Dolar : Alış : 7.3445 / Satış : 7.3577
Euro : Alış : 8.6710 / Satış : 8.6866
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14650 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MALATYA’DAN 3 PROJE DERECE YAPTI

11 Temmuz 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » MALATYA’DAN 3 PROJE DERECE YAPTI
MALATYA’DAN 3 PROJE DERECE YAPTI

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenleniyor.

Bu yıl ki yarışmaya Türkiye genelinde 3 bin 4 okuldan 23 bin 528 öğrencinin hazırladığı 15 bin 373 proje başvurusu yapıldı. Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılırken, ön değerlendirmeyi geçen bin 200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştı. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı. Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanırken, Malatya’da 12 alanda 277 proje başvurusu yapılmış bunlardan 44 proje bölge sergisine katılmıştır. Bölge sergisinde 7 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde ederek,  Ankara finalinde yarışma hakkını elde etti. Malatya’dan 7 proje final yarışmasına katılırken, bunlardan 3 proje Türkiye derecesi yaptı.

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “  Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer Güler’in yaptığı,  öğrencilerinden Feridun Balaban’ın hazırladığı proje, fizik alanında Türkiye Birincisi olmuştur.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Mehmet Arslan’ın yaptığı,  öğrencilerinden Ahmet Enis Güven’in hazırladığı proje, Matematik alanında Türkiye İkincisi olmuştur.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer Güler’in yaptığı,  öğrencilerinden Sıla Durmuş ve Elif Sude Doğan ortak hazırladığı proje, kimya alanında teşvik ödülü almıştır.

Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.” denildi. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika