Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya-3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15063 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

REYHAN’LI TEMİZLİK ÜRÜNLERİ ÜRETİLECEK

04 Aralık 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » REYHAN’LI TEMİZLİK ÜRÜNLERİ ÜRETİLECEK
REYHAN’LI TEMİZLİK ÜRÜNLERİ ÜRETİLECEK

Malatya İnönü Üniversitesi’ne ait Teknopark’ta Arapgir’in Mor Reyhan ürünlerinden kimya sanayisinde de kullanılması için çalışmalar başlatıldı. Milanalife Şirketi ile İnönü Üniversitesi arasında bu çalışma için protokol imzalandı. Mor Reyhan’dan antibakteriyel sıvı el sabunu ve antibakteriyel yüzey temizleyici üretilmesi için çalışmalar başlayacak.

Teknopark öncülüğünde Milanalife Şirketi’nin yürüteceği çalışma ile ilgili işbirliği için İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay protokole imzasını attı. Böylece Arapgir Mor Reyhan’ı kimya sanayisinde yerini alacak.

Protokol imzalandıktan sonra açıklamada bulunan Milanalife Kimya Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Teyfik Alparslan, “Milanalife olarak Teknopark’ta bir şirketiz. Firma olarak sıvı el sabunu, çamaşır suyu, kıvamlı çamaşır suyu, yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı ve antirifirizli cam suyu üretmekteyiz. Şu an ARGE projemiz Malatya’da yetişen mor reyhandan yola çıkarak anti bakteriyel sıvı el sabunu ve anti bakteriyel yüzey temizleyici çalışmalarını yapıyoruz. Mevcut olan projeyi gerçekleştirirken laboratuvar olarak İnönü Üniversitesi’nin laboratuvarından yararlanmaktayız. İnönü Üniversitesi ARGE projemizi gerçekleştirirken ürün geliştirme, yeni ürün üretme ve kalite sistemlerinin yönetilmesi konusunda bize destek sağlamaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

Arapgir Mor Reyhanı’nın kimya sanayisinde kullanılmaya başlaması için uzun zamandır çalışmalar yapılıyordu. Bu konuda gelişmelerin kaydedilmesiyle ilçemizdeki reyhan üretiminin daha da artırılması mümkün olabilecek.

Şu anda poşet çay, baharat, reçel, şekerleme gibi sektörlerde kullanılan reyhan bitkisinin kimya sanayisinde de kullanılması, bu üretiminin ilçemizde önümüzdeki yıllarda daha fazla ilgi görmesini sağlayacağı yetkililerce belirtiliyor. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika