Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya10°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13689 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BU OKULLARI NEDEN AÇTIK?

13 Ağustos 2018
Ana Sayfa » Genel » BU OKULLARI NEDEN AÇTIK?
BU OKULLARI NEDEN AÇTIK?

Toplumlar, maddi ve manevi değerler üreterek gelişirler. Bu değerler toplamına kültür adı verilir. Toplumlar, oluşturdukları değerleri, kuşaktan kuşağa aktarmak için bunları yazılı hale getirirler. Böylece yazılı kültür ortaya çıkar. Yazılı kültür, yerleşik yaşantıyı sürdüren toplumlarda daha yoğun gelişir ve daha kalıcıdır

Felsefeyi, sanatı, bilimi üreten toplumlar, bilimi uygulama alanları bularak teknolojiyi de ürettiler ve hizmetlerine aldılar. Toplumlar, ürettikleri teknolojileri, tarımda ve sanayide kullandıkları gibi kültürel alanda da kullanarak bir yandan kültürlerini aktarmaya bir yandan da kültürlerini yaymaya başladılar.

Günümüzde, üretilen teknolojik araçların önde gelenlerinden biri de televizyon olmuştur. Televizyon, aynı zamanda yazılı kültürden sözlü kültüre geçilmesinin de bir aracı durumundadır. Böylece yazılı kültür yanında sözlü kültür aşaması da kendisini göstermiştir.

Televizyon, fonksiyonel olarak önemli bir kitle iletişim aracıdır. Aynı zamanda önemli bir uyarıcıdır. Bu yönüyle toplumları etkileyen çevre, yazılı metinler, eğitimciler vb. uyarıcıların yanında televizyon da yer almıştır. Televizyon, göze ve kulağa hitap etmesi nedeniyle, kitleleri kendisine bağımlı kılarak, kişilerin çevrelerinde olanların farkına varmalarını engellemiş, adeta bağımlı kıldıklarını afyonlamış, uyuşturmuştur. Fransızlar, televizyona ‘’Aptal Kutusu’’ demektedirler.

 Televizyona bağımlı ülkelerin birincisi ABD, ikincisi ise Türkiye’dir.

 Önemli bir uyarıcı etkisi olan kitle iletişim aracı televizyonda hangi programların yer aldığını gerek yerel gerekse ulusal kanallarda her gün izlemekteyiz. Bu programlar reyting eksenli yapılmaktadır. Bu durum, TV kanallarını birbirleriyle yarış içine itmektedir.

Bu programların, topluma ne verdiği veya toplumdan neler alıp götürdüğü ayrı bir değerlendirme konusu. Benim üzerinde duracağım program yapımcılarıdır. Özelikle gündüz saatlerinde yapılan yayınların çoğunluğunu oluşturan ve kadınlara yönelik yapılan programların yapımcıları-bunlara sunucuları da denilebilir.

 Zira bunların ne oldukları henüz anlaşılmış değildir. (İçlerinde, dansözlükten müzik dünyasına, buradan sinema dünyasına buradan da televizyon dünyasına geçenler, mankenlikten bu süreçleri geçenler, güzel seçilip bu süreçleri geçenler, birkaç türkü okuyup bu süreçleri geçenler;-Bu örnekler çoğaltılabilir- her alanda üretim içinde görünüyorlar.) Bunların psikolojik, sosyolojik, pedagojik ve sanat alanlarında ne gibi eğitimleri var? Türkçe’yi kullanma konusunda ne gibi eğitimler almışlar? Televizyon programcılığı-sunuculuğu- konusunda nerelerde eğitilmişler? Bunlar, yaptıkları işler karşılığında nerelerden ne kadar kazanç sağlıyorlar? Bu kişiler, yaptıkları bu işlerle ülkeye hangi katma değeri kazandırıyorlar? Eğer açıklarlarsa bilgilenmiş oluruz.

 Ülkemizde; sınavla öğrenci alan İletişim Anadolu Meslek Liseleri, İletişim Fakülteleri ve Konservatuarlar var. Bu okulları bitirenler, işsiz gençler olarak yarınlarını kuramıyorlar, yarınlarına güvenle bakamıyorlar. Eğitimleri süresince kazandıkları yeteneklerini kullanamadıkları için bu yeteneklerinden uzaklaşıyorlar.

Bir tarafta yeterli eğitimleri olmayan kişilerin TV’lerde boy göstermeleri ve uç noktalarda ücretler almaları, diğer tarafta da gerekli ve yeterli eğitimi alanların işsiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışmaları. Bu durumda, haklı olarak bir soru akla geliyor: “Bu Okulları Neden Açtık?”

Amacım; kişilerin özel yaşamlarını incelemek ya da sunulan programların ahlaksal ve kültürel alanlarda erozyonlar yaratıp yaratmadıklarını mercek altına almak değil; ülkemizdeki bazı eğitim kurumlarına ve bu kurumlarda eğitim gören gençlerimizin durumlarına dikkat çekmektir.

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika