Dolar : Alış : 18.3702 / Satış : 18.4033
Euro : Alış : 17.9431 / Satış : 17.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15816 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DENETİMLİ SERBESTLİK HALİNDE OLAN KİŞİYE İKİNCİ CEZANIN GELMESİ

22 Ağustos 2015
Ana Sayfa » Genel » DENETİMLİ SERBESTLİK HALİNDE OLAN KİŞİYE İKİNCİ CEZANIN GELMESİ
DENETİMLİ SERBESTLİK HALİNDE OLAN KİŞİYE İKİNCİ CEZANIN GELMESİ

Değerli okurlar, bilindiği gibi cezasının bitmesine bir sene kalanlar denetimli serbestlik adı altında çeşitli görevlerle (okulda çalışma, belediyede temizlik görevlisi, adliyede dosyacı) çalışmak amacıyla salıverilirler. İşte bu salıverilme süresinde başka bir suçtan dolayı cezası kesilirse kişinin denetimli serbestlik süresi yanmaması için savcılıktan ikinci cezasıyla ilgili izin talep etmesi gerekecek. Böylelikle her iki suçtan da ayrı ayrı denetimli serbestlikten yararlanmış olacak. İşte bu izini nasıl alacak o konuya biraz açıklık getirelim.

Cezaların infazının ertelenmesi 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazına Dair Kanun’un, 24.01.2013 günlü 6411 Yasa ile değişik 16-19. maddelerinde düzenlenmiştir.

Kesinleşen cezalar infaz için Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilir. Yasada sayılan suçlara verilen hapis cezasının belli süreyi geçmemesi halinde, şartları varsa, hükümlünün talebi üzerine, infazı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ertelenebilir. Burada savcının mutlak takdir hakkı vardır, istemin reddi halinde başvurulabilecek yasa yolu yoktur.
Hükümlünün istemiyle infazın ertelenmesi
MADDE 17 – (Değişik: 6411 sa.ka.4-24.01.2013) (1) Kasten işlenen suçlarda üç yıl, taksirle işlenen suçlarda ise beş yıl veya daha az süreli hapis cezalarının infazı, çağrı üzerine gelen hükümlünün istemi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ertelenebilir.
(2) Erteleme, her defasında bir yılı geçmemek üzere en fazla iki kez uygulanabilir.
(3) Erteleme süresi içinde, hükümlü hakkında kasten işlenen bir suçtan dolayı kamu davası açılması hâlinde, erteleme kararı kaldırılarak ceza derhal infaz olunur.
(4) Birinci fıkrada belirtilen hapis cezalarının infazına başlanmış olsa bile, hükümlünün yükseköğrenimini bitirebilmesi, ana, baba, eş veya çocuklarının ölümü veya bu kişilerin sürekli hastalık veya malullükleri nedeniyle ailenin ticari faaliyetlerinin yürütülebilmesinin veya tarım topraklarının işlenebilmesinin imkânsız hâle gelmesi veya hükümlünün hastalığının sürekli bir tedaviyi gerektirmesi gibi zorunlu ve çok ivedi hâllerde, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca altı ayı geçmeyen sürelerle hapis cezasının infazına ara verilebilir. Ancak bu ara verme iki defadan fazla olamaz.
(5) Erteleme isteminin kabulü, güvence gösterilmesine veya diğer bir şarta bağlanabilir.
(6) Bu madde hükümleri;
a) Terör suçları, örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkûm olanlar,
b) Mükerrirlere özgü infaz rejimi uygulanmasına karar verilenler,
c) Disiplin veya tazyik hapsine mahkûm olanlar,
d) Adli para cezasını ödememesi nedeni ile cezası hapse çevrilmiş mahkûmlar, hakkında uygulanmaz.

İnfaz savcılığına yazılacak bir dilekçeyle Yukarıda 4. Maddede sayılan sebeplere dayandığı taktirde büyük ihtimalle izin almış olacaktır. Netice olarak denetimli serbestlikten iki ceza için bir yıl değil iki yıl yararlanma şansına sahip olacaktır.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika