Dolar : Alış : 5.9152 / Satış : 5.9259
Euro : Alış : 6.5585 / Satış : 6.5703
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya3°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14191 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BİR KÜLTÜR HAZİNESİ MALATYA (2)

16 Temmuz 2019
Ana Sayfa » Genel » BİR KÜLTÜR HAZİNESİ MALATYA (2)
BİR KÜLTÜR HAZİNESİ MALATYA (2)

Nasıl İstanbul’un taşı toprağı altınsa; hem İstanbul hem de Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi, Malatya’nın da her taşı ve toprağı birer tarih ve kültür hazinesidir…

Malatya’da ortaya çıkarılan tarih ve kültür değerleri müzelerde toplanarak, insanlara sunulmaktadır.

Önceki yazımda, Malatya’da bulunan dört adet müzeyi belirtmiştim; şimdi bu müzelere yenilerini de ekliyorum. Bunlar:

Malatya Arkeoloji Müzesi;

Beşkonaklar Etnografya Müzesi;

Atatürk Anı Evi ve Etnografya Müzesi;

Aslantepe Açıkhava Müzesi;

Özel İsmet İnönü Müzesi;

Özel Turgut Özal Müzesi;

Özel Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesi.

Toprağın tarıma açılmasıyla birlikte başlayan tarım toplumunda, aileler arasında, ihtiyaç fazlası olan artı değeri ele geçirme mücadelesi de başladı.

Artı değerle birlikte toprak üzerindeki mülkiyeti de ellerine geçiren aileler, insanlar üzerinde bir tahakküm kurmaya başlamışlar ve kendilerini farklı göstermek ve tahakkümlerini sürdürmek için oluşturdukları yapay tepelerden biri olan Malatya Orduzu’daki Aslantepe üzerinde saray kurmuşlardır. (M.Ö.5000)

Kurulan bu sarayların iç kısımlarında tapınaklar ve elde ettikleri ürünleri depoladıkları odalar oluşturmuşlardır.

Devlet işleyişinde görülen kurumsallaşmanın öncelikle M.Ö. IV Binde Aslantepe’de ortaya çıktığı, elde edilen araç ve gereçlere özelliklede gelen ve gidenlerin kontrol edilmesini ve kayıt altına alınmasını sağlayan mühürler göstermektedir.

Ayrıca toplumun; yönetenler, dua edenler, dövüşenler ve üretenler olmak üzere sosyal sınıflara ayrıldığı ve iş bölümünün oluşturulmaya başlanıldığı görülmektedir.

Yönetenler, sarayın giriş bölümünün iki yanına mermerden yapılmış, güç sembolü olan aslan heykeller dikerek ve üretenlerin emeklerini karşılığını yiyecek olarak vererek, güçlerini göstermişlerdir.

Dua edenler, yönetenlerin yanında ve halkın girişlerinin kısıtlı olduğu saraydaki tapınaklarda ritüellerin gerçekleşmesine ve adakların yapılmasına öncülük etmişlerdir.

Dövüşenler, bir bakıma saray muhafızları konumunda oldukları ve gerek iç ve gerekse dışarıdan gelecek saldırılara karşı sarayı korudukları, silah olarak dünyadaki ilk kılıcı kullandıkları, bu kılıçlardan üç adedinin kabzasının gümüş olduğu, toplam dokuz kılıç ve on iki mızrak, duvarlara asılı olarak bulunmuştur.

Saray duvarları, gücün tasvirini ve sembolünü yansıtan resimler ve insan figürleriyle bezenmiş; saray koridorunun iç bölümünde ise, yine tarım toplumuna özgü güç sembolü olan iki boğanın yük arabasını çekişi betimlenmiştir.

Her şey çok güzel de; bu güzelliklerin sahiplenilmesi gerçekten yapılıyor mu?

Aslantepe’yi görmeye gittiğimde yanımda dört kişi daha vardı. Sonrada bir anne ve yanında iki çocuğu, ayrıca bir kadın ve bir erkek geldiler. Saatlerce kaldığım halde başkaca da gelen olmadı.

Aşağıya indiğimde, tepenin boynunu bükmüş, “Nereye gidiyorsunuz?” sorunu sorduğunu hayal ettim ve içim sızladı.

Neden birer arı kovanı gibi buralara insanlar girip-çıkmazlar? Bürokrasinin ilk ortaya çıktığı bu yerler, neden gerektiği kadar ihtimamı görmezler?

Öncelikle, kazı alanının düzenlenmesi gerekli kanısındayım. Yağmur, rüzgâr vb. doğa olayları, her geçen gün burada aşınmalar yaratmakta olduğunu gözlemledim.

İki üniversitede binlerce üniversite öğrencileri ile yüzlerce ortaöğretim kurumlarında eğitim gören binlerce öğrenci, neden bur açık hava müzesini ziyaret etmezler?

Önerim: Eğitim kurumları ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın eşgüdümünde yapılacak olan bir programlamayla öğrenciler buralara rahatlıkla taşınabilir.

Ayrıca ülkemizin büyük kentlerinde ve ülkemiz dışındaki ülkelerde yerleşmiş ve yaşayan milyonlarca Malatyalılarla bağlantılara geçilerek, bu müzelerimize insanların getirilip, güzelliklerimizin, tarihimizin, kültürümüzün paylaşılması yapılmalıdır, diyorum.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika