Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13305 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MUHASEBE MESLEĞİNDE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM

09 Ocak 2018
Ana Sayfa » Genel » MUHASEBE MESLEĞİNDE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM
MUHASEBE MESLEĞİNDE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM

Yaklaşık dört yıl önce 3 Şubat 2014 tarihine alomaliye.com sitesinde yayınlanan “e-Meslek – Sanal Muhasebe” başlıklı makalemdee-Fatura ve e-Defter uygulaması ile birlikte yakın bir zamanda defter tutmanın kalkacağını, e-Devlet içinde meslek mensubunun rolü ve sistemdeki yeri ve yetkisi belirlenmesinin önererek “Meslek mensupları olarak E-Meslek yol haritasına ihtiyacımız vardır” diyerek aşağıdaki hususlara dikkate çekmiştim.

e-fatura ve e-defter uygulaması ile birlikte muhasebe mesleğinin yerine getirilmesinde, mesleki acıdan teknolojik değişim ve gelişmelere bağlı olarak müşteri taleplerindeki değişmeler, muhasebe mesleğinin değişimi ile birlikte meslek mensuplarının değişimini de zorunlu kılmaktadır. Bu durumda gelecekte muhasebe mesleğini ve meslek mensubu konumunu şimdiden belirlemek gerekmektedir. Meslek mensupları olarak kontrolümüz altında olmayan bu süreçte mesleki açıdan nasıl bir mücadele vermeliyiz?

 • Eski alışkanlıklarımızı nasıl bırakacağız?
 • Mesleki olarak gelişen dinamiklere karşı tavrımız ne olacak?
 • Değişim ve gelişimin getirdiği sorunlarımızı nasıl çözeceğiz?
 • Yeni fırsatlar ve avantajlarımızı nasıl oluşturacağız?

Meslek mensupları olarak, bu gelişim ve değişime uygun kurumsal organizasyonlar, belirli alanlarda uzmanlaşmalar, teknoloji kullanımı ve yenilemesine uyumlu olmak gibi uygun davranışlar ortaya koymamız gerekir.

Yeni sistemde sanal büro/sanal muhasebeci e-imza/e-mühür tanımlaması/kavramları çok yakında kullanılmaya başlanacaktır. Meslek mensupları bu profile uygun olarak eğitilmeli, teknolojik alanda yaşanan gelişmeler meslek mensupları tarafından yakından takip edilmeli.  Teknolojik uygulama ve tasarımda değişikliklerin muhasebe mesleğine uyumunda etkin şekilde rol almaları bu konuda yönlendirici olmaları sağlanmalıdır.

 • Sanal büro/Uzaktan erişim,
 • e-defter uygulaması başta olmak üzere e-Devlet projelerinde meslek mensubunu yeri ve rolü,
 • Mesleki açıdan hizmet kalite güvence sistemi,
 • Elektronik ortamda vergi denetimine hazırlıklı olmak
 • Meslek mensuplarının elektronik uygulamalarla ilgili karşılaştığı sorunlar
 • e-uygulamaları kapsamamın da sorumluluklar,
 • Şifre ve yetki kullanımından doğan sanal suçlar ve sonuçları,

konularında ihtiyaç duyulan hukuksal, teknolojik ve hizmet teknik altyapısını oluşturmak, insan kaynağı ve finansman kaynağı ile güvenlik ve gizlilik önlemlerinin sağlamak gerekmektedir.

Meslek yasamıza uygun olarak mesleki eğitim ve denetimini sağlayarak, mesleğin kamusal güveni artırmamız gerekmektedir. Aksi takdirde meslek mensuplarının rekabet edebilme, ayakta kalabilme olanağı olmayacaktır.

 

2015 yılında uygulamaya konulan e-Fatura ve e-Defter uygulamasından sonra 01.01.2018 yılında uygulamaya konulan Defter Beyan sistemi ile birlikte muhasebe mesleğinde yeni bir dönem başlamış olmaktadır.

 

Meslek camiası tarafından çokça tartışılan bu yeni sistem için Şanlıurfa SMMMO ev sahipliğinde yapılan 43. Doğu ve Güneydoğu SMMMO Platform Toplantısı’nda Türmob Genel Sekreteri Sn. Dr. Yahya Arıkan tarafından ifade edilen Devletten hiç bir maddi destek almadan Türmob başta olmak üzere odalar ve meslek mensuplarının özverili çalışmasıyla mesleki misyonumuz ve vizyonumuz doğrultusunda teknolojik değişim ve dönüşüm gerçekleştirdik bundan geriye dönüş yok. Türkiye genelinde 74 ilde Ocak ayı içinde Dijital Muhasebe eğitimlerini gerçekleştireceğiz” sözleri muhasebe mesleğinin geleceğine ilişkin öngörüyü özetlemektedir.

 

Bu konuşmanın sonrasında Türmob tarafından Defter Beyan Sistemi Kullanma Yetkisi hakkında,yapılan açıklama da yer alansistemin kullanılması için mükellef, meslek mensubu ya da meslek odası tarafından kullanıcı kodu ve şifre teminine yönelik olarak yapılan başvuruların değerlendirilmesinde, 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik beyanname uygulamasına ilişkin ilgili diğer mevzuat dikkate alınacaktır” hükmünü amirdir. Meslek mensupları aracı kılınmaksızın kayıt yapma ve beyanname gönderme işlemi yapamayacakları (Avukatlar hariç) görüşünün kararlılıkla ortaya konulması meslek mensuplarının bu konuda duyduğu endişeleri ortadan kaldırması acısından muhasebe mesleği için önem arz etmektedir.

 

Meslek mensupları başta olmak üzere, iş dünyası ve vergi mükellefleri ile birlikte hepimiz hazırlıklı olmalıyız. Muhasebe 4.0 dijital muhasebe artık yeni yol haritamızı belirleyecektir.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika