Dolar : Alış : 5.9152 / Satış : 5.9259
Euro : Alış : 6.5585 / Satış : 6.5703
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya3°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14191 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“OKUL ÇEVRELERİNDE EMNİYET TEDBİRLERİ ARTIRILDI”

12 Eylül 2019
Ana Sayfa » ASAYİŞ » “OKUL ÇEVRELERİNDE EMNİYET TEDBİRLERİ ARTIRILDI”
“OKUL ÇEVRELERİNDE EMNİYET TEDBİRLERİ ARTIRILDI”

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle okul önleri ve çevresinde gerekli emniyet tedbirlerinin alındığı bildirilerek, yapılan analizler doğrultusunda bu tedbirlerin sıklaştırıldığı açıklandı.

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Güvenli Okul – Güvenli Eğitim” kapsamında çocuklarımızın güvenli bir eğitim-öğretim dönemi geçirmeleri için asayiş ve trafik tedbirlerinin alındığı belirtildi.

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

“Çocuklar geleceğimizin teminatı ve toplum yapımızın temelidir. Eğitim çağındaki çocuklarımızın korku ve endişeden uzak güvenli ortamlarda eğitimlerini sürdürmeleri, “Güvenli Okul –Güvenli Eğitim” kapsamında öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Çocuklarımızın güvenli bir eğitim-öğretim dönemi geçirmelerini sağlamak amacıyla Malatya İl Emniyet Müdürlüğümüzce gerekli asayiş ve trafik tedbirleri alınmıştır.

2018-2019/2019-2020 eğitim öğretim yılları arasında okullarımızda ve civarında meydana gelen olaylar analiz edilmiş ve bu analizler çerçevesinde ilgili birimler nezdinde gerekli görevlendirmeler yapılmıştır. Bu kapsamda; İlimiz genelinde sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim ve öğretim yapılmasını sağlamak amacıyla Emniyet Müdürlüğü olarak eğitim ve öğretim dönemi süresince gerekli tedbirler alınmıştır.

2018-2019 yılı içerisinde ilimiz sorumluluk bölgemizde bulunan özelikle okul önleri ve çevresinde alınan etkin tedbirler sonucunda okul önleri ve çevresinde meydana gelen suçlarda % 50’lik bir azalma gözlemlenmiştir.

Gerek okul yönetimleri ve gerekse öğrenci velilerimiz tarafından olumlu etkileri bildirilen, okullarımız ve Emniyet Müdürlüğümüz arasındaki iletişim ve koordinasyonu sağlayacak ve öğrencilerimizin güvenliğinin sağlanması için okul yönetimleri ile irtibat kuracak, varsa güvenlik sorunlarını paylaşacak olan “64 okulda 55 Sabit Okul Polisi” Çocuk Şube Müdürlüğümüz koordinesinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı için tekrar görevlendirilmiştir. Bununla birlikte öğrenci yoğunluğu olan okullar ve bölgeler tespit edilerek Güvenli Okul-Güvenli Eğitim anlayışı içerisinde 187 “Güvenlik Koordinasyon Görevlisi’ görevlendirilmiş; ayrıca ilimiz genelinde okul önleri ve çevrelerine yönelik devriye hizmetlerimiz artırılmıştır.

Malatya İl Emniyet Müdürlüğümüzce Okulların açıldığı 09.09.2019 tarihinde 11: 00-15:00 ve 19:00-21:00 saatleri arasında Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü koordinesinde Asayiş, Narkotik, KOM, Trafik denetleme Şube Müdürlüğü, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe Emniyet Müdürlükleri personelinden oluşan 52 personel ile il genelinde bulunan 38 okul çevresinde Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul ve Çevreleri ile Servis Araçları Denetim uygulaması gerçekleştirilerek, bu okulların çevresinde bulunan iş yeri (internet salonu, oyun salonu, büfe, cafe vb) ile park ve bahçeler kontrol edilmiştir.

Yapılan bu kontrollerde; 19 park, 12 internet cafe, 2 oyun salonu, 13 kahvehane ve 6 yurt çevresi kontrol edilmiş. Toplam 268 şahsın GBT sorgusu yapılmıştır. Yapılan sorgulamarda 1 çalıntı motorsiklet, 1 askeri firar, 1 yoklama kaçağı tespit edilerek gerekli işlemler yapılmış, motorsiklet hırsızlığı şüphelisi olduğu değerlendirilen 1 şahıs polis merkezine teslim edilmiştir.

Trafik Yönünden:

09 Eylül 2019 tarihi itibarı ile başlayan 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde ilimizde özellikle okulların bulunduğu bölgelerde trafik yoğunluğunun artması nedeniyle Müdürlüğümüzce trafik yoğunluğunun ve kaza riskinin fazla bulunduğu okul önlerinde ve kavşaklarda trafik tedbirler alınarak, okul servis araçlarına yönelik denetimler yapılmaktadır.

Okul çağındaki çocuklarımızım huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla 09/09/2019 tarihinde yapılan denetimlerde; 187 okul servisi kontrol edilmiş kusurlu bulunan 21 okul servis araç ve sürücüsüne, 2918 Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinden toplam 8.140 TL idari para cezası kesilmiştir.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içerisinde planlamalar dahilinde etkin ve sürekli bir şekilde okul önlerindeki asayiş ve trafik denetimlerimiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” HABER MERKEZİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika