Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14458 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MALATYA ŞEKER FABRİKASINDA ÜRETİM DEVAM EDİYOR

17 Ekim 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » MALATYA ŞEKER FABRİKASINDA ÜRETİM DEVAM EDİYOR
MALATYA ŞEKER FABRİKASINDA ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Malatya Şeker Fabrikası’nda 13 Eylül’de başlayan pancar alım kampanyası devam ediyor.  Fabrikada bugüne kadar 160 bin ton pancar alımı yapıldı. 450 bin ton pancarın işleneceği kampanyanın 3 ay daha süreceği bildirildi.

Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Nuri Murat, kampanya dönemine ilişkin Yeni Malatya Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, bugün itibariyle çiftçilerden 160 bin ton pancar alımı yapıldığını söyledi. Alınan pancarın işlendiğini kaydeden Murat “12 bin ton şeker, 32 bin ton küspe, 4 bin ton da melas üretildi” dedi.

“Boztepe Barajı’nın büyük katkısı oldu”

Bu yıl Malatya Fabrikasının 500 bin ton pancar kotasının bulunduğunu ve 450 bin ton civarında üretim yapıldığını aktaran Murat, “Boztepe Barajı’nın Malatya Fabrikasına büyük katkısı oldu. Sulama sorunu olmadığı için çiftçilerimizin talebi yüksek. Zaten üreticilere pancar almadan önce yüzde 40’ını avans olarak ödüyoruz. Bu avansın bir kısmı nakit, bir kısmı şeker, gübre, tohum olarak ödeniyor. Geri kalan kısmı da pancar alımından sonraki 60 gün içerisinde ödeniyor” diye konuştu.

“Malatya Fabrikasına ciddi yatırım yapıldı”

Malatya Şeker Fabrikası’na ciddi manada yatırım yapıldığını ve son sistem otomasyon kurulduğunu ifade eden Murat, “Türk Şeker’e ait fabrikalar arasında en önemli yatırımlar Malatya’ya yapıldı. Fabrikalar arasında 14 fabrikadan 13’ü çalışıyor. Ciddi manada kaliteli şeker üretiyoruz” dedi.

“Tatilde işçi çalıştırıp suç işliyoruz”

Gerek Bakanlık gerekse Genel Müdürlük yetkililerinin geriye kalan şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi yönünde görüş bildirdiklerini söyleyen Murat, tek sorunlarının işçi olduğunu bildirdi. “Hafta tatilinde işçi çalıştırıp suç işliyoruz” diyen Murat, “Geçici işçilerin kadroya alınıp eleman yetersizliğinin de yeni alımlarla takviye edilmesi durumunda hiçbir sorunumuz kalmayacak. Hafta tatilinde işçi çalıştırıp suç işliyoruz. Onun dışında kaliteli şeker üretiyoruz. Pazarlama sorunumuz yok” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika