Dolar : Alış : 6.6672 / Satış : 6.6792
Euro : Alış : 7.2849 / Satış : 7.2980
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14353 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EĞİTİME BAKIŞ-7

17 Şubat 2020
Ana Sayfa » Genel » EĞİTİME BAKIŞ-7
EĞİTİME BAKIŞ-7

Eğitim sistemi, sadece genç kuşakları değil, toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir yapıya kavuşturulmalıdır. Ülkemizde, gençliğe yönelik verilen eğitimde: gençlik nedir, psikolojik ve sosyolojik açılardan nasıl değerlendirilmelidir? sorularına genelde yanıt aranmaz.

 

Gençlik, önemli bir sosyal güçtür. UNESCO, gençlik çağını, 15–25 yaş gurupları arasında göstermiştir. Her toplumda genç, çağına özgü olan duygu, düşünce, tutum, davranış ve eylem içindedir. Gençlik çağının temel özellikleri: duygusal coşku ve taşkınlık, çabuk kurulan ve bozulan ilişkiler, kolay etkilenme, kişiliğin sınırlarını aşma, toplum içinde sivrilme, ilgi çekme, rol sahibi olma çabası içinde görülür.

 

Gençlik çağı, kişiliğin toplumsal nitelik kazandığı bir arayış dönemidir. Bu arayış içerisinde kim olduğunu, neye değer vereceğini, bağlanıp inanacağını, amacını bulmaya çalışır. Çevresinde daima “Onun gibi olmak” istediği kişiler arar. Böylece özdeşleşme yaparak kişiliğine biçim verirken, yetiştiği çevrenin ekonomik ve sosyo-kültürel koşullarının etkisi altında sorumluluk ve özerklik arasında denge kurmak ister. Zira her toplumsal yapıda: insan-doğa ve insan-insan ilişkisi vardır.

 

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitim gören öğrenciler, yaş dilimi bakımından önerinlik, erinlik, erginlik, önerişkinlik gibi çağlarının en bunalımlı dönemlerini yaşamaktadırlar. Bedensel ve ruhsal değişme ve gelişme yanında toplumsal olma çabasını sürdürürler. Bu gelişme ve değişmeler, okul başarılarına, arkadaş ilişkilerine ve çevreye uyum sağlamaya olumsuz yansımalar yapar. Uygulanmakta olan eğitim sistemi nasıl olursa olsun; eğitimcilerin, yapacakları eğitimleri ve değerlendirmeleri, gençlikle ilgili belirlenen bu değerlendirmeleri ve gençliğin içinde yaşadığı kültürel ortamı göz önüne alarak yapmalıdırlar.

Eğitimde fırsat eşitliği daima gözetilmelidir. Fırsat eşitsizliği, yetenekli birçok gence iyi eğitim olanağını tanımazken, ekonomik gücü olan ailelerin çocukları zorla da olsa iyi eğitim olanağına kavuşmaktadırlar.

 

Öğrencilerin, öğrenme kapasiteleri farklı farklıdır. Bu nedenle: aynı seviyedeki öğrencilerin gruplanarak, 20 kişilik sınıflarda öğrenim görmeleri, sınıf sisteminden kürsü sistemine geçilmesi, öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.  SÜRECEK

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika