 778 trilyon lira)) olan borcun son güncelleme ile 1 milyar 808 milyon 206 bin 664 TL (1 katrilyon 808 trilyon 206 milyar 664 milyon lira) olduğu açıklandı. Dün yapılan meclis toplantısında CHP grubunun borçlanmaya ilişkin soruları,  başka korkunç bir tabloyu daha ortaya çıkardı.

Yüzde 46’lara varan faiz…

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin içinde bulunduğu borç sarmalının her geçen gün yeni bir boyutu ortaya çıkıyor.

Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında yapılan toplantıda, yüzde 46’lara varan faiz oranlarıyla borçlanıldığı ortaya çıktı. Selahattin Gürkan, mevcut tablo içerisinde bu borçların faizlerinin ödenmesi için hali hazırda 15 milyon lira paraya ihtiyaç olduğunu kaydederek, Ankara’da Maliye Bakanlığı ve Bankaların Genel Müdürleri ile görüştüğünü aktardı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Belediye Başkanına borçlanma yetkisi verilmesini içeren maddenin görüşülmesi sırasında CHP’li başkan ve üyeler borç sorularına devam etti.

“Borcun sahipleri orada, siz yükün altına girmeyin”

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, “Şu anda bildiğimiz kadarıyla faizlerde bir düşüş yok. Bu borç sarmalı içerisinde yeniden nasıl borçlanacaksınız?” diye sordu.

CHP Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ise Belediye Başkanı Gürkan’a her konuda, yeni bir borç yükünün altına girmemesi tavsiyesinde bulundu ve  “Başkanım size güvenimiz tam.  Yetki isterseniz yeki veririz. Sorun yok ama yeni bir yükün altına girmeyin. Borcu kim yapmışsa bu borcun sahipleri var. Size tavsiyem borcu borçla zamana yaymak yerine borcu borç edenlerle birlikte iktidarın bu konudaki ilgili bakanlıklarının fonlarını zorlayın. Bu borçlanmalar yapılırken ben sürekli isyanla bunları grup toplantılarında dile getirdim. Karşılığında ne gelir elde edeceksiniz dedim. Ama gelinen nokta bu. Size güvenimiz tam. Bize yetki verin derseniz eyvallah. Ama borcun sahipleri var bunu söylemek istiyorum” diye konuştu.

İşte borç faizleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise CHP Grubuna yanıt verirken, Büyükşehir Belediyesi’nin sadece borç değil faiz sarmalına da hapsolduğu ortaya çıktı. Değişik tarihlerde farklı bankalarda yüzde 46’ya varan faiz oranlarıyla borçlanıldığını, kendilerinin alacağı olası krediyle parayı hiç kullanmadan düşük faizle bazı bankalara olan borçların kapatılmasının hedeflendiğini söyleyen Gürkan şunları söyledi:

“Tabi buradaki 300 milyon TL’lik borçlanma şöyle: Zaman içerisinde değişik zamanlarda borçlanılmış. Borçlanmalarda yüzde 46’lık, yüzde 45’lik,  yüzde 43’lük, yüzde 42’lik, yüzde 39’luk, yüzde 33’lük, yüzde 28’lik, yüzde 24’lük, faiz oranlarıyla borçlanılmış. Biz bunu Sayın Maliye Bakanı ile görüştüğümüzde, Bankalar Birliği’ne bir tebliğ yayınladıklarını ifade ettiler.  Ve dediler ki faiz oranının yüzde 20’nin üzerinde olmaması gerekiyor. Ama Banka müdürleriyle de bir toplantı yaptık ve onlar da ‘Şu anda yüzde 22- 23 ile para topluyoruz. Dolayısıyla bundan aşağıya veremeyiz’ dediler. Bunun üzerine ilgili bankaların genel müdürleri ile yaptığımız görüşmede, bazı bankalar bu miktarı aşağı çekerken ama bazı özel bankalar ve katılım bankalarının da olduğu bankalar, bu oranların tekrar aşağı çekilmesi noktasında bazı olumlu adımlar atacağını belirtirken, çok daha düşük faizle alınacak kredi hiç kullanılmadan bazı bankalardan yüksek faizle alınan kredilerin faiz oranlarının da düşürülerek borcun ödenmesi.  Sadece bir iki bankaya borçlanılma şeklinde bu işin devam ettirilmesi yönünde çalışmalarımız var. Takdir edersiniz ki yüzde 46 ile bir belediyenin döndürülmesi mümkün değildir.

Bürokratlara sitem ettim: Böyle bir şeye nasıl tenezzül ettiniz, hukuksuzluğa direnmeliydiniz

Tabi fırsatçılıktan kaçınmak lazım. Ben ilgili banka müdürlerine gerekli sitemlerimi ettim. Ve burada çalışan belediyedeki bürokratlarıma da o dönemde ‘Siz devletin hak ve hukukunu koruma noktasında neden böyle bir şeye tenezzül ettiniz, neden direnç göstermediniz o zamanki siyasi otoriteye’ diye de ilgili arkadaşlara gerekli sitemlerimi ilettim ama netice itibari ile elimizde böyle bir tablo var. Bu tablonun düzeltilmesi lazım. Buradaki amaç, büyükşehir belediyemizin yüksek faizle yapmış olduğu borçlanmaların, özel bankalara olan borçlarının makul bir seviyede bir faiz sistemiyle yeniden borçlanarak bir kısmının ödenmesi, sadece bir iki bankaya borçlu kalınması. Yoksa olası bir borçlanmada para belediye tarafından alınıp kullanılmayacak. Zaten para al kullan mahiyetinde bir borçlanma değil. Bu miktar düşük faizle harmanlanıp eski borçların yerine kullanılması.  Yoksa belediye zaten herhangi bir borçlanmayı kaldıracak durumda değil.”

“Bazen acı reçeteyi içmek durumundayız”

Göreve gelir gelmez tasarruf tedbirleri aldıklarını ve bu tedbirlerin aylık yaklaşık 10 milyon Liraya tekabül ettiğini belirten Gürkan, “Malatya ölçeğinde ağır tasarruf tedbirleri aldık. Fazla mesaiden tutun, sosyal denge tazminatları, huzur hakları ve kiralık araçlara kadar.  Hepsini iptal ettik. İnşallah belediyemiz gerekli tasarruf tedbirleri ve kaynakların verimli kullanmasıyla belli bir aşamaya gelecektir. Bütün bu tedbirlerle 9-10 milyon liraya varan bir tasarruf tedbiri almış bulunuyoruz. Ben yapı itibariyle borçlanmayı veya belediyenin gayrimenkullerini satmayı sevmeyen bir insanım. Ama maalesef bazen acı reçeteyi içmek durumundayız” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika