Dolar : Alış : 12.6595 / Satış : 12.6823
Euro : Alış : 14.2793 / Satış : 14.3050
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya13°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15536 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İnsanlığın kalitesinde yetişme tarzı

14 Mart 2014
Ana Sayfa » Genel » İnsanlığın kalitesinde yetişme tarzı
İnsanlığın kalitesinde yetişme tarzı

Duygusal ve sosyal davranışların gelişmesinde çocuğun yaşadığı toplumdan alacağı derslerin çok büyük payı vardır. Çocuğu başarıya götürecek temel esaslar duygusal ve sosyal davranışların eğitimiyle gerçekleşebilir.

Çocuğun kendi benliğinin farkına varabilmesi anne ve babanın çocukta bilinç uyandırmaya çalışmalarına bağlıdır. Bebeklik döneminde tamamen içgüdüsel hareket eden çocuğun bilincinin etkisi görülmeye başladığı günlerden itibaren ciddi olarak sağlıklı bir destek görmesi önem taşımaktadır.

Çocuğun bütün duygusal ve sosyal davranış şekilleri, yaşadığı toplumun sosyal yansımalarından başka bir şey olamaz. Canlıların en şereflisi olan insan bu şerefini sosyal varlık olmasına borçludur. Çocuğun önce ailesi sonra aileye en yakın çevresi, komşuları, akrabaları, okulu, arkadaşları, oyuncakları, hatta günlük alışveriş yaptığı mahalle bakkalının market çalışanlarının hepsi bütün sosyal belirtileriyle onun üzerinde etkili olmaktadır.

Normal olarak dünyaya gözlerini açan çocuk her yönüyle berrak, şeffaf ve tertemizdir. İnsanın sosyal ve duygusal davranışlarına mahsus ne varsa hepsi çocukluk döneminde yakın çevresinin bireyleri tarafından kazandırılır. Çocuk büyütürken, onun beslenmesi, temizliği ve sosyal gelişimi de o derece önemlidir. Bu önemin insanın sağlam kişilikli, dürüst karakterli olmasındaki rolünü her anne ve babanın gerçek eğitim görevleri olduğunu kavramış olmaları gerekir. Anne ve babanın eğitim görevlerini yerine getiriş biçimlerine göre çocuklar üzerinde şu davranış durumları ortaya çıkmaktadır.

1- Davranışlarındaki dengeler

a) Sinirli – Rahat

b) Gergin – Sakin – Heyecanlı

c) Endişeli – Durgun

ç) Telaşlı – Telaşsız

 

2) İçe ve dışa dönüklük

a) Konuşkan – Suskun

b) Girişken – Çekingen

c) Açıkgöz – Kapalı

ç) Maceracı

d) Peşin hükümlü

 

3) Uzlaşabilirlilik

a) İşbirliğine açık – Demokratik

b) İyi huylu – Kötümser değil

c) Nazik – Kibar

d) İnatçı – Kıskanç

 

4) Kültürlülük

a) Hayal gücü geniş

b) Yeniliğe açık

c) Dar görüşlü

ç) Geniş bir dünya görüşüne sahip

d) Sanat sever – Sanata duyarsız.

 

5) Sorumluluk

a) Sebatkâr – Sebatsız

b) Dikkatli – Dikkatsiz

c) Düzenli – Tedbirli – Koruyucu –Titiz

d) Dağınık – Düzensiz

d) Güvenilir – Güvenilmez

e) Açıksözlü – Samimi

f) Atılgan – Üretken

g) Rekabet gücü yüksek

h) Lider

 

Sayın anneler ve babalar

Beş ana başlık altında belirttiğimiz bu davranış biçimlerini çocuklarınıza kazandırmanız için neler düşündüğünüzü ve neler yapıp yapmadığınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Acaba çocuğunuz doğuştan itibaren hangi duygusal ve sosyal davranış biçimlerini kazandırdınız. Sizin ve çok yakın çevrenizin çocuğunuz üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Üç yaşını doldurup çevresiyle tamamen sosyal ilişkiler kurmaya başlayan çocuğunuzun normal davranış özelliklerinin temelleri daha bebeklik döneminde atılmış olmalıdır.

Sonuç olarak çocuklarımızın dünyaya gelişlerinden yetkin insan oluncaya kadar geçen süre içerisinde her yaşın icap ettirdiği gerek fiziksel ve gerekse psikolojik özelliklerin esaslarına göre ısrarla ve önemle üzerinde durulmalıdır. Duygusal ve sosyal davranış özelliklerinin olumlu sonuçlara ulaşabilmesi buna bağlıdır. Çalışmaların tam ve zamanında yapılması, araç – gereç ve yöntemlerin noksansız ve doğru kullanılması başarının ve İNSANLIĞIN KALİTESİni artıracaktır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika