Dolar : Alış : 5.9152 / Satış : 5.9259
Euro : Alış : 6.5585 / Satış : 6.5703
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya3°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14191 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

FENDOĞLU OSB’DEKİ ARITMA TESİSİNİ SORDU, SANAYİ BAKANLIĞI CEVAPLADI

06 Eylül 2019
Ana Sayfa » Genel » FENDOĞLU OSB’DEKİ ARITMA TESİSİNİ SORDU, SANAYİ BAKANLIĞI CEVAPLADI
FENDOĞLU OSB’DEKİ ARITMA TESİSİNİ SORDU, SANAYİ BAKANLIĞI CEVAPLADI

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nden çevreye yayılan koku olayını sormuştu. Yeşilyurt İlçesi Şahnahan Deresi ve Tohma Çayı’na arıtma tesisinden deşarj edilen Gri Su’dan dolayı çevreye yayılan koku ve su renginde meydana gelen değişiklikler dikkat çekici boyuta ulaştığını belirten Milletvekili Fendoğlu, bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini 24.06.2019 tarihinde vermiş olduğu soru önergesinde dile getirmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun vermiş olduğu soru önergesini cevaplandırdı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yazılı olarak vermiş olduğu cevapta şöyle denildi:

“Malatya Merkez 1. Organize Sanayi Bölgesi (Tevsi II. Etap) projesi bakanlığın 2019 yılı yatırım programında “devam eden projeler” arasında yer aldığı, Malatya I. OSB Atık su Arıtma Tesisi projesi; Bakanlığın kredi desteği ile 2004 yılında 24.000 m3/gün kapasiteli evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesisi inşaatı tamamlanarak hizmete açılmıştır. OSB firma sayısının artması ve mevcut arıtma tesisi yetersizliğinden yeni projeye başlanmış ve fizibilite raporunun bakanlık tarafından incelenerek 07/08/2018 tarihinde kredilenmeye esas vize edilmiştir. Bu kapsamda yeni yapılacak arıtma tesisinin kapasitesi 1. kademede 80.000 m3/gün, 2. kademede 40.000 m3/gün olacak şekilde ve nihai kapasitenin 120.000 m3/gün olarak planlaması yapılmıştır. Projenin Ağustos 2018′de ilgili firma tarafından ÇED çalışmalarına başlanmış ve ÇED raporu Eylül ayında Çevre Şehirlik bakanlığına sunulmuş olup; 12/04/2019 tarihinde ÇED olumlu kararı alınmıştır.

OSB tarafından Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı’na sunulacak arıtma Tesisi Proses Onay dosyasının onaylanması ve Bölge tarafından hazırlattırılacak detay projeler bakanlık tarafından incelenip onaylanacağı, detay çalışmalar ve keşif dosyasının bakanlık tarafından onaylanmasından sonra ise i projede ihale aşamasına geçileceği, gerekli  çalışmaların Bölge yönetimi tarafından tamamlanması beklenilmektedir.” HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika