Dolar : Alış : 6.8514 / Satış : 6.8638
Euro : Alış : 7.7309 / Satış : 7.7448
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya35°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14572 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“VAKALARLA TEMASLI KİŞİLER YAKIN TAKİBİMİZDE”

26 Mart 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » “VAKALARLA TEMASLI KİŞİLER YAKIN TAKİBİMİZDE”
“VAKALARLA TEMASLI KİŞİLER YAKIN TAKİBİMİZDE”

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, kesin vaka temaslısı ve uçak temaslısı tanımına uyan kişilerin tespit edilip takip altına alındığını belirterek, tespit edilen kişilerin liste haline getirildiğini,  son temaslarından sonraki 14 gün boyunca telefon ile sorgulandığını ve her aramada özellikle ateş ve solunum semptomlarının sorgulandığını ve gerekli hallerde sağlık ekiplerinin listedeki vatandaşları evlerinde ziyaret ederek gerekli kontrollerin yapıldığını bildirdi.

Yeni Coronavirüs (COVID -19) salgını konusunda Bilim Kurulu’nun belirlediği ilkeler ve kararlar doğrultusunda  Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar konusunda yazılı bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, yurt dışından gelen vatandaşların 14 gün kuralına uymaları gerektiğini vurgulayarak, numune sonucu pozitif çıkan kişilerle temas eden kişiler için Bilim Kurulu’nca “Temaslı Takibi” kapsamında sistematik bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

“Kesin vak’aların yakın temaslısı Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edilmektedir”

Belirlenen temaslıların başka bir nedenle hastaneye yatışı gerekmiyorsa, 14 gün boyunca evde kalması ve toplu alanlardan uzak durmasının istendiğini ifade eden Prof. Dr. Recep Bentli, temaslı takibi kapsamında Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmaları şu şekilde aktardı:

“Kesin vakaların yakın temaslısı/uçak temaslısı tanımına uyan kişiler İl Sağlık Müdürlüğümüzce tespit edilmektedir. Tespit edilen kişiler liste haline getirilerek, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca telefon aracılığıyla günlük olarak aranmaktadır. Her aramada özellikle ateş ve solunum semptomları sorgulanmaktadır. Aranan vatandaşlarımızda titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı/kusma ve diğer semptomlar da detaylı olarak öğrenilmektedir. Gerekli hallerde sağlık ekiplerimiz bu vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret etmektedir”.

“Yakın Temaslılar”da semptom gelişmesi halinde “Olası Vaka” olarak kabul edilip hastaneye getirilmektedir”

Belirlenen temaslıların başka bir nedenle hastaneye yatışı gerekmiyorsa 14 gün boyunca evde kalarak kendilerini kalabalıklardan izole etmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Recep Bentli, semptom gelişmesi durumunda “Olası Vak’a” kabul edilerek numune almak üzere 112 ekipleri tarafından hastaneye getirildiğini vurguladı.

COVID-19 kesin veya olası tanısı konan vakalar ile aynı uçakta veya otobüste seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolcular temastan iki hafta sonrasına kadar takip edildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Recep Bentl, yolcu listelerinin havayolları şirketlerinden ve otobüs firmalarından temin edildiğini kaydetti.

“Yakın Temaslı Kişiler” kimlerdir? 

Yaşanan pandemi süresince yurt dışından gelen ve kesin vaka ile yakın temaslı olan kişilerin, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen ev ziyaretlerinde sağlık personeline yardımcı olmaları ve sağlık personelinin talimatları doğrultusunda hareket etmelerinin  yaşamsal önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Recep Bentli, Bilim Kurulu tarafından Yakın Temaslı kişileri tanımlayan kriterleri ise şöyle sıraladı:

1. Kesin veya olası bir vakaya damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri almadan doğrudan bakım sağlayan, COVID-19 ile enfekte sağlık çalışanları ile birlikte çalışan veya hasta ziyaretinde bulunma gibi sağlık merkezi ilişkili maruziyeti olan kişiler

2. COVID-19 hastasıyla okul öncesinde ve okul çocuklarında aynı sınıfı paylaşan öğrenciler ve öğretmenler.

3. COVID-19 hastasıyla yurtta veya otelde aynı odayı paylaşanlar.

4. COVID-19 hastasıyla direkt temas eden (örn. el sıkışan) kişiler.

5. COVID-19 hastasının salgıları (tükürük, balgam vb) ile korunmasız temas eden kişiler.

6. COVID-19 hastasıyla 1 metreden daha yakın mesafede 15 dakikadan uzun süreyle yüz yüze kalan kişiler.

7. COVID-19 hastasıyla aynı kapalı ortamda (hastane veya banka bekleme salonları, otobüs, servis vb ulaşım araçları) 1 metreden yakın ve 15 dakika veya daha uzun süre bir arada kalan kişiler.

8. COVID-19 hastasıyla aynı uçakta seyahat eden yolculardan iki ön, iki arka ve iki yan koltukta oturan kişiler.

9. COVID-19 hastasıyla aynı evde yaşayanlar.

10. COVID-19 hastasıyla aynı ofiste çalışanlar. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika