Dolar : Alış : 7.8080 / Satış : 7.8221
Euro : Alış : 9.4134 / Satış : 9.4304
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14925 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BU GECE MEVLİD KANDİLİ

28 Ekim 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » BU GECE MEVLİD KANDİLİ
BU GECE MEVLİD KANDİLİ

Bu gece Mevlid Kandili olarak idrak edilecek. Mevlid Kandili dolayısıyla İl Müftüsü Veysel Işıldar, Vali Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamlarında ziyaret etti.
VALİLİK ZİYARETİ
Vali Aydın Baruş, Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirdiği Mevlid-i Nebi’nin yıl dönümü münasebetiyle İl Müftüsü Veysel Işıldar ve Şube Müdürü Mustafa Küçükarslan’ı kabul etti.
Valilik makamında gerçekleşen ziyarette İl Müftüsü Işıldar, 26 Ekim – 01 Kasım 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan ve bu yıl “Peygamberimiz ve Çocuk” konusunun işleneceği Mevlid-i Nebi haftasıyla ilgili yapılacak olan programlar hakkında Vali Baruş’a bilgiler verdi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Baruş, “Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin yıl dönümü Mevlid-i Nebi Haftası’nın Malatya’mıza, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.
BÜYÜKŞEHİR ZİYARETİ
Her yıl 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında kutlanan Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret etti. İl Müftüsü Veysel Işıldar, bu yıl ki teması ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ olan Mevlid-i Nebi haftasıyla ilgili yapılacak etkinlikler hakkında Başkan Gürkan’a bilgiler verdi.
Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, Peygamber Efendimizin çocuklara ve gençlere verdiği değere matuf olarak Mevlid-i Nebi haftasında farklı etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti. Işıldar, “Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle Sayın Başkanımızı ziyarete geldik. Peygamber Efendimiz ( S.A.V )’in doğum haftasına Mevlid-i Nebi haftası denmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığımız her yıl Mevlid-i Nebi haftasıyla ilgili bir konu belirliyor. Bu yılda Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) ve çocuk. Çocuklara, gençlere Peygamber Efendimizin vermiş olduğu değere matuf olarak bu hafta değişik etkinliklerle kutlanıyor. Malatya’mızda yapmış olduğumuz yapacağımız, planladığımız ve koyduğumuz hedefleri uygulamaya çalışıyoruz. Bu vesileyle de Şehrimizin Emin’i olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyarete geldik.  Peygamber Efendimiz ’in doğumuyla kâinatta harikulade olaylar meydana gelmiştir. Şuanda insanlığın huzura ihtiyaç duyduğu dönemlerden geçiyoruz. Bu anlamda Peygamber Efendimizin bizlere bıraktığı emanet, onun sünneti, bizlere Allah’tan almış olduğu vahiyle bize emanet olarak bıraktığı Kuran-ı Kerim iyi okunmalı iyi anlaşılmalı. Bu anlamda başkanımızın da Şehr-ül Emin olduğu için haftasını şehrimiz adına kutlamaya geldik.  Bizlere maddi manevi verdikleri desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
Mevlid-i Nebi haftasının Âlemi İslam’a ve insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu yılki temanın ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ olmasının çok anlamlı ve önemli olduğunu söyledi. Gürkan “Müftümüzü ağırlamaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Mevlid-i Nebi haftası olması münasebetiyle kendileri incelik gösterip bizleri ziyaret ettiler. Bu anlamda kendilerinin şahsında tüm müftülüğümüzde çalışan imamlarımız, müezzinlerimiz ve din görevlilerimizin haftasını tebrik ediyorum. Mevlid-i Nebi haftasının da Malatya’mıza, milletimize, Âlemi İslam’a ve insanlığa barış, huzur getirmesini temenni ediyorum. Tabi 1989 yılında Kutlu Doğum haftası olarak kutlanan bu hafta 2017 yılından itibaren de Mevlid-i Nebi haftasını Ekim ayının son haftası olarak idrak ediyoruz. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl ki tema ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ olması çok anlamlı, manidar ve önemlidir. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızdır. Çocuklarımızı geleceğe ne kadar güzel hazırlarsak, geleceğimiz istikbalimiz o kadar rahat, o kadar müreffeh, o kadar güzel olur. Bu anlamda da Diyanet İşleri Başkanlığımız böyle bir tema ifade etmiş. Bizde çocuklarımızı hakikaten İslam ahlakına göre en güzel şekilde hazırlamak, yetiştirmek ve gelecekten emin olmamız gerekir” diye konuştu.
Çocukları geleceğe hazırlama noktasında İslam Ahlakı ve İslam Fazileti üzerine hazırlamak gerektiğini belirten Gürkan, “Peygamberimize din nedir diye sorduklarında din güzel ahlaktır demiş. Dolayısıyla Peygamberimizin kendi torunları olan Hasan ve Hüseyin’e göstermiş olduğu ilgi ve alaka, onlarla yapmış olduğu söyleşi, onlarla yapmış olduğu şakalaşma, onları geleceğe hazırlama noktasında ki Peygamberimizin sünnetini hepimiz biliyoruz. Bizde çocuklarımızı geleceğe hazırlama noktasında İslam ahlakı ve İslam fazileti üzerine hazırlamalıyız. Bu vesileyle Mevlid-i Nebi haftasının bir kez daha kutlu olmasını diliyorum. Sayın müftümüzde ilişkilerini sağlıklı bir şekilde yürütüyor. Mevlid-i Nebi haftasının da milletimize, Âlemi İslam’a barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, Mevlid-i Nebi haftası dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yaptıkları ziyaret sonrasında Kuran-ı Kerim hediye etti.

Mevlid Kandili Mesajları
Mevlid Kandili dolayısıyla AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder mesaj yayınladı.
Çakır’ın Mesajı
AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Mevlid Kandili dolayısı ile yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyayı şereflendirişinin yıl dönümü vesilesiyle kutladığımız bir Mevlid Kandil’ine daha kavuşmanın huzur ve mutluluğu içerisindeyiz.
Bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderilen ve insanların en hayırlısı olan peygamber efendimizin, yeryüzünü şereflendirmeleri insanlık tarihinin en müstesna hadiselerinden biridir. Peygamber efendimiz, iyilik ve güzelliğin müjdecisi olmuş, yeryüzünde güzel ahlakın, adalet ve faziletin timsali olmuş, barışın huzurun, hayır ve esenliğin yeryüzünde tesis edilmesini sağlamıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Mevlid Kandil’inin Alemi İslam’ın birliği, dirliği ve beraberliğine; insanlığın selameti, huzur, barış ve mutluluğuna vesile olmasını temenni ediyor, Tüm İslam aleminin ve hemşerilerimin Mevlid Kandil’ini en kalbi duygularımla tebrik eder, bu gecede gönül bağlarımızı, muhabbetimizi, kardeşliğimizi her zamankinden daha sağlam ve sıkı bir şekilde güçlendirmesini Cenap-ı Allah’tan niyaz ederim”
Güder’in Mesajı
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Mevlid Kandili vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Güder, “Mevlid Kandili’nin bütün insanlığa sevgi ve rahmet getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Mevlid Kandili vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Mevlid Kandili’nin bütün insanlığa sevgi ve rahmet getirmesini temennisinde bulunan Başkan Güder, mesajında,  Hz. Muhammed (sav)’in adaletli bir yaşamın müjdecisi olarak insanlığa kazandırdığı, hak ve adalet gibi değerlere, günümüz insanının daha fazla ihtiyacı olduğunu ifade etti.
Başkan Güder mesajında, “Sevginin ve sevgililerin en şereflisi Peygamber Efendimizin doğumu, insanlık tarihinin en önemli ve en şerefli olayıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in gelişiyle birlikte, insanlık üzerine çöken kara bulutlar dağılmış, cehalet, haksızlık ve zulüm sona ermiştir. Hayatının her noktası örnek, her anı ise kusursuz ve her Müslüman için alınması gereken derslerle doludur. Bir Müslüman olarak Peygamberimizin bütün güzel ahlâklarını örnek alarak kendimizi O’nun güzel ahlâkıyla donatmalıyız. Yaşanan sıkıntılardan kurtuluşun ancak Hazreti Muhammed’in 15 asır önce ortaya koyduğu değerleri doğru anlamakla mümkün olacaktır. Bu nedenle Mevlid Kandili O’nun getirdiklerini anlamak için önemli bir fırsattır. İnşallah bu mübarek gece, İslâm dünyası olarak yaşadığımız sıkıntılı, gözyaşı ve hüzünle dolu günlerin sona ermesine sebep olur. Dünyayı saran Koronavirüs ve her türlü hastalıklardan kurutuluşumuza vesile olur. Mevlit Kandilinin tüm dünyaya önce sağlık, ardından da barış, sevgi, rahmet, bereket ve huzurlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle İslam âleminin ve aziz milletimizin Mevlid Kandil’ini en kalbi duygularımla kutluyorum” dedi.  HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika