Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15051 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CAZİBE MERKEZİ İLLERDE YENİ YATIRIMLAR İÇİN SÜRE UZATILDI

13 Ekim 2020
Ana Sayfa » Genel » CAZİBE MERKEZİ İLLERDE YENİ YATIRIMLAR İÇİN SÜRE UZATILDI
CAZİBE MERKEZİ İLLERDE YENİ YATIRIMLAR İÇİN SÜRE UZATILDI

21 Ağustos 2020 tarih 31220 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 24 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek yatırımlarda süre uzatımı yapıldı. “İmalat” sanayi yatırımlarından uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımlara, 6. Bölge için sağlanan destek unsurlarından yararlanma imkânına ilişkin 2012/3305 sayılı yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki bakanlar kurulu kararında yer alan yatırımlar başlıklı 18 maddesinin 4 bendindeki Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırımlara ilişkin düzenleme (Son müracaat tarihi 31.12.2020 iken) yatırımların desteklenmesine yönelik olarak alt bölge uygulamasın geçilmesi nedeniyle yürürlükten kaldırılmıştı.

07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 3063 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla 24 ilin yer aldığı Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi “31/12/2021” tarihine kadar uzatılmıştır.

 

Asgari Yatırım Tutarı Şart

Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının (US-97 Kodu: 15-37) organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgesinde gerçekleştirilmesi ve asgari 2 milyon TL yatırım tutarı şartını sağlaması gerekiyor.

 

Yatırımlar İçin Sadece Cazibe merkezi Desteklerinden Yararlanma Şartı

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanılan veya yararlanılacak yatırım harcamaları için, bu karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak üzere Bakanlığa müracaat edilemeyecek.

Bu konudaki tek istisnai durum, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kâr payı desteği sağlanmaması kaydıyla, bu karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanabilecekler.

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarının uygulanmasına ilişkin düzenlemelere aykırı davranılması halinde, Cazibe Merkezi Programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınacak.

 

Daha Önce Düzenlenmiş Yatırım Teşvik Belgeleri

Uygulama süresi 31.12.2021 tarihine kadar uzatılan bu destek imkânlarından, daha önce düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahibi işletmelerde yararlanacaklar.

 

Cazibe merkezi illerde yapılacak yatırımlar için sağlanan destek unsurları

Katma Değer Vergisi istisnası (Makine ve teçhizatlar için).

Gümrük Vergisi muafiyeti.

Kredi faiz desteği.

Vergi indirimi (İndirimli Gelir/Kurumlar Vergisi).

Sigorta primi işveren hissesi desteği.

Sigorta primi işçi hissesi desteği.

Gelir vergisi (stopaj) desteği.

Enerji desteği.

İnşaat-Yapı harçları muafiyeti.

Emlak Vergisi muafiyeti.

Damga Vergisi muafiyeti.

Yatırım yeri tahsisi.

 

Kapsamdaki iller

Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

 

Kaynak https://www.alomaliye.com/

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika