Dolar : Alış : 18.3702 / Satış : 18.4033
Euro : Alış : 17.9431 / Satış : 17.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15816 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan 2014
Ana Sayfa » Genel » 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan, ülkemizde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak, ulusça kutlanılmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk devletlerinde içinde “Türk” adının bulunduğu ilk devlet kurumudur. Türkiye adı, 12.inci yüzyılda, İtalya’daki devletlerden Venedik Cumhuriyeti tarafından; Anadolu’da yaşayan hâkim unsurun Türk olması nedeniyle verilmiştir. TBMM, Milli İrade’ye dayalı olarak oluşturulmuş Kurucu bir meclistir. Çünkü bu mecliste, yeni Türk devletinin ilk anayasası yapılmış ve kabul edilmiştir. Anayasa’da, devleti kuran yüce otorite olan egemenliğin kaynağı halk olarak belirtilmiştir. Bu yaklaşım aynı zamanda, devleti kuran gücün, halk olduğu gerçeğini de ortaya koymuştur. Devleti kuran egemen güç, Milli İrade’dir. Bu nedenle;

Milli İrade (Kurucu İrade), Siyasi İrade (Tali İrade) yi görevlendiren iradedir.

Milli İrade (Kurucu İrade), devlet organlarından biri olan hükümeti (Siyasi İrade-Tali İrade) görevlendirir. Hükümet, Milli İrade’ye tabi olarak ve devlet güçlerini yasalar çerçevesinde kullanarak, yürütme görevini yerine getirir.

Milli İrade, ilk kez Amasya Genelgesi’nde: “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” kararıyla dile getirilmiştir.

Müdafaa-i Hukuk Dernekleri ve Kuvay-ı Milliye Birlikleri, Milli İrade tarafından oluşturulmuşlardır.

Milli güçler, önce Sivas Kongresi’nde sonra da TBMM’ inde Milli İrade tarafından birleştirilmişlerdir.

TBMM, Milli İrade (Kurucu İrade) tarafından kurulmuştur.

Ayaklanmaların bastırılması ve işgalci güçlere karşı yapılan savaşlarda kazanılan başarılar, Milli İrade tarafından elde edilmiştir. Saltanatın kaldırılması ve Cumhuriyet’in kurulması, Milli İrade tarafından gerçekleştirilmiştir. Anadolu’da kurulan son Türk devletinin ülkesi: Türkiye, kurucusu: Türk Milleti, egemeni ise Milli İrade (Kurucu İrade) dir. Atatürk, “TC Devletini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” demekle bu gerçeği işaret etmiştir. Türk Milleti’nin egemenlik kurduğu topraklar, parçalara ayrılamaz bir bütündür ve Türk Milleti’nindir. Bu topraklar üzerinde kurulan devlette, üniter bir devlettir. Çünkü egemenlik: devredilemez ve bölünemez bir bütündür. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türk Ulusuna kutlu olsun.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Birisi
23 Nisan 2014 - 14:18

Değerli öğretmenim, milli iradeyi çok güzel işlemişsiniz, beyninize sağlık.

Sevim Eroğlu
23 Nisan 2014 - 14:20

Öğretmenim çok çok çok güzel bir yazı bu…

Mehmet DÖNMEZ
24 Nisan 2014 - 18:54

Yaptığınız irade kavramlarina katılıyorum Maalesef günümüzde bu kavramların yer degistirmekte olduğunu görmekten dolayı üzüntü duyuyorum

Derin Bilgiç
28 Nisan 2014 - 18:00

Hocam gercekleri günyüzüne çıkarmışınız yazılarınızı severek okuyorum.

İlgili Terimler :
TemaFabrika