Dolar : Alış : 5.3052 / Satış : 5.3147
Euro : Alış : 5.9958 / Satış : 6.0066
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13559 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CAZİBE MERKEZLERİNİN CAZİBESİ KALMADI

07 Şubat 2018
Ana Sayfa » Genel » CAZİBE MERKEZLERİNİN CAZİBESİ KALMADI
CAZİBE MERKEZLERİNİN CAZİBESİ KALMADI

25 Ocak 2018 tarihli ve 30312 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkındaki 2018/11201 no.lu kararla cazibe merkezi illerde yapılacak yatırımlar için sağlanacak devlet destekleri açıklandı. Son müracaat tarihi 31 Aralık 2020 olarak belirlendi.

Cazibesi kalmadı

Öncelikle şunu belirtmek isterim; geçtiğimiz yıl şubat ayında açıklanan bu destek paketine ilişkin düzenlemenin bir yıllık bir süre geçtikten sonra Bakanlar Kurulu kararıyla uygulamaya konulması süre olarak yatırımcıların beklentilerini karşılamadı.

 

Malatya’nın da içinde yer aldığı 23 ili kapsayan 2016/9596 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan cazibe merkezleri programı destek paketinde yer alan faizsiz yatırım kredisi desteği-faizsiz indirimli işletme kredisi desteği, üretim desteği, anahtar teslimi fabrika bina yapım desteği, genç girişimci, yönetim ve danışmanlık desteği, üretim tesisi taşıma desteği, fuar ve kira desteği gibi bazı destek unsurları yeni açıklanan destek paketi kararında yer almadı.

Programın açıklanmasıyla yatırım için başvuruda bulunan ve bir yıldır bekleyen yatırımcılar umduklarını bulamadıkları için hayal kırıklığı uğramış oldular. Bir çok yatırımcı, yatırım kararlarını yeniden değerlendireceklerdir. Özellikle cazibe merkezi programlarının tanıtım ve bilgilendirme toplantılarında açıklanan sabit yatırım tutarı ve işletme kredisi desteğinin yeni sitemde yer almaması, işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle zor durumda bulunan mevcut işletmelerin işletme kredisi, yarım kalmış yatırımlar için yatırım kredi desteği beklentisinin karşılanmayacak olması umudunu bu kredilere bağlayan işletmeler için olumsuz bir sonuç oluşturacaktır.

Hatırlanacağı üzere; geçtiğimiz yıl Şubat ayında yatırım teşvik mevzuatında yapılan değişiklikle cazibe merkezi kapsamında OSB’lerde yapılacak yatırımlar için 6’ncı bölge desteklerinin uygulanacağı kararlaştırılmış; 20 Ocak 2018 tarih ve 2017/11133 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Cazibe Merkezi kapsamında 4’üncü ve 5’inci bölgede yer alan illerdeki OSB’lerde yapılacak yatırımlar için tüm yatırımcıların 6’ncı bölge şartlarını sağlamaları halinde 6’ncı bölgede uygulanan desteklerden aynı oran, miktar, süre ve şartlarda yararlanması imkânı sağlanmıştı. Uygulamaya giren “Yeni Cazibe Merkezi” programı ile cazibe merkezi programlarının tanıtım ve bilgilendirme toplantılarında açıklanan destekler yerine 23 ilde uygulanan teşvik mevzuatına uygun bir teşvik sistemi güncellemesi yapılmış oldu.

Açıklanan kararla az gelişmiş bölgelerde istihdam, üretim ve ihracatın artırılmasına yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasların detayları belirlendi. Cazibe merkezi illerde desteklenecek yatırım konuları, yatırım tutarları ve hangi şartlarda destekleme yapılacağına ilişkin teşvik iyileştirilmesi şeklinde yapılan düzenleme şöyle:

 

Başvuru Merci ve Değerlendirme: Başvurular Ekonomi Bakanlığı’na yapılacak. 31.12.2020 tarihine kadar yapılan müracaatlardan uygun bulunan projeler program kapsamındaki desteklerden yararlandırılacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi Düzenlenecek: Desteklenmesine karar verilen yatırım projesine ilişkin yatırım karakteristiklerinin, şartlarının, sürelerinin ve öngörülen desteklerin yer aldığı yatırım teşvik belgesi düzenlenecek.

Daha Önce Düzenlenmiş Yatırım Teşvik Belgeleri: 22 Kasım 2016 tarihinden sonra yapılan müracaatlar üzerine yatırım teşvik belgesi alınan yatırımlar için talep edilmesi ve komite tarafından uygun görülmesi halinde bu karar kapsamında sağlanan desteklerden yararlanabilecekler.

Desteklenecek Yatırım Cinsi ve Destek Unsurları: Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek “İmalat” sanayi (US-97 kodu ile 15-37) ile “Çağrı ve Veri Merkezi” yatırımları destek kapsamında değerlendirilecek.

Komite tarafından uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımlar, enerji desteği ile 6’ncı bölge için aşağıda yer alan destek unsurlarından 6’ncı bölge için uygulanan oran ve sürelerde Katma Değer Vergisi istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, Faiz desteği, Vergi İndirimi,Sigorta Primi İşveren hissesi desteği, Sigorta Primi İşçi hissesi, Gelir vergisi (stopaj) desteği, İnşaat-Yapı Harçları Muafiyeti, Emlak Vergisi Muafiyeti, Damga Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi desteklerinden yararlanacaklar.

Asgari Yatırım tutarı:

İmalat sanayi yatırımları için;

a) Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır, Erzincan illerinde 2 milyon Türk Lirası;

b) Hakkari, Bingöl, Kars, Siirt, Bitlis, Muş, Şırnak illerinde 4 milyon Türk Lirası;

c) Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Mardin, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde ise 5 milyon Türk Lirası tutarında asgari sabit yatırım şartı aranacak.

Çağrı merkezleri için;

Yatırımlarının asgari 200 kişilik istihdam sağlaması; veri merkezi yatırımlarının ise asgari 5 bin metrekare beyaz alan ihtiva etmesi gerekecek.

Enerji Desteği: Desteklenmesi uygun görülen yeni yatırımlardan enerji desteği ihtiva edenlerin işletmeye geçilmesini müteakip gerçekleşen sabit yatırım tutarının % 25’ini aşmamak üzere aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami %30’u üç yıl süreyle işletme bazında 10 milyon Türk Lirasına kadar Bakanlık bütçesinden destek sağlanacak.

Desteklerden Haksız ve Fazla yararlanma : Yatırımın gerçekleştirilmemesi veya karar kapsamında destek unsurlarından haksız ve fazla bir şekilde yararlananlardan 6183 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde yararlanılan tutar geri alınacak. Cazibe merkezi kapsamında destek unsurlarından yararlanan yatırımcılar diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan destek unsurlarından yararlanmayacaklar.

Uygulama ve Kaldırılan Hükümler: 25 Ocak 2018 tarih itibariyle yürürlüğe giren bu kararla birlikte 2016/9596 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Cazibe Merkezleri Programı’nın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkındaki karar ile 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın 23/A maddesi yer alan “Üretim Tesisi Taşıma Destek Paketi” yürürlükten kaldırılmıştır.

Başvurular yayımlanacak olan uygulama tebliğinde ilan edilen belgeler üzerinden yapılacaktır.

Cazibe Merkezi Kapsamındaki İller: 1. Adıyaman, 2. Ağrı, 3. Ardahan, 4. Batman, 5. Bayburt, 6. Bingöl, 7. Bitlis, 8. Diyarbakır, 9. Elazığ, 10. Erzincan, 11. Erzurum, 12. Gümüşhane, 13. Hakkari, 14. Iğdır, 15. Kars, 16. Malatya, 17. Mardin, 18. Muş, 19. Siirt, 20. Şanlıurfa, 21. Şırnak, 22. Tunceli, 23. Van.

 

Kaynak; alomaliye.com

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika