Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya26°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 12661 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DÜNYACA ÜNLÜ ATLAS SİRKİ MALATYA’DA

01 Ağustos 2014
Ana Sayfa » Genel » DÜNYACA ÜNLÜ ATLAS SİRKİ MALATYA’DA
DÜNYACA ÜNLÜ ATLAS SİRKİ MALATYA’DA

Gösterilerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla sürdüren Atlas Gösteri Topluluğu Malatya’da gösterilerini sunuyor. Malatyapark AVM otoparkına kurulan sirk çadırında başlayan gösteriler, yoğun bir katılımla devam ediyor. 60 dakika süren gösteride; ölüm çemberi akrobatları, palyaçolar ve yüksek hava gösterileri gibi modern performansların yanı sıra, ip canbazlığı, parendebazlık, ateşbazlık, kılıçbazlık, yılanbazlık gibi geleneksel seyirlik sanatlar yer alıyor.

Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu Servet Yalçın, “Anadolu Uygarlıklarından ve Osmanlı dönemi halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan gösterimiz modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

SİRK SANATLARI, ANADOLUNUN SEYİRLİK GELENEĞİ VE ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR

Servet Yalçın açıklamasında; “Yapılan kazı ve araştırmalar gösteriyor ki sirk sanatlarının kökeni Anadolu uygarlıklarıdır ve tüm dünyaya bu topraklardan göçen kültürel bir mirastır. Bugün sirk dendiğinde hangi ülkeden geliyorsunuz diye soruluyor. Oysaki henüz modern dünyada sirkler kurulmadan yüzyıllar önce, Osmanlı Şenliklerinde, şimdiki teknolojiyle bile yapılması çok zor olan gösterileri gerçekleştiren sirk sanatçıları ve canbazlar vardı. Bu sanatçıların yetiştiği Canbazan-ı Humayun isminde bir sirk sanatları akademisi dahi vardı. Bize binyıllara varan bu kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni kadim Anadolu Uygarlıkları ve Osmanlı dönemindeki halk şenlikleridir” dedi. Haber Merkezi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika