Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15184 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

VALİ BARUŞ, COVİD-19 AŞISININ İLK DOZUNU YAPTIRDI

15 Şubat 2021
Ana Sayfa » GÜNDEM » VALİ BARUŞ, COVİD-19 AŞISININ İLK DOZUNU YAPTIRDI
VALİ BARUŞ, COVİD-19 AŞISININ İLK DOZUNU YAPTIRDI

Vali Aydın Baruş, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptırdı.

Battalgazi İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli tarafından karşılanan Vali Aydın Baruş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de Malatya’da da Covid-19 salgınıyla mücadele edildiğini söyledi. Bu uzun süreçli mücadelede de hem devletin almış olduğu önlemler hem de vatandaşların hassasiyeti sayesinde önemli iyileşmeler sağlandığını belirtti. Vali Baruş, gerek vaka sayısındaki düşüş bakımından gerekse hastanelerde, yoğun bakımlarda yatan vatandaşların sayısında Malatya olarak yaklaşık 2 aydır rahat bir dönem geçirildiğini ancak son birkaç gündür mutasyonlu virüsün de etkisiyle vaka sayılarında artış görüldüğünü söyledi.

Vali Baruş, “Son birkaç gündür haftalık ortalamalarla karşılaştırdığımızda vaka sayısında yüzde 50′nin üzerinde bir artış var. Onun için buradan vatandaşlarımızın dikkatini çekmek istiyorum. Bu güzelleşen havalar bizi aldatmasın, katlanmış olduğumuz fedakârlıkların sonucu bu olmasın. Çünkü hakikaten vatandaşlarımız, esnafımız, herkes bir sıkıntı çekiyor. Bu sıkıntının mükâfatına erişmek için sabırlı olmamız lazım. Tedbirlere mutlaka uymamız lazım. ” diye konuştu.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşların uyduğunu belirten Vali Baruş, ancak hafta içi serbest olan saatlerde maske, mesafe ve temizlik kurallarına gerektiği şekilde riayet edilmezse vakaların artacağına dikkati çekti.

Vali Baruş, “Tekrar hayatımızın daha fazla kısıtlanması ve hastanelerdeki hasta sayısı artışında sıkıntılı günler bizi bekler. Onun için çok dikkat etmemiz lazım. Lütfen rehavete kapılmayalım, zaman rehavet zamanı değil, işi sıkı tutma zamanı.” ifadelerini kullandı.

Kentte 118 bin kişinin aşılanmasının hedeflendiğini aktaran Vali Baruş, “Bu hedef nüfustan 39 bini aşılanmış durumda. Bir kısım sağlık görevlilerimiz de ikinci aşılarını yaptırıyor. Hedef nüfus bakımından şu anda yüzde 33-34 civarında bir aşılama oranına ulaştık ama önümüzdeki günlerde bu yoğunluğun artacağını düşünüyoruz. Çünkü sadece vatandaşlarımız tarafından pazartesi için alınan randevu sayısı 3 binin üzerinde” dedi.

Vali Baruş, tüm vatandaşların  Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını takip etmelerini ifade ederek sırası geldiğinde mutlaka aşılarını olmaya davet etti ve aşılama sayesinde salgının biteceğini sözlerine ekledi.

Vali Baruş, konuşmasının ardından koronavirüs aşısının ilk dozunu, İl Sağlık Müdürü Bentli ise koronavirüs aşısının ikinci dozunu yaptırdı. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika