Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya-3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15063 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GİLABURU BİTKİSİNİ ARAPGİR’DE YETİŞTİRDİ

31 Aralık 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » GİLABURU BİTKİSİNİ ARAPGİR’DE YETİŞTİRDİ
GİLABURU BİTKİSİNİ ARAPGİR’DE YETİŞTİRDİ

Daha çok Kayseri ve çevresinde yetişen “Gilaburu” adıyla bilinen bitkiyi Arapgir’de yetiştiren Osman Çelebi, bu bitkinin ilçemizde yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

 Bitkinin fidesini birkaç yıl önce Kayseri’de bulunan bir arkadaşından temin ettiğini, “Kayseri’de yetişiyorsa Arapgir’de de yetişir” mantığıyla hareket ederek sonuç aldığını söyleyen Osman Çelebi, bu yıl bitkinin meyvesinden yararlandı.

 İlaç gibi bir bitki

Böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliği bilimsel olarak kanıtlanan “Gilaburu” adlı bu bitkinin aynı zamanda takviye edici gıda olarak da değerlendirildiği bildiriliyor.

Yöremizde “Frenk Üzümü” adı ile de anılan bu bitki; içeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla “gençlik iksiri” olarak da anılıyor.

Sonbaharda hasadı yapıldıktan sonra salamura olması için şişelere doldurularak bekletilen bu bitkinin kış aylarında meyvesi ezilerek tatlandırılıp meyve suyu şeklinde içiliyor.

Bu bitkiye önem vermeliyiz

Gilaburu bitkisinin yöremizde yetişmemesi için hiç bir neden olmadığını söyleyen Osman Çelebi, bunun ilçede yaygın bir şekilde yetiştirilmesi için kendisinin de meraklılara katkıda bulunacağını belirtiyor. Kayseri’de bir arkadaşından fidesini isteyerek kendi bahçesinde yetiştirdiğini, bu yıl meyvesini alarak bu meyveyi salamura yaptığını söyleyen Çelebi bitki hakkında şu bilgileri verdi:

“Gilaburu aslında çalı şeklinde bodur bir ağaç. Yöremizde “Frenk Üzümü” adıyla tanınıyor. Genellikle İç Anadolu bölgemizde yetişen bu bitki kırmızı salkım şeklinde meyveler veriyor. Sonbaharda toplanan gilaburu meyveleri su için de salamura yapılıp ilk başta sahip olduğu acı tadını bu sayede kaybediyor. Sonra meyve suyu olarak tüketiliyor.

Bilimsel anlamda kanıtlanmış faydaları olan bu bitkinin ilaç olarak değerlendirildiğini unutmayalım. Özellikle böbrek taşını önlemesi ve ağrı kesici özelliği ile dikkat çeken bu bitkinin yöremizde yetiştirilmesi mümkün.”   HABER MERKEZİ
 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika