Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya16°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14087 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BİR SANAT VADİSİ MALATYA-2

08 Temmuz 2019
Ana Sayfa » Genel » BİR SANAT VADİSİ MALATYA-2
BİR SANAT VADİSİ MALATYA-2

Paletindeki renkleri karıştırarak, yeni bir renk keşfetmeye çalışan bir ressam gibi, sergideki eserlere bakarken, sanki sergideki eserleri yeni keşfediyorcasına gözlerindeki heyecanı, mutluluğu ve gururu gördüm resim öğretmeni Sevil Eralp’in…

Sevil Eralp’in, kucağında özenle büyütüp yetiştirdiği çocukları gibi, sergideki eserlere bakarak, heyecanlı ve titrek sesiyle verdiği bilgiye göre:

25.06.2019 günü Malatya AVM’ deki sergi açılışında; Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü hazır bulunmuşlardır.

Sergide izleyicilere sunulan eserler gibi, binlercesi üretilmiş olup sergiye sadece 500 kadarı getirilmiş.

Bu eserler, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde görevli 12 resim öğretmeni ve 22 el sanatları usta öğreticisinin rehberliğinde, 7-55 yaş aralığındaki 450 kursiyer tarafından üretilmiştir.

26.06.2019 günü sona erecek olan sergi, Yusuf Has Hacip’in yazdığı ve Karahanlı Hakanı Buğra Han’a takdim ettiği kültürel mirasımız Kutadgu Bilik ve Ata Mirasımız Dede Korkut’tan izlerin ve Seçme Resim Eserlerinin yer aldığı geleneksel yılsonu sergisi olarak gerçekleştirilmiştir. Sergide: resim, telkari, ebru, yağlı boya, sulu boya ve kara kalemden üretilen eserler, sergiye gelen yüzlerce izleyicini beğenisine sunulmuştur.

Sergideki eserleri büyük bir beğeniyle ve gururlanarak izledim.

Kursları açan, kursların yapılması için bina temin eden, kursta kursiyerleri eğiten resim öğretmenlerine ve usta öğreticilere ve kursiyerlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Açılan sergilerle ilgili birkaç gözlemimi de aktarmak istiyorum:

Mevcut kullanılan Battalgazi Halk Eğitimi binasının Orduzu’nda bulunması nedeniyle; gerek öğretmenler, usta öğreticiler ve gerekse üniversiteye giriş için hazırlık kursu alan öğrencilerinin geliş-gidişleri çok zor olmaktadır. Ayrıca son günlerde üniversiteye giriş için hazırlık kursu alan öğrencilerin sayılarının her geçen gün azalmakta olduğu görülmektedir.

Bu nedenle, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi binasının merkezi bir yere alınmasının; öğretmen, usta öğretici ve öğrenciler açısından olumlu olacağı kanaatindeyim.

Halk Eğitim Merkezleri tarafından İlimizin değişik platformlarında sergiler açılmaktadır. Bu çok sevindirici bir durumdur. Ancak sergi açılışlarının protokoller yerine; öğretmenler, usta öğreticiler ve kursiyerler tarafından yapılamasının gerektiğini inanıyorum. Çünkü sergideki eserler, öğretmenlerin, usta öğreticilerin ve kursiyerlerin emeği ve alın teridir…

Onlarca kursiyerleri eğitip, üretmeleri için çokça zaman ve emek harcayıp, alın teri ve göz nuru döken usta öğreticilerin, yaptıkları hizmetler karşılığını maddi olarak alıp alamadıklarını merak ediyorum.

Çünkü yaşadığımız ve bizi biz yapan kültürümüzde emek, yüce bir değer olarak bilinir ve çalışanın hak ettiğinin alın terinin kurumadan verilmesi öngörülür…

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika