Dolar : Alış : 6.6672 / Satış : 6.6792
Euro : Alış : 7.2849 / Satış : 7.2980
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14353 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EĞİTİME BAKIŞ – 5

27 Ocak 2020
Ana Sayfa » Genel » EĞİTİME BAKIŞ – 5
EĞİTİME BAKIŞ – 5

Her son zil çalışında: zincirlerinden boşanırcasına kaçıyor öğrencilerimiz okullarından. Neden sıcak bir yuva olamadı okullarımız? Öğrencilerimiz, okulları neden sevmiyorlar? Uygulanmakta olan mevcut eğitim sisteminde, öğrenci, üretmiyor ve yarınını göremiyor.

18 milyon öğrencinin enerjisi ve aklı hiç işletilmiyor. Verim elde edilmesi bir yana tüketici olmaktan başka hiçbir şey elde edilemiyor. Faydası olmayan ve işe yaramayan ve de hiç kullanılmayan bilgi, öğrenciler üzerinde ağır bir yük oluyor.

1980’li yıllardan itibaren ülkemizde; ‘’Dershane merkezli bir eğitim’’ anlayışı da gelişmiştir. Aileler, eğitim çağına gelen çocuklarını büyük bir heyecanla okullara gönderirler. Aileler, çocuklarının eğitim işini artık okullara devretmişlerdir. Bundan sonra eğitimin dışında bir gözlemci bir bilgi alıcısı durumundadırlar. Okullar, belirli bir süre içlerinde barındırdıkları öğrencileri daha sonra dershanelere devrederler. Bundan sonrası dershanelerin sorumluluğundadır. Dershaneler ne yapacaklar? Öğrencilerin üniversitelere girme isteklerinin sıralamasını yapacaklar. Böylece dershanelerin de işlevleri bitecek ve sorumluluk devlete devredilecek. Devlet, yapılan sıralamalara göre öğrencileri seçecek ve üniversitelere yerleştirecektir. (Öğrencilerin, üniversitelere girişlerde maalesef seçme hakları yoktur. Sadece belli sayıda fakülteleri sıralama hakları vardır.)

Bu süreçte öğrenciler, dershanelere gitmeseler olmuyor mu? Gerekli görülüyor ki her aile öğrencisini dershanelere gönderiyor. Göndermemeyi düşündüğünde vicdani bir sorumluluk duyuyor. Ya da öğrencisini gönderdiği dershaneye göre toplumda güçlü bir yer edinmeye çalışıyor. “Benim çocuğum şu dershaneye gidiyor” diyebilmek için yılda 9- 10 milyar dolar harcama yapıyor. Bu paralarla eğitim alanında kaç tane yüksek okul açılır?

Ortaöğretim Kurumları’nı 4 yıla çıkarmak eğitimde neleri çözüyor?

Son sınıftaki öğrenciler, gerçek anlamda ne ÖSS’ye hazırlanabiliyor ne de son sınıftaki derslerine yoğunlaşabiliyor. Öğrencilerin düşünceleri, mezun olmak ve bir sonraki yıl YGS’ye hazırlanmaktır. YGS’yi kazanamadığı takdirde bir yıl daha veya 2 yıl daha ÖSS’ye hazırlanmak, böylece 4. sınıftan itibaren YGS’ye hazırlık süreci başlıyor ve bu süreç 2, 3 veya 4 yıl daha devam ediyor.

YGS, milyonlarca gencimizi, işe yarar-işe yaramaz şeklinde ayıklayan ve büyük bir bölümünü eğitimden dışlayan bir mekanizma durumundadır. SÜRECEK

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika