Dolar : Alış : 6.6672 / Satış : 6.6792
Euro : Alış : 7.2849 / Satış : 7.2980
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14353 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EĞİTİME BAKIŞ-6

12 Şubat 2020
Ana Sayfa » Genel » EĞİTİME BAKIŞ-6
EĞİTİME BAKIŞ-6

Ortaöğretim Kurumları’nın son sınıf öğrencileri, öncelikli olarak dershanelerin seviye sınavlarına girmeye hazırlanıyorlar. Oysa öğrenciler, bu aşamada yer kürenin neresinde olursa olsunlar yaşamını sürdürme yeteneğini ve gücünü kazanmış olmalıdırlar. Öğrenciler, zengin hatıralar üzerinde zengin hayaller kurabilecek duruma gelmelidirler. Bu hayaller, yarınların nasıl kurulacağının ve yarınların insanının nasıl olması ve yarınlarda nasıl yaşanılacağını kazanma hayalleri olmalıdır.

 Öğrenciler, seçme şansları olmadığı gibi neyi seçeceklerini de bilmiyorlar. “Aradığının ne olduğunu bilmeyen, bulduğunu anlayamaz” girdabı içinde kıvranan gençlikle nasıl çağdaşlaşılacaktır? Öğrenciler, gittikleri yolu ve o yolun sonucunu bilmeleri durumunda başarılı olurlar.

 Çağdaş uygarlık; bir çıta, sabit bir ölçü, statik ve durağan değil, her zaman gelişen ve değişen bir olgudur. Bilim, sanat, kültür ve teknoloji üretmedikçe çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak mümkün değildir.

 Bilimde herhangi bir buluşumuz var mı?

Bu buluş sayesinde, Türk ve dünya uluslarının yaşayışlarında her hangi bir değişim oldu mu?

Unutmayalım; bilim, gelenekle gelişir, kökü olmayan bilim, bilim olarak gelişmez.

 Eğitim de; belirtmeye çalıştığım birkaç anlayış ve benzeri anlayışlar sonucunda bilim, sanat, felsefe, kültür üretemiyor. Unutmayalım, bilim ve sanat iltifat ister, istenmediği yerden de göç eder.

 12 Eylül sonrasında suçlanan kişileri, yanlarına birkaç kitap koyarak, vatan haini ilan etmek, toplumda eksik olan okumak olayını son derece geriletmiştir. Okumak ve yazmak oranını artırmak için okumak ve yazmak seferberlikleri başlatılmış ancak amaçlanan sonuç henüz alınamamıştır. 20 dakika kitap okuma uygulaması, öğrencilere kitap okumak için ancak 20 dakikalık bir süreç ayrılabileceği imajını verir.  SÜRECEK

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika