Dolar : Alış : 8.1383 / Satış : 8.1530
Euro : Alış : 9.6805 / Satış : 9.6979
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya11°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AĞBABA: “BÖLGEYLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ UYARILAR VAR”

28 Aralık 2020
Ana Sayfa » GÜNDEM » AĞBABA: “BÖLGEYLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ UYARILAR VAR”
AĞBABA: “BÖLGEYLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ UYARILAR VAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Elazığ merkezli depremin ardından can ve mal kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu, ancak uzmanların depremlerin devam edeceği şeklindeki uyarıların dikkate alınarak, deprem riskini azaltacak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

24 Ocak Elazığ Sivrice Depremi’nin ardından Elazığ, Malatya ve çevre illerde sürekli depremlerin  meydana geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “24 Ocak depremi bizlere bölgedeki yapılaşmanın, evlerin depreme dayanıklılığının ,fay hattı üzerine yerleşim yerleri kurulmasının  ne kadar büyük felaketlere ortam hazırlayacağını gösterdi.24 Ocak depreminin ardından ziyaret ettiğimiz Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi İlçelerinde deyim yerindeyse taş üstünde taş kalmamış yerler gördük.Hem ülke olarak hem de Malatya olarak depreme ne kadar hazırlıksız olduğumuz yüzümüze çarptı” ifadelerini kullandı. Ağbaba, yıllardır deprem gerçeği ile yüzleşmemiz gerektiğini hem mecliste hem de çeşitli platformlarda dile getirdiğini kaydederek, “Bugün (dün) meydana gelen Elazığ merkezli deprem bölgedeki fay hatlarının ne kadar diri olduğunu, sonuçlarının ne kadar ağır olacağını ortaya koymuştur.” dedi.

Ağbaba, depremin ardından  24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili, deprem bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile görüştüğünü belirterek, Haluk Eyidoğan’ın bölgeyle ilgili çok ciddi uyarıları olduğunu kaydetti. Ağbaba, açıklamasının devamında Haluk Eyidoğan’ın uyarıları şu şekilde; “24 Ocak depreminin ardından bölgede bugüne kadar büyüklüğü 2  ve daha yüksek 2 bine yakın artçı deprem meydana geldi.Bir yıldır artçı depremlerin sürdüğü, Pütürge fayının yakın çevresindeki küçük faylar üzerine yüklediği kuvvet nedeniyle artçı depremler yayılarak sürüyor. Artçı depremler zaman zaman Sivrice-Pütürge, Kale arasında sürecek. Pütürge’nin güneybatısına, Çelikhan,Erkenek ve Pazarcık tarafına gelecek yıllarda dikkat etmekte yarar var”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Deprem bilimci Haluk Eyidoğan’ın  “5 Haziran 2020’de Malatya Pütürge’de yerel saatle 21:06 da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin de, 24 Ocak 2020 günü Sivrice-Doğanyol merkezli (Elazığ-Malatya) 6.8 büyüklüğünde depremin devam eden artçı deprem etkinliği ile ilgili olduğunu açıkladığını belirten Eyidoğan, “Pütürge-Sivrice Fayının, Karlıova’dan başlayıp Hatay, Kırıkhan’a kadar uzanan ve Türkiye’nin ikinci en büyük fayı olan Doğu Anadolu Fayı’nın bir parçasıdır ve 1908’den bu yana 6.0’dan büyük bir deprem oluşturmamıştır. Yakın gelecekte Erkenek ve Pazarcık Fayları üzerinde bulunan yerleşmelerin deprem risklerini azaltmak merkezi ve yerel yönetimlerin öncelikli görevlerden biridir. Orta hasarlı binaların yeni depremlerle daha büyük hasarlar yaşayacağı için bu binaların kullanılmaması gerekmektedir” ifadelerini kullandığını kaydetti.

Ağbaba, uzmanların defalarca uyarılarına rağmen, deprem bilincinin aşılanması, deprem bölgelerinde yapılaşma da yaşanan sorunların giderilmediği, merkez bölgelerde deprem toplanma alanlarının bile imara açıldığı gibi gerçeklerden hareketle vakit geçirmeden merkezi ve yerel yönetimlerin deprem gerçeğini göz önüne alarak çalışmalar yapması gerektiğini belirtti. HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika