Dolar : Alış : 8.1383 / Satış : 8.1530
Euro : Alış : 9.6805 / Satış : 9.6979
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya11°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇALIK: MALATYA AYAKKABI ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

10 Ekim 2020
Ana Sayfa » EKONOMİ » ÇALIK: MALATYA AYAKKABI ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK
ÇALIK: MALATYA AYAKKABI ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ayakkabı sektöründe yerli üretimi büyütmek, ihracatı artırmak, Malatya’yı ayakkabı üretim ve ihracat üssüne dönüştürmek için bir çok işadamının kentte yatırım yaparak yılda 600 bin çift ayakkabı ürettiğini söyledi.
Milletvekili Çalık, Türkiye’nin büyüme ve kalkınma hedefine katkı sunmak isteyen ayakkabı firmalarının, Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrikalar kurduğunu kaydetti. Çalık, kentteki Marcomen Ayakkabı Fabrikası ziyaretinde yaptığı açıklamada, hem ihracat hem de iç piyasa için kaliteli ve uygun fiyatlı ayakkabıların artık Malatya’da üretildiğini ve yılda 600 bin çift ayakkabı üretimiyle bölgenin ayakkabı üssü olma yolunda ilerlediğini söyledi.
Çalık, Türkiye’de 2019’da 278 milyon çift  ayakkabı ihracatının gerçekleştirildiğini ve karşılığında 933 milyon dolar gelir elde edildiğini anımsatarak, “Ülkemiz ayakkabı sektörünün özellikle İspanya, Portekiz gibi Avrupalı üreticilerle rekabet edebilecek büyük bir arz potansiyeli vardır. Türk ayakkabı firmaları yeni pazar arayışlarını sürdürmekte, var oldukları pazarlarda pazar paylarını artırmaya çalışmakta özellikle Batı Avrupa ülkelerine ihracat imkânlarını araştırmaktadırlar” dedi.

Yeni yatırımlar Malatya’ya gelecek
Çalık, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Malatya’nında bulunduğu illerde Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki Organize Sanayi ile endüstri bölgelerindeki yatırımlara 6. Bölge desteklerinin 2021 yılı sonuna kadar devam edileceğini ve kararın özellikle pandemi sürecinin geçirildiği bu dönemde daha da önemli olduğunu ve yeni yatırımların artarak süreceğini söyledi.
Marcomen Ayakkabı Fabrikası sahibi Yusuf Özdal ise, kentte yaklaşık 20 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını, onlarca insana iş imkanı oluşturduklarını belirti. Milletvekili Çalık’a ziyaretlerinde AK Parti Malatya İl Başkan Yardımcısı Sezai Ertem, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Can Esen ile partililer eşlik etti. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika