Dolar : Alış : 6.8138 / Satış : 6.8260
Euro : Alış : 7.5770 / Satış : 7.5907
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya27°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14469 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

RES’TE ÜRETİM BAŞLADI

07 Haziran 2019
Ana Sayfa » GÜNDEM » RES’TE ÜRETİM BAŞLADI
RES’TE ÜRETİM BAŞLADI

İlçemizin Onar mahallesi hudutları içerisinde bulunan Kepez Tepe mevkiine Ekşi Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılacak olan Rüzgar Enerjisi Santrali (RES)’nin rüzgâr tribünlerinin montajı önceki hafta tamamlandı. Enerji üretmeye hazır duruma getirilen tribünler gerekli kabullerin yapılmasından sonra 30 Mayıs Perşembe gününden itibaren enerji üretmeye başladı.

2011 yılından bu yana ölçüm ve etüt çalışmaları devam eden projenin üretime dönüşmesi konusunda bir süredir yoğun bir çalışma yapılıyordu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 5 Temmuz 2011 tarihli ve 3301-9 sayılı kararı ile; Ekşi Enerji Üretim Limited Şirketi’ne Arapgir ilçesinde kurulacak olan rüzgâr enerjisine dayalı Arapgir RES projesi kapsamında 5 Temmuz 2011 tarihinden itibaren 49 yıl süreyle üretim faaliyeti göstermek üzere, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca 5 Temmuz 2011 tarihli ve EÜ/3301-9/1989 numaralı üretim lisansı verilmişti. Bu gelişmeler doğrultusunda 2011 yılından bu yana bölgede iki ayrı yerde ölçüm yapılmış, alınan değerler sonrasında Kepez Tepe mevkiine santralin kurulmasına karar verilmişti.

Arapgir’de kurulan Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) Malatya’da bir ilk olarak inşa edildi. Malatya bölgesinde Güneş Enerjisi Santralleri (GES) bulunuyor, ancak RES ilk kez Arapgir’de kurulmuş oluyor.

Arapgir-Malatya yolunun Övlelik Geçidi ile Dişderik bölgesi arasında bulunan Onar Mahallesi hudutları içerisindeki Kepez Tepe mevkiinde kurulan RES’in enerji üretecek rüzgâr tribünlerinin montajı önceki hafta tamamlandı. Enerji üretmek üzere yetkili kurumlardan ilgili firma tarafından izinlerin alınması için müracaatların ardından 30 Mayıs Perşembe günü geçici kabul yapılarak tribünlerin hareketine izin verildi. Böylece 30 Mayıs’ta dönmeye başlayan tribünler enerji üretmeye başladı. Arapgir’de farklı bir yatırım olarak değerlendirilen RES’in Malatya bölgesinde ilk kez Arapgir’de kurulması da büyük anlam taşıyor.

30 Mayıs’ta üretime başlayan RES’te elde edilen enerji ulusal sisteme aktarılıyor. Bununla ilgili alt yapı çalışmaları geçen yıl tamamlanmış, RES Santralı ile Övlelik Tepesi’nde bulunan TEİAŞ’a ait Trafo Merkezi arasında taşıyıcı hat geçen yıl yapılarak hizmete hazır duruma getirilmişti. Böylece RES’te üretilen enerji bu trafo merkezine aktarılarak ulusal sisteme veriliyor.

Edinilen bilgilere göre; toplam 10 MWe enerji üretecek Rüzgar Enerjisi Santrali’nde şu an 3 adet tribün bulunuyor. Montajı tamamlanan rüzgar tribünlerinin her birinin kule yüksekliğinin 90 metre, kanatları ile birlikteki yüksekliğinin ise 125 metre olduğu öğrenildi. Kanat çapının 114 metreye ulaştığı tribünlerden her birinin 3.800 kw elektrik üreteceği bildiriliyor. Her tribün arasında 300-400 metre mesafenin bulunduğu belirtilirken; toplam proje alanının 112.000 metrekareyi kapsadığı açıklandı.   HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika