Dolar : Alış : 5.4401 / Satış : 5.4499
Euro : Alış : 6.2291 / Satış : 6.2404
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya5°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13490 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

LİSEDE YETİŞTİRİLEN TAVUKLAR HALKA SATILIYOR

11 Nisan 2018
Ana Sayfa » GÜNDEM » LİSEDE YETİŞTİRİLEN TAVUKLAR HALKA SATILIYOR
LİSEDE YETİŞTİRİLEN TAVUKLAR HALKA SATILIYOR

Battalgazi ilçesinde hizmet veren Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yetiştirilen Atak-S cinsi yumurtacı tavukların halka satışına başlandı.

Eski ismi Ziraat Meslek Lisesi olan okulun Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı alanı kanatlı hayvancılık atölyelerinde yetiştirilen Atak-S yumurtacı tavuklarının satışına 16 Nisan’da başlanacağı açıklandı. Konu hakkında bilgi veren okul müdürü Şükrü Doğan, Atak-S ırkı tavukların Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü (TAE) tarafından geliştirilen yüksek verimli yumurta ırkı olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bu ırk salma tavukçuluk için ideal ırklardan biridir. Atak-S tavuğu TAE’nin 10 yıl süren çalışmalarının sonucu üretilen Türkiye’nin ilk yerli yumurtacı tavuk ırkıdır. Ortalama olarak 2 buçuk – 3 yıl yumurta vermektedir. Salma tavukçuluk için doğada dirençli olması nedeniyle tercih edilen ırkların başında gelmektedir. Atak-S özellikle son senelerde doğal yumurta üretiminde vazgeçilmez bir ırk olmuştur. Ankara Tavukçuluk tarafından geliştirilen bu civcivler kuluçkadan çıkar çıkmaz özel ısıtmalı kamyonlarla okulumuz gelmektedir. Atölyelerimize aldığımız bu civcivler öğrenci ve öğretmenlerimiz tarafından bakımları yapılmakta, aşıları uygulanmakta ve 45-50 gün boyunca beslenmektedir. Bu süreç içinde öğrencilerimiz mesleki uygulamalar yaparak mesleki bilgi ve deneyim kazanmaktadırlar. Yaklaşık 10 yıldan beri okulumuzda Atak-S civcivlerinin bakım ve beslenmesi yapılarak Malatya halkına satışı gerçekleştirilmektedir.”

Çevre halkı tarafından büyük ilgi gören Atak-S yumurtacı civcivlerinin yetişkin hale gelmesi ile satışlarının 16 Nisan 2018 tarihi itibarıyla başladığı bildirilirken, Atak-S tavuklarının ortalama 18/20 haftalık arasında ilk kılavuz yumurtasını verdiği; yılda ortalama olarak 240/260 adet yumurta yaptığı ve yumurta ağırlığının ortalama 63-65 gr olduğunu belirtildi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika