Dolar : Alış : 32.5000 / Satış : 32.5586
Euro : Alış : 34.6207 / Satış : 34.6830
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15943 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KORONAYA KARŞI KÖHNÜ ÜZÜMÜ

04 Şubat 2021
Ana Sayfa » Genel » KORONAYA KARŞI KÖHNÜ ÜZÜMÜ
KORONAYA KARŞI KÖHNÜ ÜZÜMÜ

Hepimizin daha sağlıklı, daha güvenilir bir gelecek için çaba sarf etmekteyiz. Bu noktada her yörenin kendine has gelenekleri, kültürleri, üretim tarzları ve ürünleri vardır.

Genelde bu ürünler toprağa, iklime ve suya bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle her coğrafyada yetişen ürünlerin nitelikleri de farklıdır.

Biz kendi coğrafyamızı incelediğimizde üretilen ürünlerde lezzet, kalite ve besin değeri olarak farklılıklar göstermektedir. Bu farkındalık Arapgir ve yöremizde yetişen ürünlerin değerlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Üzüm, dut, ceviz, badem, biber, domates gibi ürünler yanında yüzlerce ürünümüz vardır.

Organik tarımın öne çıktığı günümüzde bu ürünlerin her biri gelecekte altın değerinde olacaktır. Bunların içerisinde Köhnü üzümü her yönüyle bir numara olmayı sürdürmeye devam etmektedir.

Peki nedir bu ürünü bu kadar değerli hale getiren?

Bana göre birincisi, ekonomik değeri; ikincisi ise besin değeridir. Gıda olarak bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli ürünlerimizden bir tanesidir. Koronavirus bağışıklık sistemi zayıf olanları yakaladığına göre, koronavirusa karşı kullanılamaz mı? Tabi ki kullanılabilir, ama önce  bazı araştırmalar yapılmalıdır.

Bu araştırma sıradan bir araştırma olmamalıdır. Üzümün analizi yapılarak içerisinde bulunan tıbbi, aromatik ve gıdasal değerler ölçülmelidir. Ondan sonra bilimsel ve akademik bir çalışma yapılarak nerelerde kullanılabileceği, nasıl kullanılabileceği araştırılmalı; ona göre hareket edilmelidir.

Bugüne kadar bu konularda bir araştırma yapılmaması talihsizliktir. Ama korona salgını bir şans olabilir, bir kapı aralayabilir. Bu konu şimdiden ciddiye alınmalı, Arapgir ve bölgemiz için ciddi bir değer olduğuna inandığım Köhnü üzümü gereken değeri bulmalıdır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika