Dolar : Alış : 5.7538 / Satış : 5.7642
Euro : Alış : 6.3654 / Satış : 6.3769
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya35°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13926 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DAP İDARESİ BAŞKANI DEMİR ARAPGİR’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

08 Ağustos 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » DAP İDARESİ BAŞKANI DEMİR ARAPGİR’DE İNCELEMELERDE BULUNDU
DAP İDARESİ BAŞKANI DEMİR ARAPGİR’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Doğu Anadolu Projesi (DAP) destekli tamamlanan ve devam eden projeleri yerinde görmek ve incelemek üzere Arapgir’i ziyaret eden DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir Arapgir’in yeni bir turizm merkezi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ile birlikte  DAP destekli tamamlanan ve devam eden projelerde detaylı incelemelerde bulunan Demir; incelemeleri sonunda şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün Arapgir ilçemizde belediye başkanımız Cömertoğlu ile birlikte geçmiş üç dört yıllık süre zarfında yapılan çalışmaları inceledik. Özellikle Yukarı Fırat Havzası’nda bir kültür koridoru olan Kemaliye, Arapgir, Divriği gibi bir aksın üzerinde bir kadim havzayı oluşturan bu bölgede geçmişten gelen kültürümüzün bugüne taşınması noktasında  Arapgir’de dokunulması gereken alanlar vardı. Bu geçen süre içerisinde başkanımızla beraber geçmişi bugüne getirme noktasında bu kültür varlıklarının korunması projesi kapsamında ciddi finansman desteği sağlandı. Tabi bunları yaparken burayı bir turizm koridorunun aksı halinde, bir destinasyon noktasında  özellikle başkanımızın göstermiş olduğu gayretleri takdirle karşılıyorum. Bu gayretlerle beraber de sadece bu tarihi eserler değil, aynı zamanda kendisinde var olan doğal bazı potansiyelleri de buna entegre ederek, bir harmanlama yaparak yemek kültürünü, müziğini hem de var olan yöresel ürünlerini bir turizm sunumu noktasında yeni bir merkez olmaya namzet bir ilçemiz Arapgir. İnşallah altyapı hizmetlerinin tamamlanması ile birlikte burada çok ciddi gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Arapgir, Yukarı Fırat Havası’nın cazibe merkezi olması konusunda bir namzettir. Ben başkanımıza ve ekibine gayretlerinden dolaya teşekkür ediyorum.”

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir’in Arapgir’e önemli dokunuşlar yaptığını kaydeden Belediye Başkanı Cömertoğlu ise Kaşgaloğlu Konağı’nı gezerken bir açıklama yaparak; “Şu an içerisinde bulunduğumuz bölge  Kaşkaloğlu Otel ve Gastronomi Merkezi. Yukarı Fırat’ın 5 ilin 8 ilçenin bir arada yemeklerinin icra edileceği, gurmelerin Türkiye ve dünyada birbirinde güzel örneklerini burada gelip Arapgir mutfağı ile ölçebileceği bir ortam yaratıldı. Yaklaşık her odası 2 kişinin 3 kişinin kalacağı 21 odadan oluşan gurme otelimiz var. Kaşkaloğlu’nun kendi yaşadığı yaklaşık 150 yıllık konağı da restore etmiştik. Burayı da mutfak müzesine çeviriyoruz. Bu tamamen DAP’ın ödenekleri ile ortaya çıkmış bir yatırım. Sekiz dönüm içerisinde destinasyonun önemli figürlerini de bahçe içerisinde sergileyecek ve bölgemizin kültür, mutfak ve musiki birlikteliğinde en iyi örneklerini bu bölgede yaşatacak bir atmosfer hayal etmiştik. Bu hayalimizde özellikle başkanımız ve ekibinin özel gayretleri ile hayata geçmeye adım attı. İnşaat kısmı bitti; yakın bir zamanda da içerideki eksikleri giderip bu yıl tamamen hizmete açmış olacağız. Kaşkaloğlu Otel ve Gastronomi Merkezi aynen Gaziantep’deki gastronomi örnekleri gibi Yukarı Fırat’ın kendi bölgemizdeki en önemli sunum merkezi olacak. İfade edilen sadece lezzetlerin tadıldığı değil, bu lezzetleri ortaya çıkaran kültürün de anıldığı bu kültürle birlikte bu kombinasyonun  yerelde ürünlerin, aromatik değerlerin tümünü ortaya çıkaracak. Ben bu açıdan hem Kaşkaloğlu Gastronomi Müzesi’ni  hem Seher Atmaca Yaşam Müzesi’ni hem de Eskişehir Vadisi Serge İlham Merkezi’nde şu an da konaklamaya ait yaptığımız çok önemli bir turizm merkezi olacak. Yatırımlarını  yine reyhanda bir marka olmuş ve marka olmasında en önemli dokunuşları bizden esirgemeyen kurutma tesisini destekleyerek kendi kategorisinde bitki kurutma sistemini ilk kez icra eden bir sistem kuruluyor. Bütün bunlardan şu çıkıyor; DAP idaresi kırsalda bir kalkınma modeli üretiyor ve kalkınma modellemesi yapan tüm birimleri de destekliyor, yerinde de kontrol ediyor. Kaynak israfı bir tarafa israf etmeden de daha fazlası nasıl yapılır diye bizlere tecrübe paylaşımı yaparak bizleri zengin kılıyor. Ben bütün ekibe ve bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaşkaloğlu Konağı Gastronomi Müzesi ve Gastronomi Merkezi projesinden sonra Seher Atmaca Yaşam Müzesi, Serge İlham Merkezi, Reyhan Kurutma Tesisi ve Emiroğlu Konağı’nı ziyaret eden heyet çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika