Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13305 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“MALATYA’DAKİ HER ARAPGİRLİYE ULAŞMALIYIZ”

10 Ocak 2018
Ana Sayfa » GÜNDEM » “MALATYA’DAKİ HER ARAPGİRLİYE ULAŞMALIYIZ”
“MALATYA’DAKİ HER ARAPGİRLİYE ULAŞMALIYIZ”

Malatya’da faaliyetini sürdüren Arapgir ve Çevresini Kalkındırma, Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin düzenlediği yemekli toplantıda dernek faaliyetleri ve Arapgir’in sorunları tartışıldı. Arapgir Kaymakamı Salih Sak ile Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun da katıldığı toplanda Malatya il merkezindeki Arapgirli daire amirleri de davet edildi.

Derneğin yeni binasının tanıtımı ile 2017 yılında göreve gelen Kâmuran Sezer başkanlığındaki yeni yönetimin bir yıllık çalışmalarının değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda yöre yemeklerinden de ikramlar yapıldı.

Katılanlar

Malatya’daki Arapgir ve Çevresini Kalkındırma Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin düzenlediği yemekli toplantıya Arapgir Kaymakamı Salih Sak, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Malatya 7.Ana Jet Üs Komutanı hemşehrimiz Albay Hüseyin Kambur, Malatya Valiliği Basın ve Enformasyon Müdürü hemşehrimiz Halil İbrahim Kılıç, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı hemşehrimiz Murat Türksoy, MASKİ İnsan Kaynakları Müdürü hemşehrimiz Harun Aktaş, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Adnan Hayaloğlu, İnönü Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Bayındır, İnönü Üniversitesi Sosyal İşler Daire Başkanı Ömer Çelik, Arapgir Meslek Yüksekokulu Müdürü Dursun Özgüler, Ak Parti Arapgir İlçe Başkanı Mehmet Tümer, CHP Arapgir İlçe Başkanı Hüseyin Akşahin, Malatya’daki esnaf ve işadamı hemşehrilerimiz, dernek üyeleri ve misafirler katıldı.

Menüde yöre tatları vardı

Katılımcılara sunulmak üzere Arapgir Belediyesi’nin ikramı olan Reyhan şerbeti verildi. Yemekte ise yine Arapgir Belediyesi’nin ikramı olarak Arapgir yaprak sarması, Arapgir turşusu ile derneğin ikramı olarak etli pilav ve irmik helvası vardı.

Yemeklerin hep birlikte yenilmesinden sonra katılımcılara reyhan çayı ile normal çay ve meyve ikramı yapıldı. Daha sonra konuşmalara geçildi.

Konuşmalar

Dernek Başkanı Kamuran Sezer toplantıya katılanlar arasında birbirini tanımayanların olduğunu belirterek katılımcıların birer cümle ile kendisini tanıtmasının yararlı olacağını belirtti. Bunun üzerine katılımcıların kendilerini tanıtmasıyla toplantıya başlandı. İlk konuşmayı yapan Dernek Başkanı Kamuran Sezer derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Göreve geldikleri son bir yıl içerisinde derneğin yaptığı çalışmaları ve 2018 yılında yapmayı hedeflediği çalışmaları anlatan Başkan Sezer şöyle dedi:

“Yaptıklarımız fazla bir şey değil belki, ama imkansızlıklarla mücadele ederek bugünlere geldik. Yeni binamızı hizmete sunarken herkesin ulaşabileceği bir mekan olmasını istedik. Böylece kahvehane ve çay ocaklarında zaman geçiren hemşehrilerimizi dernek binamızda konuk etmek istiyoruz. Gelsinler, kütüphanemizden yararlansın, sohbetlerini yapsın, birbirleriyle tanışsınlar. Dernek olarak sosyal faaliyetlere ağırlık vermeye çalışıyoruz, böylece hemşehrilerimizin birbirleriyle kaynaşmasını sağlıyoruz. İhtiyaçlı ailelerin tespiti konusunda çalışmalar yapıyoruz. Sosyal dayanışma konusunda bu hemşehrilerimize destek olmak istiyoruz. Yeni çalışma dönemimizde daha yararlı çalışmalarla hizmetimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz.”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Arapgir eski kaymakamı Ercan Turan ise Arapgir’in tarih,kültür, sosyal yaşantı olarak son derece önemli değerleri bulunduğuna dikkat çekerek “Bu değerlere önem verip harekete geçirmeliyiz. İstanbul’da kuvvetli bir Arapgir lobisinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Etkili bir lobi. Bunların da desteğiyle Arapgirliler değerlerine sahip çıkarak ilçeye önemli katkılar sağlayabilirler. Bu çalışmalarda derneklerin görev üstlenmesi ve çalışmalara katkıda bulunması lazım. Malatya’daki derneğin de bu çalışmalara gerekli katkıda bulunacağından eminim” dedi.

Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanı hemşehrimiz Albay Hüseyin Kambur, böyle bir toplantıya katılmaktan keyif aldığını, gurur duyduğunu belirterek “Arapgir’de ekonomik bakımdan bir canlanma istiyorsak bilhassa gurbetteki Arapgirli emeklilerin ilçeye yerleşmesine imkan tanınmalı. Belki gençlerin getirilmesi mümkün olmayabilir, ama gurbette yaşayıp Arapgir hasreti çeken bir sürü hemşehrimiz var. Bunlar için gerekli ortamlar oluşturulup onların Arapgir’de konaklaması sağlanmalı. Bu konuda yerel yöneticilerin gerekli alt yapının oluşturulmasında gayret göstermesi lazım. Derneğimiz de bu desteğe katılmalı ve ortaya güzel bir hizmet çıkmalı” şeklinde öneride bulundu.

Kaymakam Salih Sak ise bir yıllık görev süresi içerisinde Arapgir’i yeterince tanımaya çalıştığını, sorunlarını tespit ettiğini belirterek “Sorunların tespitinde, bunların çözümünde derneklerimizden de beklentilerimiz var. Derneklerimizin Arapgir’e de katkıda bulunmak ve eğitime destek konusunda bize yardımcı olmasını bekliyoruz. İlçenin tanıtımı ve sosyal aktiviteler konusunda da derneklerimizden destek bekliyoruz” dedi.

Erzurum’da Ak Parti Bölge Toplantısı’na katıldığı için derneğin toplantısına geç katılan Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu da özellikle derneğin kalıcı bir binaya kavuşması konusunda gerekli desteği sağlayacağını belirterek şöyle dedi:

“Derneğimizin kendi binasına kavuşması için eski binanın satılması ve yeni bina alınması konusunda biz de destek olacağız. Yeni binada Arapgir ürünlerinin de tanıtılması ve hemşehrilerimize ulaştırılması konusunda biz de sizlerden destek bekliyoruz. Şu anda üzümümüzden sonra reyhanımız da markalaştı. Reyhanın bir çok ürünleri önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak. Arapgir bir üretim yeri olacak. Bu üretilenlerin de tanıtımı ve dağıtımı konusunda dernek olarak sizlerden destek bekliyoruz. Öncelikle Malatya’daki hemşehrilerimizin iletişim bilgilerine ulaşma konusunda eksiğimiz varsa bunu gidermeli, tüm hemşehrilerimizin iletişim bilgilerini almalıyız. Bu konuda derneğimize büyük görev düşüyor.”

Konuşmalardan sonra Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun da önerdiği konu üzerinde durularak Malatya’daki tüm Arapgirlilerin iletişim bilgilerine ulaşılması için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Bu arada çeşitli komisyonlar oluşturularak gönüllülük esasına dayalı faaliyetlerin başlatılması uygun görüldü.

Derneğin başlattığı bu toplantının her ay muntazam yapılması konusunda görüş birliğine varılırken Şubat ayının ilk haftası içerisinde de böyle bir toplantının yapılması kararlaştırıldı.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika