Dolar : Alış : 18.6202 / Satış : 18.6538
Euro : Alış : 19.5764 / Satış : 19.6117
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15890 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ATATÜRK’ÜN EN BÜYÜK MASKI

15 Ekim 2022
Ana Sayfa » GÜNDEM » ATATÜRK’ÜN EN BÜYÜK MASKI
ATATÜRK’ÜN EN BÜYÜK MASKI

Arapgir önemli bir hizmete öncülük ediyor. Atatürk’ün şimdiye kadar yapılmış maskının en büyüğü Arapgir’de şekilleniyor. Arapgir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne ait El Sanatları Atölyesi’nde şimdiye kadar yapılan Atatürk masklarının en büyüğü imal ediliyor.

El Sanatları Atölye Şefi Heykeltıraş Furkan Ekici tarafından yaklaşık iki aydır sürdürülen çalışmalar bitme aşamasına geldi. Özel bir çalışma yaparak önce kalıbını hazırlayan, daha sonra da çeşitli maddelerle maskın bu kalıba dökülmek suretiyle oluşmasını sağlayan Heykeltıraş Furkan Ekici bu çalışmanın büyüklük olarak Türkiye’de ilk olduğunu söyledi. Maskın ebatının 4,20 x 3.00 metre olduğunu belirten Furkan Ekici, bu çalışmanın Kuluncak Belediyesi’nin siparişi olarak imal edildiğini; Kuluncak’ta inşa edilen Seyir Terası’na yerleştirileceğini; ileriki tarihlerde ilçemize de böyle bir çalışmayı yapmayı düşündüklerini açıkladı.

Yaklaşık 8 yıldır Arapgir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne ait El Sanatları Atölyesi’nde görev yapan Heykeltıraş Furkan Ekici, daha önce Arapgir Belediyesi’nin çeşme ve benzeri eserlerinin yapımında görev aldı. Aynı zamanda farklı yöresel el sanatlarının yapımında da emeği bulunan Ekici, yaptığı eserlerle dikkat çekiyor.

Atatürk Maskı’nın Kuluncak Belediyesi’nin talebi üzerine yapmaya başladıklarını, bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Heykeltıraş Ekici, “Bu çalışma ebat olarak Türkiye’de bir ilk. Mask uzun bir çalışmayla tamamlanabiliyor. Yaklaşık 2 aydır çalışmalarımızı yoğun bir tempoda sürdürüyoruz. Atölyemizde bazı imkânsızlıklara rağmen güzel eserler çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Bu çalışmayı 1 ay içerisinde tamamlayıp Kuluncak Belediyesi’ne teslim edeceğiz. İlerde daha farklı çalışmalar yapmayı planlıyoruz” dedi.

Arapgirli gençlerden sanata ilgi duyanların El Sanatları Atölyesi’ndeki çalışmalara katılabilecekleri belirtildi. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika