Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya-3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15063 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

” BASININ TOPLUMSAL HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ YERİ VAR”

11 Ocak 2021
Ana Sayfa » GÜNDEM » ” BASININ TOPLUMSAL HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ YERİ VAR”
” BASININ TOPLUMSAL HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ YERİ VAR”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Vali Aydın Baruş, siyasi parti temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri tarafından kutlama mesajları yayınladı.
Vali Baruş: “Çok önemli bir yeri var”

Malatya Valisi Aydın Baruş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

“10 Ocak 1961 tarihi basın çalışanlarına önemli hakların ve güvencelerin sağlandığı gün olması münasebetiyle “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilerek tüm basın çalışanları tarafından kutlanmaktadır.” diyen Vali Baruş mesajından şu ifadelere yer verdi:

“Demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kuralları çerçevesinde faaliyet gösteren medyanın toplumsal gelişmenin ve kalkınmanın sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır.

Kitlesel iletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu 21. yüzyılda basın, insanlara toplumsal olaylardan haber verme ve ihtiyaç duydukları konularda bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir görevi yürütmektedir. Bu önemli görevi yerine getirmek için çok zor şartlarda çalışan gazetecilerimizin mesai mefhumu gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve kamuoyunun dikkatini toplumsal duyarlılık noktalarına çekmek için verdikleri mücadele takdire şayandır.

Tarafsız ve sağduyulu gazeteciler güçlü basın kuruluşlarının, güçlü basın kuruluşları da demokrasinin sağlam zeminde gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.  Toplumsal sorunların demokratik zeminlerde tartışılarak süratli bir şekilde çözülmesinde de basın çalışanlarının rolü büyüktür.

Gazetecilerimiz ve medya çalışanları, ülkemizin ve şehrimizin sorunlarını, ihtiyaçlarını, taleplerini yetkililere ve kamuoyuna aktararak sorunların çözümünde önerileriyle yönetim mekanizmalarının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Nitekim, halen birlikte mücadele sergilediğimiz pandemi sürecinde vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesinde ve toplumsal farkındalığın oluşturulmasında basın çalışanlarımızın çok önemli katkıları olmaktadır.

Toplumsal hayatımızda çok önemli yeri olan basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, tarafsızlık, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir yıl diliyorum.”

Tüfenkci: “Çabaları hiç kuşkusuz takdire şayandır”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

“Halkın doğru ve tarafsız haberlerle bilgilendirilmesi, demokratik ve şeffaf toplum olmanın önceliklerinden birisidir. Objektif, doğru ve basın meslek kurallarına uygun yapılan bir gazetecilik demokrasimizin, siyasetimizin ve ekonomimizin gelişimi yanında toplumun gelişmesine de büyük katkı sağlayacaktır.” diyen Tüfenkci mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının oluşturduğu geleneksel medya yanında yeni medyanın da hızla gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Her geçen gün artan etkisiyle internet gazeteciliği ve sosyal medya, hayatlarımızda daha fazla yer ederek kamuoyunun bilgilenme imkanlarının artmasına olanak vermiştir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken yeni medya imkanlarını kullanırken kişisel hak ve özgürlüklere saygılı, objektif, ilkeli habercilik ve yayıncılıktan uzaklaşmadan, toplumsal sorumluluğu ön planda tutarak gazeteciliğin gereklerini yerine getirmektir.

Türk basını ulusal ve yerelde çağın gereklerine uyum sağlayarak çok önemli bir gelişme göstermekte ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirmektedir. En zor şartlara rağmen dünyanın farklı bölgelerinde, çatışma ortamlarında can güvenliklerini riske atarak görevlerini yerine getirmeyi amaçlayan gazetecilerin halkı doğru, tarafsız ve sağlıklı bilgilendirme çabaları hiç kuşkusuz takdire şayandır.

Yerel basın ise çoksesliliğin en güzel örneklerini oluşturmaktadır. Malatya’mızın yerel basını bölgemizin sesinin duyurulması, vatandaşlarımızın sorunlarının dile getirilmesi, bizlerle vatandaşlarımız arasında köprü görevi görmesi açısından çok başarılı bir şekilde yoluna devam etmektedir. Bu nedenle Malatya’mızın tüm basın emekçilerini gönülden tebrik ediyorum.
Bu vesileyle, gece gündüz demeden gazetecilik mesleğini en iyi şekilde icra etme gayreti içinde, Malatya’mızın gözü, kulağı ve sesi olan siz değerli gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Ebediyete intikal eden değerli basın çalışanlarını ise rahmetle anıyorum.”

Çalık: “Her şartta görevlerini yerine getiriyorlar”

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çalık, mesajında kamuoyunu bilgilendirme noktasında kritik görevler üstlenen basının, tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak halkın talep ve beklentilerini yansıttığını kaydetti. Çalık, basının özellikle bu zorlu pandemi sürecinde mesai mefhumu gözetmeksizin, her şartta görevlerini yerine getirdiği, alınan kararları ve uygulanan tedbirleri hızlı ve doğru bir şekilde vatandaşlara ulaştırdığını belirtti.

Doğru haber verme, tarafsızlık ve özel hayata saygı gibi değerlere sahip basının toplumdan gelen istekleri titizce yansıtarak kamuoyu duyarlılığının artmasını sağladığını ifade eden Çalık, basının böylece düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili temsilcileri konumunda bulunduğunu belirtti. Çalık, bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladığını ve başarı dolu bir çalışma hayatı dilediğini ifade etti.

Kahtalı: “Fedakarca görevlerinin başındalar”

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Milletvekili Hakan Kahtalı, ” Basın çalışanlarımız her zaman fedakarca görevlerinin başında. Pandemi döneminde de maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilse de bazen şartlar omuz omuza çalışmayı gerektiriyor. Vatandaşlarımızın nitelikli ve sağlıklı bilgi almasında basının görevi çok önemli.  Bu vesileyle kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Ağbaba: “2020 yılında basının da entübe oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada gazetecilerin baskı, sansür, gözaltılar, işten atılmalar, güvencesizlikle mücadele ettiğini ifade etti.

“2020 yılında basının da entübe olduğunu” söyleyen CHP’li Ağbaba, paylaştığı raporda basına yönelik siyasi baskı ve tehditlerin yoğun şekilde arttığını, adliyelerde gazetecilere açılan davalarda rekor artış olduğunu ve gazetecilerin tazminatsız işten atıldığını belirtti.

Raporda, “İktidarın “havuzuna girmeyen” gazetecilerin payına baskı, sansür ve işsizlik düştü.” İfadeleri yer aldı.

Gürkan: “Önemli görevleri yerine getiriyorlar”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm basın mensuplarının günlerini kutladı.
Başkan Gürkan mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Haber alma ve iletme özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesini sağlamak, toplumsal konularla ilgili kamuoyu oluşturmak ve gerçekleri araştırmak gibi çok önemli görevleri yerine getirmektedir.

Çok sesli, etkin, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur.
Yaşanan gelişmelerden insanların haberdar edilmesi noktasında çok önemli bir görev ifa eden basın mensuplarımızın; meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine, kişi hak ve özgürlüklerine saygı göstermesi, eleştirilerinde yapıcı bir tutum sergilemesi, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının da doğru biçimde karşılanmasına vesile olacaktır.

Topluma haber aktarımını sağlamak adına gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeksizin canla başla ve büyük bir özveri ile çalışan tüm basın mensuplarının ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, aileleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Karabulut’un Mesajı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ise yayınladığı mesajda; “Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından önemli bir görev üstlenen, dürüst, tarafsız ve ilkeli haber anlayışı ile mesleklerini icra eden manevi ve ahlaki değerlerden ödün vermeden görev yapan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ederim.” ifadelerine yer verdi.

Han: “Mesleki sorunlarının ivedi çözülmesi gerekmektedir” 

Malatya Baro Başkanı Enver Han, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nü kutlayarak, Pandemi sürecinde basın çalışanlarının desteklenmesini istedi.
Malatya Baro Başkanı Avukat Enver Han, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak, “Gazeteci; geçmişte olduğu gibi günümüzde de doğru, ilkeli ve tarafsız bir görev anlayışı ile habercilik adına emek veren basın çalışanlarının bütünüdür. Toplumumuzu doğru bilgilendirmek adına karşılaşılan her türlü zorluğa rağmen özveri ile görevlerini ifa eden, toplumun ortak sesi olan basın çalışanları, kamuoyunun da vicdanını temsil etmektedir. Halkın bilinçlenmesi, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir görev üstlenirler” ifadelerine yer verdi.
Basın çalışanlarının, toplumun aydınlatılması sürecinde, farklı görüş ve düşünceleri objektif ve tarafsız yayın anlayışıyla yayınlarken, önemli ve hassas bir görev ifa ettiklerine dikkat çeken Han, “Pandemi sürecinde birçok basın çalışanı işini kaybetmiş ve maddi zorluk içerisine girmiştir. Pandemi sürecinde basın çalışanlarımızın desteklenmesi gerektiğini ifade etmek isterim. Ayrıca basın çalışanlarımızın mesleki sorunlarının ivedi çözülmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nü kutluyor, hayatlarını kaybeden basın çalışanlarına da Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu

Çınar: “Gazetecilerin gayretlerini takdirle karşılıyoruz”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Türkiye ve Dünyanın farklı noktalarındaki gelişmelerden milletimizi haberdar eden, tarafsız, ilkeli ve basın ahlâkını gözeterek toplumu doğru haberlerle bilgilendirmek için çalışmalarını fedakârca sürdüren tüm gazetecilerin gayretlerini takdirle karşılıyoruz.” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ‘ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, “Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla çok zor şartlar altında dahi fedakârca çalışan ve meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren gazetecilerimiz, fedakarlık ve sorumluluk isteyen çok ulvi bir görev ifa etmektedirler.

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın sağlanmasında önemli bir yeri vardır.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler konusundaki bilgilere zor şartlar altında dahi olsa bizlere ulaştıran ve görevlerini büyük bir emek ve hassasiyetle yerine getiren basın mensuplarımızın çalışmalarını her zaman takdirle karşılamaktayız.

Her alanda markalaşan Yeşilyurt’umuzun tanıtılması, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesi, eğitim, sağlık ve spor alanlarında tam bir cazibe merkezi haline gelmesinde basın mensuplarımızın öneri ve tespitlerinin çok büyük katkısı vardır. Vatandaşlarımızla bizler arasında köprü vazifesi gören gazetecilerimizle her zaman güzel bir diyaloga ve iletişime sahibiz. Bu birliktelik, kentimize ve ilçemize güzel hizmetler yapmamıza vesile olmaktadır.

Toplumun sesi olma işlevini yerine getirirken, doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve ilkeli habercilik anlayışını benimseyen değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Ebediyete intikal eden basın çalışanlarını ise rahmetle anıyorum.” dedi.

Güder: “Zorlu şartlarda görev yapıyorlar”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Başkan Güder, gece gündüz demeden halkın haber alma hakkı için fedakarca çalışan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Güder, yayımladığı mesajında, halkı bilgilendirmek gayesiyle gece gündüz çalışan basın mensuplarının çoğu zaman zorlu şartlar altında görev yaptığını belirterek, “Halkımızın doğru ve tarafsız bilgilerle gelişmelerden haberdar edilmesi, bilinçli bir toplumun da vazgeçilmez şartıdır” dedi.

Başkan Güder mesajında şu ifadelere yer verdi; “Vatandaşlarımızın ilçemizde, ülkemizde ve dünyada meydana gelen olaylardan, yaşanan gelişmelerden haberdar olması için çalışan basın mensubu arkadaşlarımız bizlere doğru bilgileri, teknolojinin gerektirdiği hızda ulaştırmaya çalışmaktadır. İlkeli yayıncılık anlayışının bir gereği olarak doğru, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde, halkın gözü, kulağı ve sesi olarak aktarmak en önemli görevdir. Gazetecilik, bir iş ve meslek olmakla birlikte aynı zamanda yapılan işin niteliği ve vasfı itibarıyla bir kamu hizmetidir. Gelişmeleri doğru okuyabilen, halkı objektif ve eksiksiz bilgilendirmeyi ilke edinmiş basın-yayın organlarının varlığı, sağlıklı kamuoyunun oluşmasının, demokrasimizin işlemesinin önemli bir unsurudur. Bu doğrultuda, yerelden ulusala kadar bütün medya kurumları ve çalışanlarının kritik bir fonksiyon icra ettiğine inanıyoruz. Bu vesileyle gece gündüz demeden, halkın haber alma hakkı için fedakarca çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum. Ebediyete intikal eden basın mensuplarını da rahmetle anıyorum” dedi.

Kiraz: “Demokrasinin olmazsa olmazıdır”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Gazetecilerin özgürce haber yapmasını sağlamak demokrasinin olmazsa olmazıdır. Gazeteciler ise bir ülkenin, dünyanın vazgeçilmezidir. Gecesini gündüzüne katan, zor şartlar altında çalışan, halkın haber alma özgürlüğüne sahip çıkarak mesleğini icra eden emektar basın mensuplarının önemini her geçen yıl daha iyi anlıyoruz.

Maalesef 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarken binlerce gazetecinin işsiz olduğunun da farkındayız. Gücünü halktan alan ve kalemi, yorumu, mikrofonu her daim halkın yanında olan meslek onurları önceliği olan gazetecilerin şartlarının iyileştiği, haklarının teslim edildiği, sansürlerin, ekran karartmaların, köşe kapatmaların olmadığı bir Türkiye istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm gazeteci isimlerin, basın mensuplarının ve medya kuruluşu çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.”

Kahveci: “Onlarca tehlikeyi göze alıyorlar”

AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, “Dünyanın birçok yerinde meydana gelen olaylardan, tarımdan, siyasetten, spordan ekonomiden, doğal afetlerden, trafik kazalarından ve savaşlardan haberdar olmamızı sağlayan gazeteciler, muhabirler hatta ilgili yayın organının her ferdi kamuoyunu aydınlatma haberdar etme ve bilgilendirme amacıyla her gün onlarca tehlikeyi göze alarak haber peşinde koşmaktadırlar. Haber niteliği taşıyan olayların peşinden koşarken sadece kamuoyunun bilgi alma hakkını temin etmezler. Gazeteciler aynı zamanda demokrasinin gelişimini olgunlaşmasını, toplumsal bir denetim mekanizmasının oluşmasını da sağlarlar. Bu bağlamda basın meslek ilkelerini özümsemiş, yansız haber yapmanın tatlı yorgunluğunu yaşayan,  duyulmayan toplumsal sorunların sesi olmak için gece gündüz demeden yeri geldiğinde çok zor şartlar altında çalışan gazeteci ve bütün basın gönüllülerimizin 10 Ocak Gazeteciler gününü kutluyorum. Ayrıca bu yıl içerisinde covid- 19 nedeni ile yaşamını yitiren, Malatya basın camiasının emektarlarından Akif Çelik ve Şenol Yalvaç kardeşlerimizi de rahmetle anıyorum” dedi.

Gökçe: “Yarın bugünden daha aydınlık olacaktır”

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Soner Gökçe, basın emekçilerinin sorunlarını dile getirip 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Türkiye Değişim Partisi’nin basın, hak ve özgürlüklerine önem verdiğini vurgulayan Gökçe, “Çeşitli nedenlerle baskı altına alınmış ve kısıtlamalara maruz bırakılmış basın kuruluşlarının tüm Türkiye’de sesi olacağız. Türkiye Değişim Partisi ifade özgürlüğünün savunucusudur” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Soner Gökçe, gazeteciliğin kutsal bir görev olduğunu ve Anayasa’nın 28. Maddesi’nde yer aldığı gibi Basının hür olması gerektiğini ve kesinlikle sansür edilemeyeceğini vurguladı.

Gökçe, “Türkiye Değişim Partisi iktidarında basın kuruluşlarımız her türlü eleştiri ve sorgulama hakkına sahip olacaktır. Çünkü bizler, eleştirinin gücüne inanan ve medyanın özgür olduğu çağdaş Türkiye’nin savunucularıyız. Gazetecilerin, yazdıkları haberler nedeniyle hapishanelere atılmadığı, bilgiye ulaşmada önlerine çıkarılan tüm engellerin kaldırıldığı, iş güvencesinin sağlandığı, yıpranma haklarının korunduğu, saygınlığının korunması ve geliştirilmesi konusunda alınması gereken önlemlerin tartışılıp çözümlenmesi için tüm siyasal partileri önyargısız bir biçimde bir masa etrafında toplandığı bir iktidar dönemi göreceksiniz. Yarın bugünden daha aydınlık olacaktır. Bu duygularla tüm çalışan ve çalışmamak zorunda bırakılan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” diye ifade etti.

Deva Partisi’nin Mesajı

DEVA Partisi Malatya İl Başkanlığı tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınlanan mesajda; ” Türkiye farklı ırk, inanış, düşünce ve görüşe mensup vatandaşları ile birlik ve barış içerisinde yaşamayı başarmış coğrafyamızın başat ülkesi konumunda, kültürü birikimiyle demokratik bir hukuk devletidir. Demokratik ilkeleri benimsemiş her ülke gibi basın, medya ve bu alanda çalışanlarıyla demokrasi mücadelesi veren bir ülke olmuştur. Basın son dönemlerde olduğu gibi bir takım sıkıntılı süreçler ile karşı karşıya kalmış olsa da vatandaşlarımızın anayasal hakkı olan haber alma özgürlüğünün garantörü olmuştur. Parti programımızın en başında yer verecek kadar değerli gördüğümüz basın özgürlüğünü önemsiyor, özgür basına ve mensuplarına uygulanan her haksız uygulamadan bir an önce dönülmesini umut ediyoruz. “  denildi.

Mesajda daha sonra şu ifadelere yer verildi: “Her zorlu şartta görevlerini büyük bir özveri ile icra etmeye çalışan her gazetecimize minnettarlığımızı sunuyoruz. Ülkemizin belki de en çok doğru ve güvenilir haber almaya ihtiyacı olduğu şu dönemde, özgürlüğü, işi, aşı ve itibarı ile görevi arasında kalmak zorunda bırakılan ama yine de gördüğünü, bildiğini yazmaktan çekinmeyen her gazetecimizin yapmış olduğu işi her şeyden çok önemsiyoruz. Kalemini, vicdanını, meslek etik ve ahlakını öncelikli tutan ülkesini, vatandaşını en çok sevendir. Biz DEVA Partisi olarak sadece özgürlüklerin bu ülkenin devası olduğuna inanıyoruz. Özgürlükler içerisinde ise en büyük özgürlüğün ifade ve düşünce özgürlüğü içerisinde basın özgürlüğü olduğunu, bu güzel gün münasebetiyle bir kere daha vurguluyoruz. Bırakalım Türkiye konuşsun, bırakalım insanlarımız düşüncelerini, fikirlerini her platformda belirtmekten korkmadan, çekinmeden söylesin, göreceksiniz böyle bir Türkiye daha yaşanabilir daha mutlu daha gelişmiş ve daha güçlü bir Türkiye olacaktır.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde tüm gazetecilerimizi DEVA Partisi Malatya İl Başkanlığı olarak bir kez daha tebrik eder, üstlendikleri görevde amasız fakatsız şartsız koşulsuz bildiklerini yazacak günlerin yakın olduğunu umut eder başarılar dileriz. “

Sadıkoğlu: “Önemli bir görev üstleniyorlar”
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Sadıkoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi; “İlkeli habercilik ve yayıncılık anlayışıyla toplumun bilinçlenmesinde, barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir görev üstlenen basınımız, demokrasi kültürümüzün gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Mesai mefhumu gözetmeksizin, zorlu şartlar altında görevlerini ifa eden tüm basın mensuplarımıza özverili gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şehrimiz, ülkemiz ve insanımız için; yüksek istihdam, ihracat ve kalkınma hedefleriyle yürüdüğümüz bu yolda, yol arkadaşımız olan siz değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık ve başarı dolu nice yıllar diliyorum.”

Özcan: “Özveriyle görev yapıyorlar”

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, basın mensuplarının her koşulda kamuoyunu bilgilendirmek adına özveriyle görev yaptıklarını belirterek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisinin basın olduğunu kaydeden Özcan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Özgür, objektif ve ilkeli basın toplumların gelişmesinde büyük bir paya sahiptir. Demokratik düzenin sağlıklı işlemesi için sorumluluk ve yükümlülük sahibi olan basın kuruluşlarımız, evrensel meslek ilkeleri ışığında, farklı görüş ve düşünceleri tarafsız bir şekilde ortaya koyarak toplumun doğru bilgilendirilmesi dolayısıyla huzur ve güven ortamının oluşturulmasında önemli rol üstlenmektedirler. Gazetecilerimiz çok kritik bir görevi icra ediyor. Topluma karşı büyük bir sorumlulukları var. Bu sorumluluk, gazetecilik etik kuralları ve toplumumuzun ahlaki değerleri asla unutulmamalı. Topluma yön veren bir mesleğe sahip olduklarının bilinciyle kendilerini daima geliştirmeli, örnek bireyler olmalıdırlar. Basın ve yayın kuruluşları açısından oldukça güçlü şehirlerden biri olan Malatya’mızda üstün gayret ve zor şartlar altında görev yapan, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışıyla kamuoyunun sesi olarak görevlerini yerine getirme gayreti içinde olan gazetecilerin bu onurlu görevi, bundan sonra da aynı duyarlılıkla ve kararlılıkla yerine getireceklerine yürekten inanıyorum.

Bu duygularla milletimizin gören gözü, işiten kulağı olan ve güç koşullarda bile gece gündüz demeden görev yapan basın mensuplarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

Güner: “Yasal düzenlemeler beklemektedir”

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner yanladığı mesajda; “10 Ocak gazeteciler için bayram değil, sorunların dile getirildiği bir gün olmuştur. Bu nedenle Gazetecilerin en büyük sorunu işsizliktir. Yazılı basın zor günler yaşamakta görsel basın frekans ücretleriyle boğuşmakta, yerel radyolar ayakta kalmanın savaşını vermektedir. Tüm Anadolu İnternet medyası ise yasal düzenlemeleri beklemektedir.” dedi.

“Gazete, dergi çıkarmak istenildiğinde Cumhuriyet Savcılıklarına beyanname verilmekte, Radyo ve Televizyon yayını için ise  RTÜK’e başvurulduğu halde, internet yayıncılığı için ise hiçbir yere başvurulmamaktadır.” diyen Güner: “Son yıllarda gelişen teknolojiyle internet yayıncılığı Gazeteciliğin yanı sıra radyo ve Tv yayıncılığına da başlaması nedeniyle kapsamlı yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Gazeteler, Televizyonlar ve Radyolar kapanma tehlikesi yaşarken, gazeteciler işsiz kalırken, yeni medya oluşumlarıyla birlikte yapılacak internet medyası yasal düzenlemesiyle, yeni basın kuruluşlarının kurulmasını sağlanacak ve yeni iletişim yayınlarının önü açılacaktır.  Bu gün itibariyle Türkiye Genelinde 100 bin adet internet haber sitelerinden bahsedilmektedir. Malatya’da internet Haber site sayısı 300’ün üzerine çıkmıştır. Malatya da 6 Günlük Gazete, 15 Radyo ve 2 Televizyon da istihdam edilen çalışan gazeteci sayısı 50, diğer çalışan sayısı ise 40 olmak üzere toplam 90 kişidir. Sarı basın kartı sahibi gazeteci sayısı 50’nin altına inmiştir. Oysa 300 adet internet sitesi yasal bir satatüye tabi olmadan habercilik yapmaktadır. Sadece gazetelerde olduğu gibi Savcılıklara beyanname verme zorunluluğu getirilmesi halinde en az 50 adet internet sitesi işyerlerini kurup yasal düzenlemeye uyacağı açıktır. Bu olduğu takdirde de her internet sitesi 2 eleman çalıştırmak zorunda olacağından 100 gazeteci istihdamı kendiliğinden oluşacaktır. Türkiye genelinde ise 50 bin kişinin istihdamı sağlanacaktır.” dedi.

Güner açıklamasında daha sonra özetle şu ifadelere yer verdi: “Gazetecilere sendikaya üye olma şartı getirilmelidir. 212 Sayılı yasa hükümlerinin kaldırılan yıpranma hakkı sadece kartı olanlara değil, gazeteci olarak çalışanlara yeniden verilmelidir. Kamu kuruluşlarının, özellikle de Belediyelerimizin Basın birimlerini kurmaları ve gazetecileri istihdam etmeleri son derece sevindiricidir. Ancak bu kurumların gazeteciliğe, Radyoculuğa, Televizyonculuğa, internet haberciliğine kalkışmaları da düşündürücü olmakla birlikte endişe ile izlenmektedir.
Bu nedenle yeni medya konusunda yapılan hazırlık çalışmalarına katkı vermek isteyen Malatya Gazeteciler Cemiyeti olarak tüm medya kuruluşlarını kapsayacak yeni medya, yani internet yasasının çıkmasını ümitle beklemekteyiz. Tüm Çalışan Gazetecilerin 10 Ocak Gününü kutluyor, 2021 yılının sorunların çözüleceği, yasal düzenlemelerin yapılacağı yıl olmasını dilerken, 100 Yıllık Malatya Basın tarihinde iz bırakan başta Cemiyetimizin kurucusu Haydar Karaduman olmak üzere tüm meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Aktürk: “Her şartta görevlerinin peşindeler”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Erdal Aktürk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda; ” Kamuoyunun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşlarımızın haber alma hakkının korunması noktasında görev alan, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden, halkımızın gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Basın mensupları, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sürecinde vatandaşlarımızı bilgilendirmiş, alınan tedbirlerden haberdar ederek salgınla mücadele sürecinde önemli bir rol üstlenmişlerdir. Bu süreçte biz sağlık çalışanlarına yardımcı olan tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Basın camiamız, hastanemizin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinin duyulması, yürütülmekte olan çalışmalar ve projelerin paylaşılması ve kamuoyu tarafından sahiplenilmesinde de büyük ölçüde katkı sunmaktadır.

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden, halkımızın gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan basın çalışanlarının rahat çalışma koşullarına sahip, emeğinin hakkını alabildiği, kendini geliştirebildiği bir basın ortamına kavuşmaları en büyük dileğimdir.

Başta Malatya basınımız olmak üzere, tüm basın camiasının ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat dilerim.” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika