Dolar : Alış : 5.3710 / Satış : 5.3807
Euro : Alış : 6.0755 / Satış : 6.0865
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya8°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13417 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KUŞ BAKIŞI MALATYA

19 Şubat 2018
Ana Sayfa » Genel » KUŞ BAKIŞI MALATYA
KUŞ BAKIŞI MALATYA

Âşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” dizelerini ne zaman duysam; nedendir bilmem, hep Malatya’yı anımsarım ve Malatya’daki İnönü Caddesi gözlerimde canlanır.

1975 yılında Malatya’ya ilk kez geldiğimde; Malatya’nın nüfusu 574.558 idi. Gezdiğim ve alış-veriş yaptığım tek yer, İnönü Caddesi ve İnönü Caddesi’nin etrafındaki yerlerdi; yani Malatya, İnönü Caddesi’nden ibaret bir kent görünümündeydi.

Yıl, 2018; nüfusu 2013 sayımına göre: 762.538.

Geçen süreçte: Malatya’ya üniversite açılmış, önemli bir askeri kuruluş gelmiş; Malatya, göç almış ve göç vermiş; nüfusu yaklaşık iki yüz bin artmış ama yine Malatya’da bir tek cadde ve bu cadde üzerinde sıkışıp kalan insanlar.

Belli bir yükseklikten Malatya’ya kuş bakışı bakan kişi, bir cadde üzerinde toplanan insanların, el ele tutuşarak bir özgürlük zinciri oluşturulmuş algısına kapılır.

Malatya yıllardır neden bir tek caddeden ibaret kalmış; coğrafyası mı yetersiz, yoksa yerel yöneticilerinin vizyonları mı yetersiz?

Malatya’ya bir raylı sistem kurulamaz mı?

Kanal Boyu, belirli saatler dışında, motorlu taşıt trafiğine kapatılamaz mı?

Bir Büyük Şehir statüsüne kavuşan Malatya’da minibüsün bir ulaşım aracı olarak kullanılması, Malatyalıları rahatsız etmiyor mu?

Belediyenin toplu taşım araçları, bir yerde toplanacağına; daha küçük araçlar alınarak ring biçiminde halka hizmet üretemezler mi?

Akpınar’dan başlayarak, Kız Teknik ve Meslek Lisesi’ne kadar olan uzaklıkta bir yer altı geçidi yapılıp yukarı bölümünün, belli saatler dışında motorlu taşıt trafiğine kapatılamaz mı?

Malatya’nın kuzey ve güney kesimlerine yeni yeni yollar açılarak, Malatya İnönü Caddesi’ndeki sıkışma önlenip, bu alanlara; bisiklet ve yürüyüş parkurları yapılamaz mı?

Malatya’nın güney kesimlerine, Karakaya Barajı’ndan yapılacak düzenlemelerle iki ya da üç kanal açılamaz mı?

Dede Korkut alanından itibaren Malatya’ya girişler tek yönlü olarak düzenlenemez mi?

Malatya’nın önde gelen sorunlarından olan araç park sorununu çözmek için gerekli yerlere yeraltı ve katlı otoparklar yapılamaz mı?

Kentlerde AVM’ler, kentlerin dış bölümlerinde yapılır; İnönü Caddesi üzerine yapılan AVM, kentin dış kesimlerine örneğin sanayi bölgelerine veya daha farklı yörelere yapılamaz mı?

Kuzey-Güney istikametinde Fahri Kayıhan adı verilen bir bulvar açılmış, kıvrım kıvrım; hayatımda ilk kez böyle bir bulvar gördüm; bulvar mı yoksa özellikle sabah saatlerinde araçların yarış yaptıkları bir ralli pisti mi belli değil. Böylesi değil de gerçekten bulvar niteliğine sahip bulvarlar açılarak, sıkışan Malatya rahatlatılamaz mı?

Malatya’nın meyve ve sebze bahçeleri yok edilerek, kibrit kutusu şeklinde binalar yapma yerine; yeşilini koruyarak ve doğasıyla uyumlu bir şekilde yerleşim alanları yapılamaz mı?

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika