Dolar : Alış : 5.8124 / Satış : 5.8228
Euro : Alış : 6.4894 / Satış : 6.5011
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya17°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 14041 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HUKUKİ YARDIM SİGORTASI HAYATA GEÇİYOR

16 Şubat 2016
Ana Sayfa » Genel » HUKUKİ YARDIM SİGORTASI HAYATA GEÇİYOR
HUKUKİ YARDIM SİGORTASI HAYATA GEÇİYOR

Değerli okurlar; hali hazırda bir takım sigortaların uyguladığı ve yaygın olmayan vatandaşın da bi haber olduğu ‘hukuki yardım sigortaları’ var. Hatta geçenlerde ofisime gelen bir genç aracıyla kaza yapmış 3. bir kişinin yaralanmasına sebebiyet vermiş ve hakkında dava açılmış. Vekâlet ücretini konuşurken ‘poliçeni sigortacın bana bir göndersin inceleyeyim’ dedim. Poliçeye baktığımda yaklaşık 4.000 TL civarında hukuki yardım sigorta teminatı olduğunu gördüm. Ve işin ilginç tarafı ise; ne kendisi ne de sigortacısı bu konuda bilgi sahibi değildi. İşte her olayda olduğu gibi avukat ve dava masraflarının karşılanması için hukuki koruma sigortası yapılmaktadır.

Adalet Bakanlığı’nın yargı reformu kapsamında geliştirdiği proje ile vatandaşlar, araç, konut ve sağlık sigortasına sahip oldukları gibi hukuk sigortasına da sahip olacak.

Sigortalılar ödeyecekleri prim karşılığında, avukatlık hizmeti ve hukuk yardımı alabilecek. Sigortalının davayı kaybetmesi durumunda karşı tarafa ödeyeceği yargılama giderleri sigortadan karşılanacak. Sigortalılara bireysel emeklilik sistemindeki gibi devlet katkısı da sağlanacak.

Türkiye’de hukuk maliyetlerini düşürmeyi ve maddi mağduriyetleri azaltmayı amaçlayan Bakanlık, Hukuki Himaye Sigortası sisteminin ülke çapında etkinleştirilmesi için çalışmalara başladı.

Sistemin hayata geçmesiyle birlikte vatandaşlar araç, konut ve sağlık sigortasına sahip oldukları gibi hukuk sigortasına da sahip olacak. Sigortalılar ödeyeceği prim karşılığında, dönem içerisinde karşılaşabileceği hukuki risk ve sorunlara karşı avukatlık hizmeti ve hukuk yardımı alabilecekler. Avrupa Konseyi ülkelerinin çoğunda mevcut olan sistemi Türkiye’de de etkin hale getirmeyi ve yaygınlaştırmayı planlayan Adalet Bakanlığı, yurtdışındaki örnekleri inceledi. Kısa zamanda sistemi hayata geçirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan bakanlık, Hazine Müsteşarlığı ile de işbirliği içerisinde Hukuki Himaye Sigortası yaptıran bireylere, aynen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde olduğu gibi devlet katkısı vermeyi de düşünüyor.

Avukatlık ücreti ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayan kişilere devlet tarafından tanınan Adli Yardım Sistemi de genişleyip etkinleşecek.

Sigortalılar ödeyecekleri prim karşılığında, avukatlık hizmeti ve hukuk yardımı alabilecekler. Sigortalının davayı kaybetmesi durumunda karşı tarafa ödeyeceği yargılama giderleri sigortadan karşılanacak. Sigortalılara, Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki gibi devlet katkısı da sağlanacak.

Türkiye’de hukuk maliyetlerini düşürmeyi ve maddi mağduriyetleri azaltmayı amaçlayan Bakanlık, Hukuki Himaye Sigortası Sistemi’nin ülke çapında etkinleştirilmesi için çalışmalara başladı.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika