Dolar : Alış : 7.5720 / Satış : 7.5857
Euro : Alış : 8.9430 / Satış : 8.9591
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14733 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PROF. DR. BENTLİ: “3 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI”

16 Mayıs 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » PROF. DR. BENTLİ: “3 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI”
PROF. DR. BENTLİ: “3 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI”

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya’da faaliyet gösteren ve yaklaşık sayıları bin olan berber, kuaför ve güzellik salonu çalışanlarına tarama yapılması planlandığını söyledi.  Pazartesi gününden bugüne belirtilen yerlerde çalışan 500 kişiden numune aldıklarını belirten Prof.Dr. Bentli, 3 kişinin testinin pozitif çıktığını ifade etti. Bu kişilerde hiçbir şikayetin olmadığını belirten Prof. Dr. Bentli, “Tamamen tesadüfi olarak tarama sonucunda tespit edildiler. Hiçbir semptom vermeden de geçirilebilen bu hastalıktaki en önemli korunmanın sosyal mesafenin korunması ve maske takılması olduğunu bir kez daha görmüş olduk. “ dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Bentli; “Görevleri nedeniyle halkla yakın temas halinde olan berberler, kuaförler ve güzellik salonlarında çalışan personele yönelik virüs taraması gerçekleştiriyoruz. İlimiz genelinde yaklaşık 1.000 adet Berber, kuaför ve güzellik salonunda çalışanların tümüne tarama yapmayı planlıyoruz. Ekiplerimiz ilimizin tamamında yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların taramalarını en kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Pozitif bir çalışan tespit edildiğinde temas ettiği kişilere ulaşabilmek için; müşterilerin berber, kuaför ve güzellik salonlarına gittiklerinde, ad-soyad, iletişim bilgileri ve randevu tarihini bildirmelerinin ve işyerlerinde kayıt altında tutulmasının önemli ve zorunlu olduğunun unutulmamasını istiyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Bentli açıklamasında daha sonra şu bilgilere yer verdi:

“İlgili kuruluşların hizmete açıldığı 11 Mayıs Pazartesi gününden bugüne kadarki süreçte 500 kişiden numune aldık. Yaptığımız testlerde 3 kişide pozitif sonuç tespit edildi. Vatandaşlarımızı hastanelerimize alarak hemen tedavilerine başladık. 3 vatandaşımızın da hiçbir şikayeti yoktu. Tamamen tesadüfi olarak tarama sonucunda tespit edildiler. Hiçbir semptom vermeden de geçirilebilen bu hastalıktaki en önemli korunmanın sosyal mesafenin korunması ve maske takılması olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların maske takmaları, sık sık ellerini yıkamaları, el antiseptiği kullanmaları, koltuklar arası mefaye dikkat etmeleri, her müşteri için tek kullanımlık malzeme kullanmaları, kullanılan aletlerin ve tekstil malzemelerinin temizlik ve sterilizasyonuna dikkat etmeleri çok önemlidir.

Hizmet alacak müşterilerin işlem esnasında dahi maske kullanmaları, işlemin özelliğine göre maskenin çıkarılmasının gerekmesi halinde kısa süreli olarak çıkarılıp tekrar takılması, randevu saatlerine dikkat etmeleri, diğer müşterilerle aralarındaki mesafeye dikkat etmeleri, yiyecek içeçek, gazete dergi vb. taleplerde bulunmamaları, gittikleri iş yerine mutlaka isim soyisim ve iletişim bilgilerinin verilmesi gibi kurallara uymalarını gerekmektedir.

Normalleşme sürecine başladığımız Koronavirüs hastalığından kendimizi  ve sevdiklerimizi korumak için her bir bireyin alınan önlemlere ve kurallara uymaları gerekmektedir. Virüsten korunmanın en önemli yolunun sosyal mesafeye uymak ve maske kullanımı olduğunu unutmayalım. Zorunlu olmadıkça evlerimizden ayrılmayalım.” HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika