Dolar : Alış : 6.8138 / Satış : 6.8260
Euro : Alış : 7.5770 / Satış : 7.5907
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya27°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14469 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EĞİTİME BAKIŞ-1

06 Kasım 2019
Ana Sayfa » Genel » EĞİTİME BAKIŞ-1
EĞİTİME BAKIŞ-1

Eğitim, bir süreçtir. Toplumsal yaşama geçilmekle başlamıştır ve birikerek süregelmektedir.

Bireylerin eğitimi genlerle başlar; ailede, çevrede, eğitim kurumlarında ve yaşamın her alanında ölünceye kadar sürer. Eğitime belli yaş guruplarındaki kişilerin ve belli zamanlarla gerçekleştirilen etkinlikler olarak bakmamak gerekir. Eğitim, bir yaşam boyudur.

 Yaşam boyu eğitimin, merkezi yönetimin dışında yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversite ve fakülteler, spor kulüpleri ve siyasi partiler tarafından da gerçekleştirilmesi; eğitimdeki heyecanın, eğitime bağlılığın, eğitimin sürekliliğinin ve eğitimin zenginliğinin tabana yayılmasını sağlar.

 Ülkemizdeki eğitim, “Öğrenci Merkezli” olarak belirtilmesine karşın, ezberciliğe dayalı teorik eğitim sistemi olarak sürmektedir. Öğrenciler, düşünce üretme ve kullanacağı bilgileri öğrenme yerine bilgi taşıma durumundadırlar.

 Eğitim, elde edilen (öğrenilen) bilgilerin kullanılması yeteneğinin kazanılması aşamasıdır. Bu yönüyle eğitimin üretime yönelik olması da gerekir. Üretim, katma değer yaratmaktır. Yani eğitim, bireysel ve toplumsal refahı yükseltmek, toplumsal kalkınmışlığı sağlamaktır. Bu durum aynı zamanda devletin de güçlendirilmesidir. Ayrıca eğitim, bilim ve sanat üretmektir. Bilimi ve sanatı üretmeyen eğitim sisteminin sağlıklı olduğu söylenemez.

 İnsan yığınlarını toplum yapan unsurların başında kültür gelir. İnsanlar, kültür temelinde toplumsallaşır. Bir topluma kişilik ve kimlik kazandıran ve o toplumu diğer toplumlardan farklı kılan kültür yapısıdır. Eğitim, bir yönüyle de bu kültür yapısını korumak ve çağlara göre geliştirerek kuşaktan kuşağa aktarmaktır.

Unutmayalım insan, sosyal bir varlıktır. İnsanın varlığını, içinde yaşadığı toplum belirler.

 Ülkemizdeki eğitim sisteminde görülen yetersizlikler ve yanlışlar, uygulanmakta olan eğitim sisteminin bizatihi kendisi olduğundan yapılması gereken; yanlışların mevcut sistem içerisinde düzeltilmesi değil, sanayi toplumu olmayı ıskalayan ve bilgi toplumuna uyum sağlamaya çalışan bir toplumun, yeni bir eğitim sistemi oluşturmasıdır.  SÜRECEK

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika