Dolar : Alış : 9.4575 / Satış : 9.4745
Euro : Alış : 10.9812 / Satış : 11.0010
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15505 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

FOTOKAMP İPTAL EDİLDİ

20 Ağustos 2021
Ana Sayfa » GÜNDEM » FOTOKAMP İPTAL EDİLDİ
FOTOKAMP İPTAL EDİLDİ

Geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamayan, bu yıl yapılıp yapılmayacağı konusunda endişeler bulunan Uluslararası Malatya Fotokamp Etkinliği iptal edildi. Bu yıl düzenlenmesine karar verilen etkinlikle ilgili katılım başvuruları alınmaya başlamış, hazırlıklar sürdürülüyordu.

Bu yıl 26 Ağustos’ta başlayıp 29 Ağustos’ta sona ermek üzere planlanan Uluslararası 6. Malatya Fotokamp Etkinliği Malatya Fotoğraf Sanatçıları Derneği (MAFSAD)’nin Arapgir Belediyesi ile işbirliği sonucu gerçekleştiriliyordu.

Hazırlıkların önemli bir aşamaya geldiği etkinlikler Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşanan orman yangınları sonrasında Cumhurbaşkanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Malatya Valiliği’nin Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Kararı nedeniyle Fotokamp’ın iptaline karar verildi.

 

İşte o karar

Vali Aydın Baruş başkanlığında toplanan Malatya İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu’nun 13.08.2021 tarihinde aldığı 4 nolu karar şöyle:

“6831 sayılı Orman Kanunu’nun 69. Maddesine göre düzenlenen ve Bakanlar Kurulu’nun 10.09.1976 gün ve 7/12520 sayılı kararıyla yürürlüğe giren “ Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında” yönetmeliğin 32. Maddesi gereğince, Malatya İli Orman Yangınlarını Önleme Mücadele Komisyonu, Malatya Valisi Aydın Baruş başkanlığında aşağıdaki (7) maddeden müteşekkil tedbirleri Komisyon Kararı olarak kabul edilmiştir.

            1- Malatya İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalar ile ormanlık saha içeren Doğal Sit Alanlarına 14 Ağustos-19 Eylül 2021 tarihleri arasında yetkililer haricinde başkasının (Orman İdaresinden İhaleli/Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç) girmesi yasaklanmıştır. Yerleşik mahalle halkı hariç olmak üzere, vatandaşlarımızın gezi amaçlı ormana giriş ve çıkışları, orman içi yollarda, yol kenarlarında araç, ATV, UTV, motosiklet vb. vasıtalara sportif amaçlı her türlü faaliyetleri ile çadırlı çadırsız kamp yapmaları, açık alanda ateş, mangal ve semaver yakmaları yasaklanmıştır.

            2- Malatya İl sınırları içerisinde; yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında ve doğal sit alanlarında piknik yapmak serbest; ancak açık alanda ateş ve mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb. kullanmak yasaklanmıştır.

            3- 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31. ve 32. Maddeleri kapsamında olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

            4- Orman alanları civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

            5- Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEİAŞ; FEDAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölgelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

            6- Tüm Belediyeler, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

            7- İlçe Kaymakamlıkları ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

            Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nn ilke 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği işlem yapılmasına karar verilmiştir.”

MAFSAD’ın açıklaması

Malatya Fotoğraf Sanatçıları Derneği (MAFSAD) bir açıklama yaparak zorunlu olarak etkinliğin iptal edildiğini duyurdu. MAFSAD’ın açıklaması şöyle:

Cumhurbaşkanlığımızın genelgesine istinaden Malatya Valiliğimizin almış olduğu karar nedeniyle 26-29 Ağustos 2021 tarihlerinde Arapgir’de gerçekleştirmeyi planladığımız 6.Uluslararası Malatya Fotokamp Projesini istemeyerek de olsa iptal etmek zorunda kaldık. Bu karar nedeniyle başta Fotokampta konuk edeceğimiz fotoğraf hocalarımızdan, Fotokampla ilgilenen, Fotokampa katılmayı düşünen, müracaat eden ve/veya ücretlerini yatıran tüm fotoğraf dostlarından özür diliyoruz. İptal kararından dolayı çok üzgünüz. Herkese anlayışından dolayı teşekkür ediyoruz. Daha uygun koşullarda yapabileceğimiz 6.Uluslararası Malatya Fotokampta görüşmek dileğiyle…

Not: Ücret yatıran arkadaşlar 0 505 759 5213 numaralı telefondan irtibata geçerlerse, IBAN numaralarına geri ödemeleri yapılacaktır.” (HABER MERKEZİ)

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika