Dolar : Alış : 18.3702 / Satış : 18.4033
Euro : Alış : 17.9431 / Satış : 17.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15816 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MALATYA’DA AÇILACAK ÖZEL OKULLAR İÇİN TEŞVİKLER

26 Mayıs 2014
Ana Sayfa » Genel » MALATYA’DA AÇILACAK ÖZEL OKULLAR İÇİN TEŞVİKLER
MALATYA’DA AÇILACAK ÖZEL OKULLAR İÇİN TEŞVİKLER

Geçtiğimiz Mart ayında TBMM kabul edilen 14.03.2014 tarih ve 28914 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren​ “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6528 sayılı Kanun” ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette bulunan dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri, eğitim öğretim faaliyetlerine 1 Eylül 2015′e kadar devam edeceklerdir. Bu kanunla yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlayanların 1 Eylül 2015 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurmaların başvuruları gerekmektedir. Başvuruları belirlenen esaslara göre uygun görülenler bakanlık tarafından öğretim kurumlarına dönüşüm programına alınacak.

Dershanelerin kapatılacak olması nedeni ile mevcut dershanelerin özel okula dönüşmesi ve yeni açılacak özel okullara devlet tarafından sağlanacak destekler yeniden düzenlendi. daha önce; Özel sektör tarafindan gerçeklestirilecek olan ilk, orta ve lise eğitim yatırımları desteklerinken 9 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan 2014/6058 sayılı kararla yeni düzenlemede kreş, gündüz bakım evleri ve okul öncesi eğitim kurumlarıda teşvik kapsamına alınmış bulunmaktadır. Vergi ve sigorta primi teşviklerinden daha çok süre yaralanmak için öngörülen yatırıma başlama tarihi için belirlen 31.12.2013 ve 31.12.2014 tarihleri 31.12.2014 ve 31.12.2015 olarak yeniden düzenlendi.

Bilindiği üzere mevcut uygulamada; Yeni açılacak özel okullara verilen teşvikler, 2012/3305 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Öncelikli yatırım konuları başlıklı 17. Maddesinde açıklanmıştır. özel okul yatırımları hangi bölgede yapılırsa yapılsın, 5 inci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanır. (5.Bölge destekleri, KDV istisnası Gümrük Muafiyeti ve faiz desteğinin yanı sıra, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırıma katkı oranı, 7 yıl da sigorta primi işveren hissesi desteği)

Ancak bu yatırımlar, 6 ncı bölgede yer almaları halinde bulunduğu bölge desteklerine tabidir. (6. Bölgede yer alan illerde yapılacak yatırımlar için 10 yıllık gelir desteği, 10 yıl sigorta primi desteği, yüzde 90 vergi indirimi, yüzde 50 Yatırıma Katılım Oranı, 10 yıl da sigorta primi işveren hissesi desteği uygulanacak.)

Teşvik sisteminde 4.Bölgede yer alan Malatya’da gerçekleştirilecek göre yeni (ilave yatırım) özel okul yatırımlarda öngörülen teşvikler ana başlıklarıyla,

  • Asgari 500.000 TL tutarın yatırım,
  • İndirimli Kurumlar Vergisi,
  • Sigorta Primi İşveren Hissesi desteği,
  • KDV Desteği,
  • Gümrük Vergisi Muafiyeti,
  • Kredi Faiz desteği, şeklindedir.
  • (6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için Gelir vergisi stopajı desteği ve Sigorta primi desteği )

Kurumlar vergisi istisnası uygulaması; 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun 5. Maddesin de Milli Eğitim Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığının belirleyeceği usuller çerçevesinde belirtilen okulların “Kreş, gündüz bakım evleri, okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve orta öğretim özel okullarının, faaliyete geçtiği hesap döneminden itibaren başlamak üzere 5 (beş) hesap dönemi itibarıyla elde edilen kazançları” kurumlar vergisinden istisna edilmiştir. Malatya’da gerçekleştirilecek yatırımlar için Yatırıma katkı oranı %40 Kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirim oranı ise %80 olarak uygulanacaktır. (Yapmış olduğu özel okula ait işyeri açma izin belgesini Mart-2015 ayında alan bir işletmenin Ekim 2015 ayında öğrenime başlaması/faaliyete geçmesi halinde, bu okulun işletilmesinden elde edeceği 2015 – 2019 yıllarına ilişkin kazançları bu yıllara ait vergilendirme dönemlerinde kurumlar vergisinden istisna olacaktır. )

Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Uygulaması; Özel okullara ait işletmelerde istihdam edilen yeni işçiler için 5.bölgede yer alan yatırımlarda öngörülen destekler uygulanacaktır. 5510 sayılı kanuna ek madde hükmü gereğince 81 ve 82.maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin tamamı için 7 yıl süre ile sigorta primi işveren hissesi desteği verilecektir. (komple yeni yatırımlarda belge kapsamında gerçekleştirilen yatırımla sağlanan istihdam, diğer yatırım cinslerinde ise mevcuda ilave edilen istihdam için uygulanır. Komple yeni yatırım dışındaki yatırım cinslerinde, aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı işçi sayısının mevcut istihdamın altında olması halinde ilgili ay için prim desteği uygulanmaz)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika