Dolar : Alış : 6.6903 / Satış : 6.7024
Euro : Alış : 7.2279 / Satış : 7.2409
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14356 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖĞRENCİ KARNELERİ NEYİ GÖSTERİYOR?

20 Ocak 2020
Ana Sayfa » Genel » ÖĞRENCİ KARNELERİ NEYİ GÖSTERİYOR?
ÖĞRENCİ KARNELERİ NEYİ GÖSTERİYOR?

Okulöncesi, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları’nda eğitim gören on sekiz milyon öğrenci, 17 Ocak 2020 tarihinden 3 Şubat 2020 tarihine kadar sürecek olan, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İkinci Dönem Tatili’ne karnelerini alarak girdiler.

 

Aslında bu sürece tatil demek ne derece doğru olur bilemiyorum. Dinlenme yerine öğrencilerin tamamına yakını bu süreçte öğretmenlerin verdikleri ödevleri yapacaklar, bazıları dershanelere devam edecekler, evde kalanlar da anneleriyle birlikte TV kanallarında yayınlanan dizileri izleyeceklerdir. Tatil bunun neresinde?

 

Ülkemizde tatil anlayışı; tatil kültürü gelişmediğinden, öğrenciler için okullara; memurlar, işçiler, esnaflar için işyerlerine gitmeme anlamında değer buluyor.

 

Eğitim alanında anlayamadığım olgulardan biri de öğrencilere dönem sonlarında verilen karnelerdir. Bir eğitimci olarak kendime sürekli olarak bu karnelerin neyi gösterdiklerini sordum…

 

Karnelerini alan öğrenciler arasında sevinenler, üzülenler, ağlayanlar, korkanlar, anlayamadıkları ruhsal durumları yaşayanlar, evlerinden kaçanlar, karnelerinde notlarını düzelterek yalan söyleyenler ve nihayet intihar edenler, toplumumuz tarafından bilinen gerçeklerdir. Ama sonuç ne olursa olsun, eğitimde öğrencilere karne verilmeye devam edilir…

 

Öğrenci karnelerinde; öğrencilerin kazandıkları teşekkür-özür, iyi-kötü, yanlış-doğru, gerçek-yalan, kazanmak-hak etmek, büyük-küçük, vb. değerler yer almazlar.

 

Her insanın öğrenme süreçlerinin farklı olduğu, her insanın ilgi alanın farklı olduğu, her insanın zekâ özelliğinin farklı olduğu, her insanın farklı aile ortamlarında yaşamakta olduğu hiç düşünülmeden ve hiç değerlendirilmeden; aynı potada, aynı seviyede eğitilmeye daha doğrusu yaşamlarında belki de hiç kullanmayacakları bilgiler öğrencilere yüklenmeye çalışılır.

 

Sonuçta bunu bir başarı ve başarısızlık ekseninde değerlendirip karne adı verdikleri nesnelere bunlar yazılarak, öğrencilere verilir.

 

Dayatmacı ve ezberci eğitim sisteminde öğrencinin yeri neresidir, bilen var mı? Teoride “öğrenci merkezli eğitim sistemi” dillerden düşmez. Pratikte ise bu sistemin uygulanması görülmez.

 

Ergenlik dönemindeki öğrencilerin müfredatlarda yer alan konuları çok ağırlıklıdır. Her nedense Talim Terbiye Kurulu’nca öğrencilerin içinde bulundukları biyolojik ve psikolojik durumları dikkate alınmaz ve bu dönemlerdeki öğrencilerin ders yükleri azaltılmaz.

 

Aileler, öğrencilerini yarınlara hazırlamak için bilinçlendirmezler. Ayrıca aileler, başarı anlayışları çerçevesinde öğrencileri kardeşleri veya arkadaşlarıyla sürekli olarak karşılaştırıp motivasyonlarını bozarlar. Bu davranışlarıyla da öğrencilerin bilgi edinme ve üretme isteklerini köreltmiş olurlar.

 

Eğitim genlerle ve ailede başlar, okullarda sürer ve yaşam boyunca da kendisini gösterir. Ayrıca eğitimde çevre de önemli bir faktör oluşturur. Bu nedenle karnelerdeki notlar sadece öğrencilerin bilgi düzeylerini göstermez.

Karnedeki notlar aile ve aile ortamlarını, öğretmenler, yöneticiler, okullar ve okul ortamlarını, eğitim sistemlerini ve öğrencinin zekâ özellikleri ile içinde bulunduğu psikolojik durumları gösterir.

 

Öğrenci başarısının göstergeleri, öğrencilerin ezberledikleri değil, ürettikleri olmalıdır. Bu nedenle eğitim, üretimden kopuk olarak yürütülmemeli ve eğitim, merkezine öğrencileri alarak, üretim ile iç içe yürütülmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika